На Львівщині жертвами домашнього насильства є не лише жінки та діти, а й чоловіки

У кого і де шукати захисту і допомоги?

15:54, 20 березня 2018

Торік на Львівщині жертвами домашнього насильства стали майже 3500 мешканців області – 3162 жінки, 23 дитини і 295 чоловіків. Це лише ті жертви, які звернулися по допомогу чи захист до різних служб, поліції. Насправді ж людей, які піддаються насильству у сім’ї, набагато більше. Але вони наразі не готові про це говорити вголос: одні бояться розправи з боку кривдників, інші соромляться розповісти про свої біди іншим людям.

На Львівщині з 12 лютого працюють мобільні бригади соціально-психологічної допомоги жертвам домашнього насильства . Вони створені у рамках проекту «Комплексний підхід до вирішення проблеми насильства щодо жінок та дівчат в Україні», який підтримує Фонд ООН у галузі народонаселення у партнерстві з МБФ «Українська Фундація громадського здоров’я» та фінансується урядом Великої Британії. Координатором проекту є Міністерство соціальної політики України.

«Львівщина стала єдиною областю в Західній Україні, в якій впроваджено цей проект. Окрім Львівщини, цей проект впроваджують ще у 9 областях – Вінницькій, Дніпропетровській, Запорізькій, Київській, Одеській, Харківській, Херсонській областях та підконтрольних Україні територіях Донецької та Луганської областей», - повідомила Наталія Горун, головна спеціалістка відділу сімейної політики департаменту соціального захисту населення ЛОДА.

Головне завдання мобільних бригад – протидіяти насильству в родині, донести до жертв думку, що насильство (психологічне, фізичне, економічне чи сексуальне) не можна замовчувати, йому треба протистояти, підказати скривдженим вихід з кризових ситуацій, способи захисту тощо.

Мобільні бригади працюють у Жидачівському, Золочівському, Сокальському районах (плюс Червоноград). У Львові працює обласна мобільна бригада, яка може виїжджати у будь-який район області. Ще одна, п’ята, мобільна бригада буде створена найближчим часом і вона працюватиме у Старосамбірському і Турківському районах.

«Дуже важливо навчити людей протистояти насильству, вони повинні знати, куди звертатися по допомогу чи захист, – каже Наталія Горун. – До складу мобільних бригад входять два психологи, соціальний працівник. При потребі вони залучають працівників патрульної служби чи служби у справах дітей. Виїжджають на виклики, роблять планові виїзди у проблемні сім’ї, проводять прийом людей, які стали жертвами домашнього насильства тощо».

Мобільні бригади працюють п’ять днів на тиждень, а на мобільні телефони працівників мобільних бригад можна телефонувати і у вихідні з 9:00 до 21:00. Людина, яка потрапила у скрутну ситуацію, а під руками не має номерів мобільних бригад, може зателефонувати на гарячу лінію області 112 або на національну «гарячу лінію» з питань запобігання домашньому насильству, торгівлі людьми і ґендерної дискримінації за номерами: 0 800 500 335 або 116 123 (короткий номер з мобільного), а оператори скерують до відповідної мобільної бригади.

У кого і де жертвам домашнього насильства шукати допомоги і захисту?

«Серед жертв, які звертаються до нас по допомогу, найбільше молодих жінок і дівчат, які страждають від домашнього насильства. Найчастіше їхніми кривдниками є чоловіки, батьки. І не лише тато, а й мама. До нас днями на прийом приходила дівчина, насилля над якою (психологічне, економічне) чинить мама», - каже Лілія Самсін, психолог мобільної групи, що обслуговує Сокальський район.

На жаль, діти доволі часто страждають від насильства в сім’ї. 11 березня до лікарні у Самборі з переломом носа і правого передпліччя госпіталізували 7-річного хлопчика, якого побив батько.

«Такі випадки непоодинокі. Був схожий випадок і у Сокальському районі. Батько так побив дитину, що лікарі її ледве врятували (відбив нирку). Його засудили, але потім звільнили достроково. Після звільнення пішов жити до іншої жінки, яка має шестеро дітей. Тож днями ми навідувалися в ту родину й мали профілактичну бесіду і з чоловіком, і з мамою, щоб попередити насилля над цими дітьми», - каже психолог Лілія Самсін.

Насильство в сім'ї найчастіше чинять чоловіки, але вони, за словами психолога, й самі нерідко стають жертвами домашнього насильства. До неї на прийом приходили чоловіки, над якими жінки чинять психологічне, економічне насильство. У інших мобільних групах були випадки, коли вони зазнавали й фізичного насильства. Усім жертвам надається відповідна психологічна допомога.