У Львові виставили ікони Йова Кондзелевича поруч із Рафаелем, Ель Греко та Тіціаном

Головні новини Львова 04.04Марічка Крижанівська, 4 квітня 2017, 20:05 819 0

У Львівському Національному музеї імені А. Шептицького відкрили проект «Йов Кондзелевич. Велич і слава. Європейський контекст». Оригінали Йова Кондзелевича виставили поруч із фотографіями ікон митців європейського Ренесансу – Рафаеля, Ель Греко й Тіціана.

В італійців був Рафаель, а в українців – Йов Кондзелевич, який своєю майстерністю не поступався італійському колезі. Львів почав відзначати 350-річчя від дня народження цього легендарного маляра.

Йов Кондзелевич побачив світ у 1667 році у Жовкві, на Львівщині. Пізніше монах став видатним іконописцем.

Нині найбільшою збіркою Йова Кондзелевича володіє Нацмузей у Львові. Йому ж належить і найвеличніше творіння цього автора – Богородчанський іконостас. Історія цього раритету мало не детективна. Кондзелевич намалював його для Скиту Манявського. Згодом його перевезли у Богородчани. Долю іконостасу різко змінила Перша світова війна.

«У генштабі російської армії генерала Брусилова були наміри вивезти із захоплених Богородчан іконостас в Росію. Але австрійські офіцери разом із місцевими мешканцями за ніч розібрали його, повантажили на декілька машин і вивезли до Відня. Після розпаду Австро-Угорщини іконостас перевезли до Варшави. І вже звідти Митрополит Шептицький повернув пам’ятку в Україну, до Львова», – розповів Ігор Кожан, директор Національного музею ім. А. Шептицького.

Аби показати світовий рівень Йова Кондзелевича, мистецтвознавець Тарас Откович відкрив у Нацмузеї проект, де порівнює нашого іконописця із видатними митцями Ренесансу – Рафаелем, Тіціаном, Ель Греко. Біля трьох оригіналів Кондзелевича – фотографії творів західноєвропейських митців.

«Попри те, що іконопис Йова Кондзелевича був у стилі візантійському, його і філософія, і все відчуття – європейські. Він – типово європейський художник. Якщо би він жив у Європі в той час, десь у Польщі, Німеччині, він би був надзвичайно відомий», – вважає Тарас Откович.

У травні музей готується вперше показати ще один повний відреставрований іконостас Йова Кондзелевича – Вощатинський.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук