We Lwowie odbędzie się prezentacja unikatowej książki „Ludowa ikona na szkle”
5 czerwca we Lwowie odbędzie się prezentacja książki „Ludowa ikona na szkle”, która jest początkiem serii albumów, poświęconych poszczególnym rodzajom sztuki ludowej: ceramice, drzeworytowi, wyrobom z metalu, strojom ludowym. Album, którego materiały uporządkowali Oksana Romaniw-Triska oraz Mychajło Stankewycz, ukazał się przy wsparciu banku Kredobank oraz Fundacji Artystycznej im. Króla Daniela. Zawiadomili o tym ZAXID.NET organizatorzy prezentacji.
Pomysł wydania tej książki należy Instytutowi kolekcjonerstwa ukraińskich zabytków sztuki, założonego we Lwowie w 2003 roku przy Naukowym Towarzystwie im. T. Szewczenki. Jest to już dwudziesty album, który powstał przy wsparciu tej instytucji.
Zgromadzenie i uporządkowanie artefaktów zrealizowała Oksana Romaniw-Triska - malarka, która jeszcze podczas studiów zaczęła interesować się ikonami na szkle i kolekcjonować je. A naukowym redaktorem książki został członek-korespondent Akademii Sztuk Pięknych Ukrainy, wicedyrektor Działu sztuki ludowej Instytutu Ludoznawstwa Mychajło Stankewycz. Trudność wyboru eksponatów polegała na tym, że większość z nich są rozproszone po prywatnych zbiorach na całej Ukrainie. Na tym, właśnie, polega unikatowy charakter książki: opublikowane utwory, które były niedostępne dla badań, teraz należą do ogólnonarodowego dziedzictwa i figurują jako ważna i nadzwyczaj ciekawa warstwa sztuki ludowej Ukrainy.
Ten rodzaj twórczości ludowej był rozwinięty w regionie karpackim oraz na przyległym do niego terytorium. Takie utwory miały wyłącznie religijny charakter. W miejscach największego poszerzenia - na Bukowinie, Huculszczyźnie, Pokutiu nazywano je obrazami (słowo ikona było używane tylko w stosunku do sztuki cerkiewnej).
Do niedawna w europejskiej historii sztuki nie istniało pojęcie „ukraińskie malarstwo na szkle” - w polskiej literaturze spotykamy ikony „pokuckie”, „huculskie”, „bukowińskie” (według nazwy sybregionu), ale nigdzie nie jest odnotowana ich przynależność do Ukrainy. Ten album, w którym zamieszczono około czterystu obrazów, pozwala z pewnością i przekonaniem zadeklarować autentyczność tego zjawiska sztuki na Ukrainie.