«Повези мене»

Історія повернення до життя старого
львівського трамвая

Ірина Рєвунова
журналіст ZAXID.NET
Активісти й працівники «Львівелектротрансу» спільними зусиллями повернули до життя старий львівський трамвай «Гота», який ще кілька років тому стояв у депо й поволі перетворювався на купу іржавого металу. Тепер унікальний для Львова вагон возитиме туристів вилицями давнього міста.

ZAXID.NET розповідає історію порятунку раритетного трамвая і його першої поїздки після тривалого ремонту.

Вагон Gotha Т59Е («Гота») виготовлений у 1960 році в Німеччині. Трамваїв такої моделі у Львові було лише п'ять. Усього ж у 60-70-х роках Львовом курсували понад 300 німецьких «Гот», які до наших часів не збереглися.
Невеличкий трамвай возив львів'ян на роботу, на гостину й на забаву до 1981 року. Після цього він став технічним вагоном.
Трамвай «Гота» разом з причіпним вагоном на вулиці Івана Франка. Фото 1978 року
У старенькому трамваї прорізали додаткові двері, забили вікна, а посередині встановили зварювальний апарат. Він слугував уже не пасажирам, а працівникам депо.

Проте з часом вагон зносився, поіржавів і перетворився на металобрухт. Про його стан перед реставрацією красномовно свідчать світлини того часу.
У 2014 році трамвай взялися відновлювати небайдужі львів'яни, натхненником яких став активіст громадської організації «Львів'яни за електротранспорт» Антон Лягушкін.

Того року, спеціально для параду трамваїв, пригадує організаторка Ольга Бачинська, вагон причепурили ззовні, але всередині він був дуже зношений. Лише після параду вагон почали капітально ремонтувати.
Через відсутність деталей і нестачу грошей вагон ремонтували два роки
Знайти деталі та матеріали було непросто, адже львівський вагон Gotha Т59Е, по суті, унікальний. Крім Львова, кілька таких трамваїв лишилися в Криму, але привезти з окупованого півострова потрібні запчастини наразі неможливо.

Тож долучалися до реставрації, хто як міг: «Львівелетротранс» таки знаходив необхідні деталі, його працівники міняли електрику та ремонтували механіку. Активісти збирали кошти на реставрацію і власноруч допомагали майстрам реставрувати вагон. Долучилася до порятунку трамвая і турфірма, яка планує його орендувати як незвичний туристичний транспорт.
На початку квітня ентузіасти завершили ремонт

У півстолітньому вагоні відновили частину зруйнованої стінки, замінили вікна, внутрішню обшивку, підлогу й електрику. Трамвай пофарбували тими ж кольорами, які він мав у 60-80-х роках.

Зараз трамвай має номер 002. Хоча в часи своєї роботи на пасажирських маршрутах він був 432-м, а номер змінив тоді, коли став технічним.
У трамваї залишили оригінальні елементи керування
Водій трамвая Богдан Сокульський керував ним ще тоді, коли вагон перевозив пасажирів вулицями Львова. Теперішні трамваї, каже він, сильно відрізняються від старенької «Готи».
Управління сучасними трамваями автоматизоване, а в раритетному вагоні вирішили зберегти механічні кнопки, важелі й перемикачі зі стрілочками.
Інтер'єр відреставрованого трамвая до деталей відтворює оригінал
Коричневі з кремовими вставками стіни, зелені сидіння, кватирки з ручками, схожими на пісочні годинники, кнопка сигналу для водія – все в салоні зробили таким, яким воно було в 60-х. Навіть вішак, яких зараз у трамваях не буває, лишили. Він висить над першим сидінням біля дверей.

Зараз на вікнах у вагоні розводи, а на пульті керування – залишки фарби. Помітно, що активісти дуже поспішали, адже хотіли, щоб він якнайшвидше вийшов у свій перший після ремонту тестовий рейс. Але до офіційної презентації, яка запланована на травень, трамвай ретельно помиють і ще раз підфарбують.
Зате електропроводка у вагоні нова. «Низьковольтну проводку всю замінили, а високовольтну – частково. Пантограф відновили. Усе ізолювали, випробували. Починали з нуля, з руїн. Помаленьку зробили спільними зусиллями», – каже електрослюсар депо Іван Криворука. Він запевняє, що трамвай після ремонту цілком безпечний для пасажирів.
8 квітня вагон № 002 вирушив із депо у свій перший після ремонту тестовий рейс.
Трамвай скрипить, трохи похитується, але їде. Перші пасажири – активісти і працівники депо – не приховують радості, бо він поїхав після років простою. Вони плескають у долоні і весело обговорюють результати своєї праці.
Старий трамвай минає старі вулиці – Городоцьку, Привокзальну, Бандери, Дорошенка, площу Ринок, Підвальну, Франка і Вітовського. Випадкові перехожі здивовано озираються, махають руками і дістають з кишень свої сучасні гаджети, щоб зазнимкувати раритетний трамвай.
Водій поїздкою задоволений. «Добре відремонтували, буде їздити», – каже Богдан Сокульський і запевняє, що легко пригадав, як керувати вагоном, на якому працював кілька десятків років тому.
Тепер у черзі на реставрацію сусід «Готи» по депо – дерев'яний Sanok SN–1
Директор трамвайного депо Роман Василишин сподівається, що після «Готи» вдасться відновити й найстаріший львівський трамвай Sanok SN–1, виготовлений у далекому 1909 році. Він зроблений переважно з дерева й зараз очікує на ремонт. Але для цього, каже очільник депо, потрібні кошти і, найголовніше, робочі руки, яких вкрай не вистачає.