У Львові реставрують шедевр XVII століття ‒ картину француза Жоржа де Ла Тура «У лихваря»

У світі збереглося лише 9 оригіналів з підписом цього автора, одне із них ‒ у Львові

Головні новини Львова 08.02Марічка Крижанівська, 8 лютого 2019, 16:48 1039 1

Львівська галерея мистецтв ім. Б. Возницького володіє унікальним раритетом, одним із найбільших мистецьких скарбів не лише міста, а й світу ‒ картиною Жоржа де Ла Тура «У лихваря». Полотно зараз реставрують.

Жорж де Ла Тур ‒ видатний живописець XVII століття із Франції, на той час герцогства Лотарингії, був придворним художником короля Людовика XIII. Нині у світі збереглося лише 30 полотен де Ла Тура і тільки 9 із них мають авторський підпис. Одна така картина з підписом зберігається у Львові.

«Ми маємо це унікальне полотно, унікальне називаємо не тільки для України, тому що центральна і східна Європа не мають у власності Жоржа де Ла Тура», ‒ пояснює завідувачка науково-дослідного відділу реставрації галереї Інна Дмитрук-Сорохтей.

До осені це полотно було доступне для огляду у Палаці Потоцьких. У фонди Львівської галереї мистецтв імені Бориса Возницького цей шедевр потрапив ще до війни з приватних колекцій. До 70-х років не знали автора цієї картини, аж допоки просвітили інфрачервоними променями і під верхнім шаром прочитали підпис Жоржа де Ла Тура. І от тепер раритет перебуває у реставраційній майстерні.

«Є значні потертя. Твір, можливо, піддавався механічним тертям, ймовірно, під час подорожей. Під підрамником ми знаходили солому, тобто її пакували в різний спосіб, в різний час по-різному. Все-таки XVII століття. Є ділянки, де відкриваються не латки, але досить охайно залатані дірки», ‒ додає Інна Дмитрук-Сорохтей.

Щодня команда фахівців відкриває щось нове. Передовсім, проводять хімічні, фізичні та біологічні дослідження. Роблять фотофіксацію у рентгенівських та інфрачервоних променях, а також в ультрафіолеті, аби заглянути під верхній шар.

«Рентгенівські промені проходять крізь твір, і ми можемо побачити шари, полотно, всі реставраційні вставки, всі зміни. Також ми робимо в ультрафіолеті, він нам показує інформацію про лакову плівку, про записи, інші втручання в верхній фарбовий шар», ‒ пояснює реставраторка Інна Баблоян.

Реставраторка вищої категорії Лілія Волкова зараз знімає верхні нашарування, аби відкрити те, що намалював сам де Ла Тур. Бо картину не раз перемальовували. Також її продублюють новим полотном і сподіваються відкрити авторський підпис.

«Кожен етап реставрації треба і у фото зафіксувати, і задокументувати паперово. Я зараз виконую фіксацію вторинних записів і перемалювань», ‒ розповідає художниця-реставраторка Юлія Островська.

Реставрація триватиме до осені, а далі картину «У лихваря» Жоржа де Ла Тура покажуть львівському глядачу і вже є запрошення повозити її світом.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук