У грудні цього року Львівська міська рада планує оголосити конкурси на земельні ділянки під підземні паркінги - на пл. Петрушевича (близько 300 місць для машин), пл. Тудора (близько 100 місць), вул. Стефаника - вул. Коперніка (близько 100 місць). Про це сьогодні, 24 жовтня, під час прес-конференції "Будівництво підземних автостоянок у місті Львові" повідомив директор департаменту містобудування Львівської міської ради Андрій Павлів.
Спочатку ці ділянки розглядатимуться на сесії ЛМР. "Якщо депутати погодять ці ділянки, ми оголосимо конкурс. Після усіх процедур, розробки проектної документації, проведення необхідних геологічних досліджень, розпочнеться будівництво. Це буде орієнтовно середина 2009 року. Будівництво вестиметься близько року. За сприятливих обставин перша автостоянка має бути в середині 2010 року. Місто виставляє на аукціон нічим не обтяжені ділянки, оскільки згідно із нашим законодавством ми не маємо право будувати паркінги під вже існуючими будівлями", - зазначив чиновник.
Представник інвестора ТзОВ "Передзвін" Анна Буднікова зазначила, що товариство готове вкладати кошти у дві стоянки і залучати до їх будівництва фахівців. А.Павлів, повідомив, що будівництво 1 квадратного метра стоянки коштує 5-10 тис. євро. "При виборі інвесторів ми надаватимемо перевагу професіоналам. Будувати стоянки у Львові хоче Швейцарська фірма "Марті". Додам, що нам треба забрати об’єкти притягання з центру, і перенести бізнес-сіті. Скільки точно стоянок нам потрібно - невідомо, лише цього року у місті придбали 15 тис. нових авто", - розповів чиновник.
Водночас, президент фонду “Збереження історико-архітектурної спадщини Львова” Андрій Салюк зауважив, що спочатку необхідно зробити свого роду пілотний проект і збудувати підземну стоянку у найбільш безпечному для людей та пам’яток архітектури місці. "Це площа Петрушевича. Нам необхідно взагалі розвантажити центр від машин: гази, що вони виділяють, негативно впливають на стан пам’яток, особливо у час пік, коли сотні машин стоять у корках з включеними двигунами. В самому центрі міста, в межах міських мурів, не може бути паркінгів. Ми вже мали досвід будівництва підземного трамваю, коли постраждав палац Потоцьких. Додам, що зараз в Львівській політехніці йде робота над визначенням локалізації 14 старовинних церков 14-18 століття, там також не можна будувати паркінги. Навколо цих церков були цвинтарі. Зокрема, була церква на вул. Кн. Романа, колись там були знайдені кістки людей, та на пл. Теодора. В інвестиційних умовах слід прописати пункт, згідно з яким, інвестор у разі завдання будь-якої шкоди внаслідок будівництва паркінгу, повинен компенсувати усі витрати", - поінформував А. Салюк. Він також зауважив, що стоянка на вул. Стефаника ¬ та вул. Коперніка погано вписується, до працюючих там бібліотеки Стефаника та Львівської галереї мистецтв.
Загалом у різних районах Львова планують збудувати 30 наземних і підземних паркінгів.