Михайло Вантух: Львівські дороги фінансуються на 10% від потреб
Про реальний стан львівських доріг, проблеми з їх фінансуванням, плани щодо Євро-2012 кореспондент ZAXID.NET розмовляла з начальником відділу капітального ремонту управління інженерного господарства Львівської міської ради Михайлом Вантухом.
- Пане Михайле, так виходить, що наразі єдиним виходом для львівських доріг є футбол?
- Я б не став так формулювати. Дороги у нас постійно ремонтуються. Ми робимо усе можливе в межах виділеного фінансування.
- Але, при залишковій системі фінансування наших доріг привести їх до нормального стану нереально?
- Не хочу говорити, за яким принципом фінансуються наші дороги. Скажу лише, що фінансування мізерне. Щороку в капітальний ремонт і реконструкцію вулиць вкладалося в середньому 10 млн грн. Цього року на поточні ремонти виділено 4 млн грн, на капітальний ремонт і реконструкцію - 11 млн грн. Але це лише 10% від необхідної суми.
- Скільки ж тоді транспортних доріг Львова при такому фінансуванні перебувають у належному стані?
- Лише 60 %. У Львові є ще багато вулиць зі щебеневим та ґрунтовим покриттям.
- 60% - це за світовими стандартами чи за нашими?
- Вулиць, покриття яких відповідає світовим стандартам, у Львові практично не має. Є лише окремі ділянки, які відремонтували останнім часом: проспект Шевченка, вул. Стефаника, вул. Чайковського, вул. Промислова на ділянці від вул. Волинської до вул. Липинського, вул. Волинська. На багатьох вулицях ми відновлювали покриття з бруківки і мозаїки. Це, зокрема, вулиці Менцинського, Листопадового Чину, Герцена, Фредра, частина Личаківської.
- Наскільки впорядкування доріг є пріоритетним для міської влади?
- Потрібно зрозуміти, що у нас є дуже багато проблем. Маємо надію, що у Львові до Євро-2012 розпочнеться достатнє фінансування з міського, державного бюджетів, бюджету УЄФА. Уже є складений план та схема будівництва, ремонту, реконструкцій вулиць.
- Назвіть конкретні об'єкти?
- Почну з цього року. Ми плануємо провести реконструкцію трамвайної колії та проїзної частини на вул. Мечнікова, завершити реконструкцію вул. Городоцької (від вул. Кульпарківської до вул. Чернівецької), вул. Чупринки (на ділянці від вул. Бандери до вул. Київської).
Якщо говорити про підготовку до Чемпіонату Європи з футболу, то нам до 2012 року необхідно завершити реконструкцію вул. Гонти, площі Князя Осмомисла, площі Торгової, площі Галицької, вул. Коновальця, збудувати нові магістралі. Зокрема, необхідно завершити будівництво вул. Луганської з транспортними розв'язками на вул. Кн. Ольги і вул. Ряшівській. Ми плануємо будівництво нової дороги в районі вул. Кульпарківської, яка б з'єднувала Львівський аеропорт з вул. Науковою. Окрім того, Львівська залізниця розробила програму, згідно з якою має змінюватися схема заїзду на Залізничний вокзал. Найближчим часом ми цей проект розглянемо і, напевно, затвердимо. Згідно з ним, передбачено переніс колії, яка йде до трамвайного ДЕПО, ближче до Приміського вокзалу.
- Планів чимало, але до Євро - 2012 трохи більше чотирьох років, а дороги треба починати будувати наступного року. Де за цей час знайти необхідні кошти?
- Місту дійсно необхідно знайти 500 млн грн. І ми розуміємо, що це складно. Я думаю, що будівництво нових доріг повинно бути концесійним.
- У Львові будуть платні дороги?
- Важко зараз сказати точно, але до Євро-2012 концесійними мали б стати новозбудовані та реконструйовані дороги, зокрема новозбудована дорога від аеропорту до вулиці Наукової в районі вулиці Кульпарківської, дороги на вулицях Стрийській, Виговського і Любінській.
- Йшлося про те, що для цього будуть зносити житлові будинки?
- Найперше, необхідно затвердити генплан міста, усі проектні пропозиції. Лише тоді чітко буде визначено, які будівлі підуть під знос.
- Чи можна цього уникнути?
- Тоді треба переносити залізничну колію на Ходорів. Але поки немає чітких параметрів вулиці, говорити про це завчасно.
- В розмові про львівські дороги важко уникнути питання дорожнього руху в центрі міста та в напрямку Рясного. Як місто вирішуватиме питання постійних корків на переїзді до Рясного?
- Найперше, що для цього треба зробити, це добудувати велику об'їзну дорогу навколо Львова. На мою думку, її слід починати будувати у північному районі міста, аби з'єднати Жовківську дорогу із Яворівською. Це стане першим кроком на шляху до закриття центральної частини міста для автомобільного транспорту.
У нас зарає є великі проблеми із транзитним транспортом. Він їде з київської траси в напрямку яворівської, транспортний потік йде міськими вулицями, це дуже нищить дороги. Подивіться на вулицю Замарстинівську, Варшавську. В цьому районі актуальне питання реконструкції шляхопроводу над залізницею.
Зараз інститут «Містопроект» розробляє план продовження вул. Винниченка вздовж обласної ради. Це розвантажить рух транспорту. Варіантів є багато, ще більше - перепон. От зараз напрацьовується план реконструкції дороги зі зносом частини будинку на вул. Сніжній, 2 і підпірної стінки церкви Марії Сніжної. Хто на це піде? Це клопітка робота.
Щодо переїзду до Рясного, то колись був проект будівництва вул. Суботівської: від вул. Широкої з виїздом аж в Рясне-2 в районі Білогорщі. Але це дуже дорогий проект, його виконання заморозили. Однак, його треба буде розглядати і вишукувати кошти, аби будувати цю ділянку дороги.
Вирішити питання з львівськими дорогами надзвичайно складно. Проблеми з перенавантаженням доріг транспортом є в багатьох містах. Наприклад, у Римі припаркувати машину після 8-ї години ранку практично неможливо. Я боюся, щоб на наших вулицях за кілька років не виникла така ж ситуація.