На відновлення найбільшого в Україні органа з бюджету Львова виділять 250 тис. євро
В Органному залі налаштовують орган, відкривають розписи Розена і облаштовують вбиральню
До теми
- У Львівському кафедральному соборі вперше за сто років зазвучав відновлений орган ZAXID.NET
-
Унікальний львівський орган потребує порятунку.
На ремонт інструменту потрібно щонайменше 500 тис. євро ZAXID.NET -
Як німець рятує від забуття українську музику.
Органіст Міхаел Ґріль присвятив півжиття творчості українських композиторів ZAXID.NET
Найбільший в Україні орган планують відновити за 250 тис. євро. Таку суму на ремонт міська влада закладе у бюджет наступного року. Тож невдовзі в Органному залі одночасно лунатимуть і великий орган і малий, що замовк ще у 60-их роках минулого століття. А поруч можна буде ще й побачити розписи Розена, які донедавна були сховані.
Зараз знаний майстер із Ужгорода Шандор Шрайнер перевіряє звучання великих труб найбільшого в Україні органа, які налаштовував напередодні. Каже, цей інструмент, що в Органному залі, і якому вже майже століття, потребує капітального ремонту.
«Тут і фільц, і шкіра роз'їдається, бо дуже багато концертів – це ж органний зал. Ну, а в органі є дуже багато бруду, того, що десятками років ніхто не вичищав», – пояснив майстер із Ужгорода Шандор Шрайнер.
Одночасно за стіною фахівці українсько-польської групи вже півтора місяці розчищають унікальні розписи, які виявили у вбиральні.
«На цій стіні є прізвище автора розписів Яна Розена. І дата 1931 рік», – розповів заступник директора Органного залу Тарас Демко.
Розписи реставратори розчищають за кошти Польщі. Знімають по міліметру залишки клею від плитки, якою були заліплені ці розписи. Це непросто, бо клей, кажуть, просочився оліфою, а ще й шість нашарувань олійної фарби довелося зняти.
«Основна сцена – це хрещення Ісуса Христа. Ще є тексти Сикстоса III. Це сакральний текст», – пояснив реставратор польсько-української групи Андрій Почеква.
Розпис створений Яном Розеном у 1931 році. Сцена хрещення гірше збереглася, бо виконана у мішаній техніці: це і олійний, і темперний, і клейовий живопис. Однак як він виглядав в оригіналі знайшли у польських архівах.
«Коли ми побачили, що за шаром тиньку і за плитками просвічуються ледь помітні якісь обриси, ми запідозрили, що, можливо, легенди не брешуть і у вбиральні Органного залу справді є такі цінні, точніше безцінні, твори відомого майстра сецесії», – поділився спогадами заступник директора Органного залу Тарас Демко.
В Органному залі до кінця вересня завершать перший етап реставрації. А відтак простір стане камерною сценою. Натомість зараз облаштовують поруч вбиральні. Обіцяють зробити найкрутіші у місті. До речі, місто виділило на ремонт 800 тис. грн. Тому мер і завітав із перевіркою. Залишився задоволеним. Ще й пообіцяв допомогти з новим звучанням в залі: для цього відремонтують і поєднають великий і малий органи.
«Якщо за 250 тис. євро майстри разом із керівниками Органного залу і працівниками мерії обіцяють привести до пуття обидва органи – великий і малий, що мовчить ще з 1968 року, то ми тоді передбачимо в бюджеті міста кошти на цей ремонт. І треба починати цю справу вже завтра», – підсумував мер Львова Андрій Садовий.
А наразі до кінця літа в Органному залі триває Міжнародний органний фестиваль і завершується друга органна резиденція. А вже незабаром – виїзний проект оркестру до храму в с. Годовиця, де творив Пінзель.
До слова, за рік Львівський органний зал відвідує близько 50 тисяч осіб. Щороку місто виділяє з бюджету 1,2 млн грн на Львівський будинок органної та камерної музики. Загалом на галузь культури з міського бюджету розвитку цьогоріч виділено 52 млн грн.