У музеї «Територія Терору» виставили для огляду знайдені речі в’язнів Янівського табору
На виставці «Табір примусових робіт «Янівська» — індустрія терору» є спогади жертв
Дізнатися, як жилося в’язням табору примусових робіт «Янівська» можна у музеї «Територія Терору». Тут виставили речі жертв. А також дали їм можливість «розказати» про життя у таборі.
Концентраційний табір у Львові нацисти створили у 1941, сьогодні це вул Шевченка. Сюди звозили політичних в'язнів, військовополонених, а найбільше — євреїв. Маючи лише малюнки самих в’язнів та карту, музейники дослідили місце його існування і відтворили у 3D моделі. Виявляється, дерева, бруківка і навіть деякі будинки стоять й досі.
«Будівля, до якої немає жодних питань – це триповерхова адміністративна будівля, на другому поверсі якої знаходився німецький архів. Його спалили перед відходом німецьких військ зі Львова. Зараз це – звичайний житловий будинок. Із третього поверху цього будинку була зроблена всесвітньовідома світлина табірного оркестру, що виконував «Танго смерті», – розповіла наукова співробітниця музею «Територія терору» Богдана Тараніна.
За три роки існування табору його жертвами стало до 200 тис. осіб.
«Цікаво, що для такого великого табору примусових робіт було тільки 5 жіночих житлових бараків і 2 чоловічих. Територія, що обнесена дротом, — це житлова частина табору. Там була лазня, табори, офіцерський генделик, кухня і навіть городик поруч», – уточнила Богдана Тараніна.
А поруч була територія примусових робіт. Цікаво, що на території табору колись знайшли лише 2 могили: у першій – 150 тіл, а в другій – 250. Зате, коли взялися досліджувати околиці, а саме Долину смерті, – натрапили на півметровий шар попелу, що покривав 2 тис. м2. А це, ймовірно, спалені тіла. Музейники теж у серпні дослідили місце розстрілів і натрапили на кулі, гільзи і навіть рештки губної гармоніки.
«Серед усього ми знайшли частину від годинника кишенькового. Корок від пляшки горілки. Можливо, нацисти пили горілку перед тим, як розстрілювали людей. Є таке свідчення у справах вахманів: що бачили, як команда, яка розстрілювала, вживала алкоголь», – пояснив завідувач експозиційного відділу музею «Територія терору» Данило Бержицький.
А що робить виставку ще ближчою глядачу – спогади очевидців. Серед них і актора Богдана Коха. Їх можна почути, зчитавши QR-код.
«Особливо, коли він говорить про свій перший день у таборі. Він каже, що, коли зайшов, то перше, що побачив, – євреїв підвішених до дверей. Він називає це «хрещенням» у таборі! Згадує, що вони не були повішені, а прив’язані до стовпів і біля них була їжа, яку вони не могли дістати», – розповів науковий співробітник музею «Територія терору» Андрій Усач.
Виставка триватиме до кінця року. Далі вона стане частиною постійної експозиції. А вже цієї неділі, 2 вересня, до 75-ої річниці ліквідації табору до Львова приїде Яніна Гешелес, яка дитиною потрапила у цю м’ясорубку.
«Навпроти нас, на «Пісках» бухало полум’я палаючих трупів. Сморід отруював повітря. Я тужила за матусею, але не впадала у відчай, лише заздрила їй, що для неї все вже скінчилося», – так у своїх спогадах описує ті часи Яніна Гешелес.
Офіційне відкриття виставки відбудеться у четвер, 30 серпня, о 22:00 у супроводі світлових, звукових та візуальних ефектів. Вхід на відкриття — вільний.
Також, як раніше повідомляв ZAXID.NET, 2 вересня у Львові відбудуться меморіальні заходи до 75-ї річниці ліквідації Львівського ґетто та Янівського концтабору.