Портрети гуцулів презентують двоє львівських художників Ігор Гапон та Орест Косар

Виставку відкрили у Львівському музеї Михайла Грушевського

КультураМарічка Крижанівська, 6 липня 2018, 15:39 685 0

Люди гір мають особливі вольові обличчя, бо гуцули селилися, здебільшого, на височинах і, щоб вижити, мусили виховати у собі наполегливість і витривалість. Це й привабило львівських митців.

Львівський художник Ігор Гапон більше десятка років їздить у Криворівню, малює пейзажі і портрети гуцулів.

«Вони дуже такі природні, настільки відчутно, що вони живуть в гармонії з природою. Я їх малюю і одночасно спілкуюся з ними, вони мені щось цікаве розказують і мені дуже подобається їх малювати», ‒ розповідає Ігор Гапон.

Художник намалював портрет і свого побратима, Миколи Дзюрака, багаторічного директора музею Франка у Криворівні, його уже нема з нами.

«Надзвичайно гарний був цікавий чоловік, мій давній друг. Я дуже часто до нього приїжджав, зупинявся в нього і якось в один час попросив його: Микола, попозуй мені», ‒ згадує Ігор Гапон.

А згодом Ігор Гапон повіз до своїх Карпат колегу Ореста Косара, відтоді і він захопився Гуцульщиною.

«Мені пощастило чисто випадково побачити справжнє гуцульське весілля, коли не тільки молоді, а й всі гості в отих гуцульських строях, це величезне враження на мене справило», ‒ зізнається художник Орест Косар.

Тоді й виникла думка створити такий цикл робіт. Обоє художників Ігор Гапон і Орест Косар малювали портрети гуцулки Одосії, жінки, яка стала символом Криворівні. Вона відсиділа 25 років у Сибіру.

«Розказували мені люди, що енкаведисти ‒ десь то були 70-ті роки ‒ хотіли спалити церкву в Криворівні дерев'яну. Вона закрилася в церкві і сказала, якщо будете палити церкву, паліть і мене», ‒ розповідає Ігор Гапон.

«І під її тиском то все втихомирилося і Одосія таки врятувала церкву. От ми з Гапоном до неї ходили, вона вдягнулася в одяг свій гуцульський і то в неї в хаті ми її малювали», ‒ додає Орест Косар.

На виставці у львівському музеї Михайла Грушевського демонструють портрети мешканців Криворівні і Космача.

«Вони до сьогодні зберігають наші давні традиції як ніде, мабуть, в Україні. Хто хоче побачити, що таке справжні свята, Різдво, Великдень, поїдьте на Гуцульщину», ‒ каже Орест Косар.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук