Найулюбленіший святий… із секонд-хенду
Була приголомшена, почувши одного з грудневих днів по якійсь із FM-станцій рекламу, що, мовляв, в мережу магазинів «Планета секонд хенд» Миколай завітає не раз, а приходитиме цілий тиждень. Стало прикро.
За образ святого чудотворця, за те, що у Львові його опустили до такого собі секонд-хендівського гендляра, який робить гроші, ще й на такому - на тобі, небоже, що мені негоже...
Не хочеться, аби наш улюбленіший святий став всього-на-всього глобалістичним Санта Клаусом. Адже Святий Миколай - один з найшановніших християнських святих, який був єпископом у Мирі в 4 столітті - заслуговує на пошану і певну таємницю навколо своєї особи, тому не хочеться, аби він став якоюсь рекламною фішкою чи просто атракцією. Адже на Заході, до прикладу в Німеччині, як засвідчили опитування, сучасні діти часом не мають поняття, до чого прив'язана традиція різдвяних подарунків. Комерціалізація бере верх над сакральним значенням обрядів.
Тому мені здається, що теперішня популяризація святого, яка проводиться, звичайно, з найкращими намірами допомогти дітям і потребуючим, привернути увагу суспільства до сиріт та малозабезпечених, має і, так би мовити, зворотний бік медалі. Складається враження, що часом деякі партії чи можновладці просто «піаряться» на благодійництві, наче для галочки, аби «засвітитися». Забуваючи при цьому, що святий робив добрі справи та надавав допомогу потребуючим таємно.
Доброчинність Миколая Мирійського стала причиною появи багатьох легенд, знайшли вони свій вияв і в мистецтві. Так, картина Джентіле да Фабріано 15 століття зображає сцену з життя святого, коли Миколай вкидає золото в кімнату трьох бідних дівчат, яких батько не міг забезпечити приданим, тож вони мали непевне майбутнє. Миколай, у той час ще не єпископ, дізнавшись про їхню складну ситуацію, вирішує скористатись спадком своїх батьків, щоб зарадити біді. Протягом трьох ночей він пробирався до убогої хатини та щоразу закидав крізь вікно, у кімнату, де ночували сестри, шмат золота - на придане для кожної з дочок. Існує дві версії щодо ночей, коли Миколай закидав золото. За однією версією, це відбувалось протягом трьох ночей підряд, за іншою - оскільки доньки були на рік молодша одна одної, то Миколай щороку, у ніч напередодні повноліття дівчини, приходив до хатини і залишав свій подарунок. Знову ж таки, існує дві версії щодо закінчення історії. За однією, у третю ніч батькові сестер вдається викрити особу свого добродія і він дякує Миколаю, на що святий заперечує та відмовляє, щоб чоловік дякував Богові, оскільки все від нього. За іншою, Миколай дізнається про задум батька викрити його, і на третю ніч він вкидає золото не у вікно, а через комин будинку.
Легенді відповідає часте зображення св. Миколая на образах з трьома яблуками або трьома золотими кулями. І саме завдяки цій легенді засновано традицію анонімних подарунків на Миколая, особливо бідним та дітям.
Існує й інша легенда, за якою святий чудом врятував Миру від голоду, з'явившись уві сні купцеві та попрохавши привезти збіжжя у місто. Прокинувшись, купець побачив затиснутий в долоні завдаток та привіз зерно у Миру. Ці та інші оповіді, що дійшли до наших днів, засвідчують, як мало спільного має особа єпископа з кока-коловим Сантою, який посміхається з рекламних роликів та полиць супермаркетів.
Миколай мого дитинства теж був огорнутий таємничістю і таємницею. Мусила існувати таємничість в умовах «опіуму для народу», і мусила існувати таємниця, без якої не буває чуда: вірилося, що приходить вночі, робилися неодноразові спроби «підстерегти» святого, аби побачити, як він приносить під подушку дари. Однак батьки конспірувалися дуже добре, і пізніше відкриття, що саме вони докладаються до можливості появи святого, не стало прикрим розчаруванням, а з'явилося натомість розуміння, що власними силами теж можна докластися до створення чуда, виявляючи таким чином турботу про близьких.
В чому сьогодні проявляється чудо в день святого Миколая? Як на мене, в можливості налаштуватися на лад іншої людини, відчути, в чому вона має найбільшу потребу чи яке має найзаповітніше бажання. Знаєте, як в О'Генрі, в «Дарах волхвів», де кожен пожертвував найдорожчим, щоб подарувати близькій людині омріяну річ.
ЧУДО полягає в ЛЮБОВІ.
Фото з сайту uk.wikipedia.org