Лукашенко хоче, аби Росія допомогла фінансувати білоруську армію
Лукашенко запропонував Росії взяти на баланс білоруську армію. Опоненти Лукашенка побоюються, що в обмін на фінансування Росія вимагатиме, щоб білоруси воювали за інтереси Кремля на Кавказі.
У Білорусі розгорається скандал у зв'язку з рішенням президента Олександра Лукашенка скористатися допомогою Росії у фінансуванні національної армії.
Лукашенко попросив російського лідера Дмитра Медвєдєва виділити кошти для збільшення грошового забезпечення білоруським військовослужбовцям та будівництва житла для них. Білоруська опозиція побоюється, що у відповідь Росія може вимагати захищати військові інтереси Кремля на Кавказі або у Середній Азії.
Як повідомив минулого понеділка глава держави в ході зустрічі з держсекретарем Ради безпеки республіки Леонідом Мальцевим і міністром оборони Юрієм Жадобіним, влада РФ вже висловила готовність надати фінансову допомогу.
«Мене цікавить ситуація у Збройних силах, щодо модернізації армії, чисельності в тому числі, питання фінансування. Другий напрямок, який нам необхідно обговорити, — кадри, грошове забезпечення. І найголовніше питання — будівництво житла для військовослужбовців», — сказав Лукашенко. «Ми домовлялися про певний алгоритм у цьому питанні, — продовжив президент. - У зв'язку з цим у нас є домовленість з президентом Росії. Я йому направив лист про необхідність знаходження для білоруських військовослужбовців додаткових коштів за рахунок різних напрямів співробітництва Білорусі та Росії. І він пообіцяв допомогти в цьому плані».
Джерела газети «Коммерсант» у Кремлі і уряді РФ підтвердили, що подібний запит від Мінська надходив, однак, за їхніми даними, поки що конкретне рішення не прийнято, незважаючи на впевненість Лукашенка у зворотному.
Білоруська опозиція звинуватила президента у зраді національних інтересів, висловивши впевненість, що Лукашенко, погоджуючись прийняти гроші від Росії, віддає білоруську армію під контроль Кремля. Сам же Лукашенко не бачить нічого поганого у зверненні з цим питанням до Росії. Як він мотивував своє прохання, у двох країн практично загальна армія і завдання, що стоять перед нею, а розмір виплат відрізняється у півтора-два рази. Як нагадав президент, Білорусь охороняє західні кордони Союзної держави і має право розраховувати на фінансову підтримку з боку Росії.
З критикою позиції президента, зокрема, виступив лідер білоруського опозиційного руху "За свободу» Олександр Мілінкевич. Він заявив, що «просити гроші на фінансування армії — образа білоруських військових». Як вважає опозиціонер, злидні білоруської армії є результатом односторонньої орієнтації на Росію.
Причому залучення російських коштів для забезпечення білоруських ЗС Мілінкевич вважає «ще більшою небезпекою, ніж перехід Білорусі на російський рубль». Лідер руху «За свободу» пояснив, що така залежність у результаті неминуче підірве незалежність країни і національну безпеку. Мілінкевич попередив про небезпеку суворої розплати: на його думку, у відповідь Росія може вимагати, щоб білоруські військові захищали інтереси Кремля на Кавказі або у Середній Азії.
З точкою зору Мілінкевича згодні і білоруські експерти. Так, незалежний політолог Алесь Логвинець в інтерв'ю «Коммерсанту» розкритикував спроби офіційних кіл у Москві і в Мінську порівнювати російсько-білоруське військове співробітництво з американською військовою допомогою Ізраїлю та Єгипту. Як він нагадав, американці не платять зарплати ізраїльським військовим, а американський президент не пропонує Ізраїлю увійти до складу США і ввести у країні долар замість шекеля.
Білоруська влада тим часом всіляко підкреслює, що армія країни боєздатна, сучасна і самостійна. На нараді з Лукашенком міністр оборони Юрій Жадобін доповів, що в цілому Збройні сили виконують завдання, що стоять перед ними. Він зазначив, що в листопаді минулого року проведено черговий призов громадян на строкову військову службу та службу в резерві.