У Львові добровольці вимагали об’єктивного розслідування у справі журналіста Валентина Можара
У четвер, 30 березня, добровольці із Національного руху «Державницька ініціатива Яроша» у Львові провели пікети Головного управління Нацполіції у Львівській області та прокуратуру у Львівській області, вимагаючи об’єктивного та незалежного розслідування у кримінальній справі львівського громадського журналіста Валентина Можара, який брав участь в АТО у складі 8-го батальйону «Української добровольчої армії».
Керівник ГУ НП у Львівській області Валерій Середа поспілкувався із журналістом та його захисницею та прийняв скаргу, в якій вони вимагають перевірити дії слідчого Личаківського відділу поліції, що здійснює досудове розслідування у кримінальній справі Можара.
За словами захисниці Можара Олени Живко, у прокуратурі Львівської області зареєстрували скаргу, до якої додали відеозапис, на якому зафіксовано слова слідчого про те, що справу йому передали від попереднього слідчого, і він просто виконує свої обов’язки, вказівку керівництва.
«Під час спілкування із слідчим у лютому цього року він повідомив, що ця справа дісталася йому від попереднього слідчого, і він виконує вказівки керівництва. Згідно Кримінально-процесуального кодексу, слідчий повинен керуватися виключно матеріалами справи, і не має виконувати жодних вказівок. Справа проти Можара – реально сфабрикована. У 2015 році він на ринку «Торпедо» проводив відеозйомку, і помітив, що виносять порізаний павільйон. Є запис, що представившись журналістом, він запитує у трьох чоловіків, що вони роблять. Відео не долучили до матеріалів справи. Натомість його підозрюють у нанесені тілесних ушкоджень одному з тих трьох чоловіків, яких він зняв на камеру», – прокоментувала адвоката Олена Живко.
«Одного дня у 2015 році я став свідком події, що на ринку «Торпедо» порізали один з павільйонів і четверо невідомих мені чоловіків виносили його частини. Я представився журналістом і запитав їх, що вони роблять. Їм це не сподобалося, троє оточили мене, спершу погрожували, а потім намагалися забрати техніку, щоб не було відеозапису. Я втік і сховався у критому павільйоні, викликали міліцію. Через два тижні мене викликали у Личаківський райвідділ міліції», – розповів подробиці ZAXID.NET Валентин Можар.
За його словами, він вважав, що слідчий викликав його як свідка у справі крадіжки з павільйону, оскільки його власник тоді написав заяву у міліцію. Проте під час візиту виявилося, що причина інша.
«Слідчий тиснув на мене і вимагав написати зізнання. Я написав заяву, де виклав факти і зазначив, що відбулося перешкоджання журналістській діяльності. До слідчого прийшли двоє з тих, хто на мене напав, у них взяли свідчення. Вони не могли зв’язати двох слів до купи, їм підказувала жінка. Потім виявилося, що її слів у протокол допиту не внесли. Мене потім ще викликали на впізнання, а це порушення: спершу слідчий показав мене тим людям, а далі захотіли провести впізнання. Я звернувся у міську прокуратуру та обласну, в управління внутрішньої безпеки міліції зі скаргами на порушення слідчого. Реакції на ці скарги до мене не надходили», – розповів він.
Після цього Можар відправився добровольцем у зону АТО, був поранений і потрапив у госпіталь. Далі повернувся до Львова і уже півтора року є у місті, продовжує роботу активіста і журналіста.
За його словами, у лютому 2017 року до нього зателефонували працівники поліції і сказали, що хочуть подати його у розшук. Коли ж він з адвокаткою прийшли у Личаківський райвідділ поліції, то дізналися, що після подій на ринку «Торпедо» було зареєстроване кримінальне провадження від 21 червня 2015 року, відкрите за ч.2 ст. 125 Кримінального кодексу (умисне легке тілесне ушкодження, що спричинило короткочасний розлад здоров'я або незначну втрату працездатності). У вересні 2015 року по цій справі Можару оголосили заочну підозру.
Зараз Валентин Можар домагається долучення до матеріалів справи його відео та дотримання слідчим Петришиним С. С. вимог Кримінально-процесуального кодексу.
Додамо, Валентин Можар є журналістом профспілкової газети «Захист праці» та інформагентства «Прометей».