NEXT
Для майбутніх поколінь халяви не буде. Вода і свіже повітря стануть дорогим товаром. Скільки коштує індустрія, яка продукує фільтри для очищення води? Що вона продає? Воду, звичайну чисту воду. Чисте повітря? Скільки коштують озонатори, зволожувачі і кондиціонери?
Колись чоловік відкрив кватирку або виходив на балкон, а тепер...
Вірю я в наступні покоління. Вони повинні бути кращими - лікарями, вчителями і інженерами, як заліза, так і людських душ. Хоча б для того, щоб вижити в тому новому, прийдешньому світі. Середовище, в якому вони працюватимуть, буде неймовірно конкуренте. Щоб стати майстром якоїсь справи, потрібно буде стати кращим з кращих, не менше. Вже зараз західні фірми вербують наших провідних спеціалістів і перспективну молодь. Там, де темпи морального старіння знань і технологій максимальні, наприклад ІТ-сфера, на старті кар'єри навіть студенти старших курсів. Кращі звичайно. Середній рівень знань і умінь - це брак.
У них буде, деколи вже є, конкуренція глобального масштабу. Тоді це вже буде не чемпіонат області серед трудових колективів, тоді це вже буде Ліга Чемпіонів. Ми вже зараз не витримаємо конкуренції на власному ринку в елементарному (мова не про електроніку і машинобудування). І це при тому, що у нас велике безробіття і маленькі зарплати. Але куди приліпити кваліфікацію, працездатність і якість виконання робіт? П'ять років тому представник фірми «Сканія» жалівся, що вони не можуть знайти механіків для обслуговування своїх двигунів у цілій Львівській області. Можливо через це, у нас дороги будують македонці, і роблять це набагато краще, ніж українці; турки і серби будують готелі; поляки реставрують собори, а британці, німці, китайці і корейці займаються сільським господарством. При чому вони не тільки рапс вирощують.
Але ми не на «Титаніку» і не все що пропало. Для прикладу, сходіть на стадіон «Україна» і подивіться хто, або так - скільки місцевих вихованців зараз грає за «Карпати» і скільки їх було тоді, коли «Карпати» взяли, наприклад, Кубок СРСР. Ситуація із засиллям чужих у своїх командах характерна не тільки для «Карпат» чи України. Це світова тенденція. Остання команда, яка робила ставку на своїх - іспанський «Атлетко» з Більбао. Навіть Мекка сучасного футболу Бразилія експлуатує, на клубному рівні чілійців, аргентинців, вихідців з Перу, Еквадору, Колумбії, Парагваю й Уругваю. Бразильці покинули власні клуби і переселились у Європу, звільнивши місце сусідам з Латинської Америки. У багатьох гравців трапився шанс проявити себе. Міжнародні світові бренди «Майкрософт», «Тойота», «Аербас» - це збірні світу, де зібрані кращі спеціалісти у своїй галузі. Це тендер, в якому беруть участь і виграють кращі світові гравці.
Так, колись ми жили в умовах дефіциту інформації і дуже низької, або взагалі відсутньої конкуренції. Отримав диплом і автоматично отримав розподіл на роботу. Сьогодні за це потрібно боротись, на жаль, не всюди і не завжди, але це питання часу. Корупція і клановість не завжди спрацьовують, особливо там, де відразу видно результат, особливо там, де ти «на виду» і від тебе залежать усі. Наприклад, у спорті. «У мене по блату в футбол не грають», - сказав тренер київського «Арсеналу», легендарний Олександр Заваров.
Нові знання, нові технології і новий рівень конкуренції поховають нечесну гру. Потрібно буде постійно доводити, що ти щось можеш, тому що готових зайняти твоє місце не бракує. Техніка і знання, звичайно, і тоді старіли, але ж не такими темпами. Інформація була в дефіциті, тому, просто знаючи якісь факти, можна було протриматись на плаву. Зараз інформацію знає гугл, тому ціняться тільки ідеї. Це набагато важче, тому такий дефіцит ідей.
Вже сьогодні (а що говорити про завтра?), щоб не стати останнім, потрібно постійно вчитися. Сьогодні успішні професіонали вчаться: від стоматологів до автомобільних злодіїв. Старий багаж знань стає мертвим, буквально. Старі стереотипи навіть не оживали. Старий досвід немає кому передавати. Справа навіть не в тому, що деякої техніки років двадцять тому не було взагалі, або частина «старої теорії» зникла. Комп'ютери, Інтернет, мобільний зв'язок, телевізори, у яких немає кінескопів, штучне запліднення і клонування, причому не тільки великої рогатої худоби. Зникла планова економіка і біполярний світ, з'явилися СНІД і глобальне потепління.
Для майбутніх поколінь халяви не буде. Вода і свіже повітря стануть, а подекуди вже стають, товаром, дорогим товаром. Скільки коштує індустрія, яка продукує фільтри для очищення води? Що вона продає? Воду, звичайну чисту воду. Чисте повітря? Скільки коштують озонатори, зволожувачі і кондиціонери? Колись чоловік відкрив кватирку або виходив на балкон, а тепер...
Чи будуть наступні покоління щасливішими за попередні? Це питання філософське, залежить від того, хто і що розуміє під щастям. Чи будуть вони цікавішими людьми, співрозмовниками, ніж їх попередники? Ні, звичайно. Вузька спеціалізація, необхідна вимога виживання в умовах жорсткої конкуренції, залишає мало часу і простору для якихось інших інтересів. У вільний час вони будуть читати вузькоспеціалізовані журнали або проходити спеціальні тренінги. Це не аматорський спорт, не фізкультура - хочу біжу, хочу сиджу, це професійний спорт - вперед, сильніше і швидше, а як ні, то тебе затопчуть, а як ні, то на твоє місце вже є кандидатура.
Вже зараз, спілкуючись з іноземцями, можна спостерігати їх феноменальний рівень знань у своїй галузі, але поза тим (література, музика, історія, чи, наприклад, якась етнографія) - темний ліс. Я не знаю, чи це хороший приклад, але американський інженер не знає, хто такий Марк Твен. Британський історик з Ліверпуля, який розказував професійним воякам королівських військ про танкову битву під Бродами в 1941-му, знав лише одну композицію «Бітлз» - Yesterday.
Для інформації: Ліверпуль, крім «Бітлз», - це місто, де «квартирується» ще й однойменний легендарний футбольний клуб.
Фото з сайту poleznosty.nnm.ru