Ініціативи уряду загрожують українцям ростом цін на товари з іноземних інтернет-магазинів до 50%

Економікановини компаній, 14 листопада 20182810

Парламент ухвалив за основу зміни до Податкового кодексу щодо зменшення ліміту безподаткового пересилання міжнародних відправлень зі 150 до 100 євро на одну посилку

Все це в сукупності з запропонованими Мінфіном змінами до Митного кодексу приведе до зростання вартості товарів з інтернет-магазинів до 40-50%. Про це пише інформаційне агентство «Варіанти».

Журналісти розповідають про перебіг боротьби навколо урядових ініціатив щодо закордонних посилок.

Так, на початку листопада широкий резонанс в українському суспільстві викликала ініціатива Міністерства фінансів про зменшення ліміту безподаткового ввезення з-за кордону посилок із 150 до 22 євро.

«Спроба держслужбовців залишити пересічних українців без закордонних подарунків від родичів та дешевого інтернет-шопінгу викликала справедливе обурення громадян», – пише видання.

Останнє вилилось у декілька петицій до уряду, парламенту та президента із вимогою не допустити ухвалення запропонованих змін до Податкового та Митного кодексів. Одна з петицій зібрала вже понад половину необхідних голосів.

Мінфін, не гаючи часу, підготував нову ініціативу – законопроект «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів». Він оперативно був винесений на розгляд парламенту та ухвалений депутатами в першому читанні. Ним, серед іншого, було передбачено зменшення ліміту безподаткового (ПДВ) пересилання відправлень зі 150 до 100 євро на одну посилку.

«Тобто під тиском суспільних настроїв уряд побоявся одразу зафіксувати ліміт у 22 євро. Проте запропонований ним новий ліміт в розмірі 100 євро все одно негативно відіб’ється на кінцевому споживачі – пересічних українцях», – підсумовують журналісти.

Все відбувалось так швидко, що більшість спостерігачів навіть не зауважила, що Мінфін спершу пропонував зміни одразу до Податкового та Митного кодексів. Однак, до парламенту подав лише зміни до Податкового кодексу. Хоча зрозуміло, що їх недостатньо і реалізувати нововведення без внесення змін до Митного кодексу – неможливо.

«Насправді ж розрахунок уряду простий: спершу, у пакеті з держбюджетом на 2019 рік ухвалити зміни до Податкового кодексу, приспавши тим самим пильність народних депутатів та громадськості. І одразу ж після того моментально винести на затвердження зміни до Митного кодексу «для приведення його положень у відповідність до норм Податкового кодексу», – розмірковує автор статті.

Що ж такого криється у змінах до Митного кодексу, що уряд не наважився вносити законопроект про його зміну разом зі змінами до Податкового кодексу.

В ініціативі Мінфіну, про яку вже йшла мова вище, пропонувалось змінити статтю 374 Митного кодексу. В новій редакції вона передбачає, що базою оподаткування для товарів, котрі ввозяться в посилках з-за кордону, є не частина їх сумарної фактурної вартості, що перевищує еквівалент 150 євро, як це є зараз, а уся фактурна вартість. Це по факту означає зростання цін на товари з інтернет-магазинів аж до 40-50%.

«Проведемо прості розрахунки. Зараз, замовивши з-за кордону товар на суму 160 євро, ви повинні сплатити 10% ввізного мита та 20% податку на додану вартість, які нараховуються на різницю між вартістю товару (160 євро) та лімітом у 150 євро.

Виходить, що за товар вартістю 160 євро ви повинні заплатити 3,2 євро податків та зборів:

(160 – 150) * 10% = 1 євро (ввізне мито)

((160 – 150) + 1) * 20% = 2,2 євро (ПДВ)

1 + 2,2 = 3,2 євро.

У разі прийняття механізму, який пропонує Мінфін, при купівлі товару вартістю тих же 160 євро треба буде заплатити 51,2 євро податків та зборів, що у 16 разів більше, ніж зараз:

160 * 10% = 16 євро (ввізне мито)

(160 + 16) * 20% = 35,2 євро (ПДВ)

16 + 35,2 = 51,2 євро» – ілюструють прикладами власні розрахунки журналісти.

«Варіанти» також нагадують, що працівники митної служби мають право в односторонньому порядку змінювати вартість посилки, від котрої розраховуються податки. «Так, при отриманні звичайної посилки із вживаним товаром від родичів з-за кордону, ви будете платити мито та ПДВ із розрахунку повної вартості такого нового товару, якщо так вирішить працівник митної служби», – припускають автори.

Окрім кінцевого споживача, страждатимуть також українські логістичні компанії, для яких напрямок доставляння товарів з-за кордону є основним. Нескладно передбачити, що кількість замовлень на доставлення посилок з-за кордону знизиться у декілька разів. Саме так свого часу було в Білорусі. Громадяни ж змушені будуть користуватись іншими, в основному, нелегальними, контрабандними способами переміщення товарів через кордон.

Якими будуть реальні зиски держави у випадку, якщо Мінфіну вдасться проштовхнути свої ініціативи. Автори законопроекту вказують, що «Прийняття проекту Закону дозволить збільшити надходження до зведеного бюджету 2019 року в обсязі 6,3 млрд грн, із них до державного бюджету 5,9 млрд гривень». Це твердження вони не підтвердили жодним розрахунком. Опираючись на іноземний досвід, можна спрогнозувати, що зниження ліміту на безподаткове ввезення товарів у міжнародних поштових відправленнях та міжнародних експрес-відправленнях може не лише не принести бажаного доходу, а й навпаки – завдати збитків державному бюджету. Адже надходження до бюджету від поштових операторів та експрес-перевізників знизяться, а держава змушена буде витратити кошти на адміністрування процесу ввезення посилок: збільшити штат працівників, закупити нове програмне забезпечення тощо.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук