Дерев’яний костел з Язлівчика відкриють у Львові в суботу
У суботу, 28 вересня, об 11:00 у Музеї архітектури та побуту (Шевченківський гай) у Львові відкриють дерев’яний костел, перенесений з с. Язлівчик Бродівського району. Про це ZAXID.NET повідомила начальник управління охорони історичного середовища Львівської міської ради Лілія Онищенко.
«Костел уже стоїть, він дуже гарний. Роботи – на завершальній стадії, фахівці працюють вдень і вночі. Роботи виконують польські фахівці», – сказала Лілія Онищенко.
З її слів, на встановлення костелу і заміну частини втрачених або зіпсованих дерев’яних конструктивних елементів костелу Міністерство культури Польщі виділило півмільйона польських злотих.
«Працює польська група теслів, керує ними професор Гданської політехніки Романа Цільонтковська. Вона на місці з ранку до вечора, працює з сокирою, як і теслі», – сказала Лілія Онищенко.
На костелі замінено повністю гонт, оскільки той, що був, уже зіпсувався.
«Гонт змінюється кожні 30-40 років. Він осиковий, рідкісний. В нас такий не роблять. Його особливість, що він стійкий до опадів і не потребує додаткового покриття», – сказала Лілія Онищенко.
З її слів, до Львова також привезли іконостас та вітражі, які були в костелі.
Як інформував ZAXID.NET, для костелу з села Язлівчик раніше вибрали місце у Шевченківському гаї – на кордоні етнозон «Львівщина» і «Волинь». Вартість проекту із встановлення костелу в музеї – 1,4 млн грн.
У лютому цього року стало відомо, що Музей народної архітектури та побуту уклав угоду з польською стороною про співпрацю, і костел таки розмістять у Шевченківському гаї. Загалом, спроби відновити костел з Язлівчика ведуться ще з 2009 року. Тоді одна з компаній зголосилась провести соціальну акцію і запропонувала відновити костел як такий, що не мав шансів на державну реставрацію. Було проведено консерваційні роботи, щоб захистити споруду від опадів.
Водночас язлівчицька громада не мала грошей на повний порятунок церкви, тому погодилася на пропозицію поляків – профінансувати реставрацію і перевезти костел до Шевченківського гаю.
Дерев'яний костел у Язлівчику побудований у 1936–1937 роках, він є одним з найцікавіших дерев’яних костелів України і є унікальним зразком застосування стилю модерн до дерев'яної сакральної архітектури, що не має аналогів ані в Україні, ані в Польщі, ані в іншій країні.