Без права на звільнення
В умовах кризи люди очікують від влади зрозумілого і прозорого механізму підтримки. Уряд запропонував способи зменшення впливу кризи на сферу зайнятості. Народні депутати підтримали її, і з 13 січня це – закон.
Проте детальніше ознайомлення з антикризовим законом «Про внесення змін до деяких законів України щодо зменшення впливу світової фінансової кризи на сферу зайнятості населення» наштовхує на думку, що він швидше захищає державні інституції від вирішення проблем ринку праці, аніж реальних працівників від ризику залишитися без роботи і засобів до існування.
Отже, що це за закон і як він вплине на наше й так не просте в період кризи життя?
Не давайте згоди!
Перше, що впадає у вічі серед змін законодавства про зайнятість і може стосуватися дуже великої кількості людей, - те, що з 13 січня «допомога по безробіттю особам, які звільнилися з останнього місця роботи за згодою сторін, починається з 91-го календарного дня, після взяття на облік у службі зайнятості».
Раніше працівники доволі легко піддавалися на вмовляння звільнятися без конфлікту, «за згодою сторін». Аргументів у роботодавця була два: по-перше, працівник отримає допомогу по безробіттю, а по-друге - така форма звільнення не обтяжлива для нього.
У теперішніх умовах така згода виявляється збитковою для працівника. Начальник юридичного відділу Львівського обласного центру зайнятості Олег Рісний підтвердив ZAXID.NET: «Якщо людина не хоче звільнятися за згодою сторін, може не звільнятися. Тоді можливе звільнення з ініціативи власника. Для працедавця ця процедура дещо складна. Якщо фактично відбувається вивільнення і скорочення, то він за два місяці до цього повинен попередити службу зайнятості. Цей час нам потрібен, щоб спробувати підшукати людині роботу. Крім того, людина сама може використовувати цей час на пошук роботи. Отже, два місяці людину не можна звільняти, і, крім цього, роботодавець повинен заплатити людині вихідну допомогу. На великих підприємствах, де є профспілкові комітети, питання про вивільнення і скорочення ще потрібно погоджувати з профспілковими комітетами. Отже, на практиці звільнити працівника не так просто».
О.Рісний додав: «Проте я вважаю нововведення раціональним. У працівника з'являється вагома підстава захищати свої інтереси. Людина, знаючи, що не зможе три місяці отримувати допомогу з безробіття, не буде давати згоди на звільнення, якщо вона цього не бажає».
Є пай - немає допомоги
Проте більш завуальовану дискримінацію містить інша норма цього ж закону. Відповідно до неї, члени особистих селянських господарств взагалі не мають права на отримання допомоги з безробіття. Вважається, коли людина втрачає роботу, то її основним місцем занятості стає ОСГ.
Особисте селянське господарство базується на земельних ділянках, виданих під ведення такого господарства. Проте до ОСГ відносять не лише власників відповідних земельних ділянок, але й усіх членів родин, прописаних із власником.
Проблема в тому, що депутати, голосуючи за цю норму, полінувалися з'ясувати, а чи здатні земельні ділянки, видані під ОСГ, утримувати такі сімейні селянсько-господарські колективи.
Провідний експерт з питань АПК Центру Разумкова Володимир Жмуцький прокоментував ZAXID.NET: «Розміри і якість ділянок в Україні дуже відрізняються. І хоча середній розмір паю по Україні сягає 3,9-4 га, цей показник не дуже репрезентативний. Розмір ділянок залежав від того, скільки було землі в колективному господарстві - колгоспі, радгоспі, і її ділили на кількість працівників цього господарства. Так, у Миколаївській і Херсонській областях паї досягають 9 га, а на Прикарпатті - це 0,6-0,75 га. Взагалі на Західній Україні земель обмаль, а населення дуже густе, тому наділи менші. Крім цього, мешканці гірських районів не мають сприятливих кліматичних умов та надзвичайної родючості їх землі».
Експерт вважає: «Якщо запроваджується така норма, слід було передбачити винятки для тих людей, що з певних суттєвих обставин не можуть працювати на землі (вік, стан здоров'я), а також для тих, у кого землі дуже мало, і чиї характеристики не дозволяють забезпечити сім'ю. Взагалі ця норма не відповідає конституційним нормам. За Конституцією кожен громадянин має право на роботу. Також може втратити роботу. Позбавляти громадян права бути безробітним не дуже правильно».
