Головною вимогою Майдану залишається відставка Януковича, - опитування
За період існування Майдану ще більш чітко сконцентрувалися основні вимоги, які мітингувальники вважають головними: це – відставка Віктора Януковича і проведення дострокових президентських виборів (85%), звільнення заарештованих активістів Майдану, припинення репресій (82%).
Про це свідчать результати соціологічного опитування Майдану, проведеного Фондом «Демократичні ініціативи» спільно з Київським міжнародним Інститутом соціології.
Решта вимог для мітингувальників теж важливі, але все ж меншою мірою: відставка уряду (68%), порушення кримінальних справ на винних у побитті учасників протестів (64%), розпуск Верховної Ради і призначення дострокових парламентських виборів (59%), зміна Конституції, повернення до конституційної реформи 2004 року, яка обмежувала владу президента (62.5%), заведення кримінальних справ на усіх, хто був задіяний у корупції (62%), підписання угоди про асоціацію з Європейським Союзом (49%), звільнення Юлії Тимошенко (30%).
Учасникам опитування запропонували визначити три основні мінімальні вимоги, виконання яких може бути тим компромісом із владою, який може задовольнити Майдан. Однозначно таких вимог окреслилося дві: відставка Віктора Януковича і проведення дострокових президентських виборів (68% – зростання на 36%) та звільнення заарештованих учасників Майдану, припинення репресій (51%, зростання на 20%). Усі решта вимог, порівняно з цими, мають другорядне значення.
Учасники Майдану значно менш схильні до підтримки переговорного процесу з владою: ще півтори місяці тому думки майданівців ділилися практично навпіл: 45% підтримували необхідність переговорів, 47% – ні. Зараз лише 27% вважають, що переговори з владою потрібні, а 63% налаштовані проти будь-яких переговорів.
Негативно сприйняли на Майдані і ухвалений закон про амністію. Лише 4% готові заради скорішого звільнення заарештованих піти з будівлі КМДА та розблокувати вул. Грушевського, а 83% вважають, що влада повинна звільнити заарештованих без усяких додаткових умов та вимагати негайного звільнення учасників протестів.
Лише 1% протестувальників позитивно оцінюють пропозицію лідерам опозиції очолити уряд. Ще 6% вважають, що можна погодитися лише на формування уряду повністю опозицією, ще 22% – у разі повернення до Конституції 2004 року і посилення ролі прем’єр-міністра та уряду. Проте більшість – 62% – вважає, що поки президентом є Віктор Янукович, погоджуватися брати бодай якусь участь в уряді не можна.
«Загалом повторне опитування учасників стаціонарного Майдану засвідчило, що влада за півтора місяця репресивної політики домоглася значної радикалізації Майдану, його перетворення з Майдану-табору на Майдан-січ», - коментують соціологи.
«Рішучість учасників Майдану, більшість з яких витримала іспит морозами, «стояти до кінця» (а більшість із них перебуває на Майдані ще з минулого року), не дає підстав сподіватися, що Майдан якось сам собою «розтане, наче сніг по весні». А спроби розігнати Майдан силою, очевидно, наразяться на таку саму силову відсіч», - констатують у Фонді «Демократичні ініціативи».
Опитування проводилося 3 лютого 2014 року, усього було опитано 502 особи, в усіх стаціонарних точках Майдану (намети, Будинок профспілок, будівля КМДА, Жовтневий палац, Український дім ін.) за вибіркою, яка забезпечувала пропорційне охоплення учасників Майдану. Опитування було здійснено за фінансування Міжнародного Фонду «Відродження».