Цю дискримінуючу норму вже взяв на озброєння для критики діючої влади лідер «Фронту змін» Арсеній Яценюк. Нещодавно пролунав його коментар про те, що такі «закони приймаються у фаст-фудах. Ніхто їх не читає». Однак починати галасувати після того, як закон діє вже третій місяць, теж не надто ефективно. Щоправда, А.Яценюк перший, хто спробував дати цифру дискримінованих - 5 мільйонів особистих селянських господарств.
Цифра доволі ілюстративна, промовиста. Проте чи точна вона? Олег Рісний розповів, що дуже складно сказати, скільки осіб у Львівській області за цієї нормою позбавлені права вважатися безробітними. «Окремого обліку ОСГ, з усіма важливими даними, у нас в Україні не існує. Є в сільських і селищних радах погосподарські книги, які включають різні дані про господарку: скільки в господарствах є курей, свиней тощо, і один із пунктів - чи отримали члени господарства земельну ділянку під ОСГ. Там також вказаний її розмір. Ці погосподарські книги - єдиний документ, де вказані господарі селянських господарств», - повідомив він.
О.Рісний додав: «Сім'я з шести чоловік, і один з них має наділ, усі шестеро є членами ОСГ. Усі шість, згідно нової норми закону і роз'яснень Мін'юсту, втрачають право на отримання допомоги по безробіттю. Це шалена проблема. У нас велика частина сільського населення, а такі наділи мають і жителі міст. Є проблема, що людина прописана в одному населеному пункті й має звідти довідку, що в неї немає землі, але може мати землю в іншому населеному пункті. Може бути багато таких ситуацій. Реалізувати цю норму буде дуже складно».
Бачимо, що норма слабо корелюється з Конституцією, не має механізмів для її беззастережно справедливого застосування, але понад те, вона виглядає формою фінансової дискримінації нашого регіону. Заступник голови Львівської ОДА Ярослав Кашуба прокоментував ZAXID.NET: «Львівщина забезпечила у січні збір усіх податків і зборів до всіх рівнів бюджетів із деяким перевиконанням. Це означає, що ми готові і спроможні виплачувати допомогу по безробіттю усім безробітним».
Після спільного мозкового штурму Львівського обласного центру зайнятості, управління земельних ресурсів і голів сільрад, був знайдений спосіб, як захистити громадян від цієї дискримінації. Вбачається, що член особистого селянського господарства може звернутися у сільраду із заявою, в якій просить виключити його з ОСГ. Він зазначає, що не претендує ні на землю, ні на прибутки з неї. Подіє чи ні, фахівці й самі не впевнені. Можна спробувати на свій страх і ризик. А ризик таки є, бо про добровільне повернення в особисте селянське господарство після кризи нічого не сказано. В принципі, з'являється поле діяльності для особливо розумних, любителів нажитися на чужих проблемах. Вам радять всією родиною вийти з ОСГ, щоб отримати державну допомогу, а потім несподівано виявляється, що ви втратили право на землю, а хтось уже його набув.
Без права на самозайнятість
Окрім того, згаданим законом була заморожена чи не найпрогресивніша форма допомоги центрів зайнятості безробітним - виплата одноразової допомоги по безробіттю для започаткування підприємницької діяльності. Принаймні, у першому кварталі отримати її буде неможливо.
Маємо чергове підтвердження, що розвитку малого і середнього підприємництва, як основи міцної ринкової економіки держави, українські лідери допомагають тільки язиком. Дієві ж рішення скеровані у протилежному напрямку.
Обережно, хитрощі!
Отож, якщо ваше бажання вберегтися на робочому місці й не пристати до лав безробітних зміцніло, зробіть усе можливе, щоб вас не звільнили. Зайнявши таку тверду позицію, слід пам'ятати про те, що роботодавець, який хоче мінімізувати витрати компанії в час кризи, і намагається зробити це шляхом «кадрової чистки», може змінити умови праці так, щоб ви змінили свою думку і захотіли звільнитися.
На вас можуть підшукати компромат, вас можуть непосильно навантажувати, щоб спробувати звільнити за невідповідність займаній посаді, чи ще гірше - через профнепридатність. Це не вигадки, це дійсність реального сектору економіки. Щоб із вами цього не сталося, будьте бездоганним членом колективу і незамінним працівником.
Фото зі сайту www.bank-city.ru