Як у Львівській області дороги ремонтують, або Історія ремонту однієї дороги у місті Мостиська

БлогиЛеся Мельник , 17 жовтня 2018 2294 1
Леся Мельник
Адвокат

Вже двічі мешканцям вул. Ярослава Мудрого у м. Мостиська та сіл Годині, Черневе, Старява і Малнів Мостиського району Львівської області доводилося виходити на мирні протести проти жахливого стану дороги по зазначеній вулиці та бездіяльності місцевої й обласної влади.

Вже вчергове лунають та виливаються на папір обіцянки від голови Мостиської районної державної адміністрації Степана Буняка, що роботи з ремонту дороги будуть розпочаті такого-то дня, однак дата «Х» постійно переноситься (сьогодні це 20 жовтня 2018 року). А про свої оголошені на камеру наміри написати Президенту України заяву на звільнення у випадку недотримання своєї обіцянки пан Буняк, схоже, просто забув.

То в чому ж причина такого зволікання й ігнорування законних вимог і потреб громади міста й ближніх сіл?

Чому склалось так, що незважаючи на проведення ще у 2017 році усіх необхідних тендерних процедур та укладення між Службою автомобільних доріг у Львівській області і ТОВ «Онур Конструкціон Інтернешнл» договору про ремонт проблемної автодороги, роботи вже більше року не розпочинаються?

Ці питання гризуть, мабуть, не одну голову, але точно можу відповісти, що мою вони не покидають щодня.

Розбиратись з ними мені випало випадково після декількох дорікань дорогих мені людей та численних обурливих публічних дописів про жахливий стан дороги у локальних групах у Facebook. І, як людина, яка не може пройти повз прояви несправедливості, вирішила дізнатися хоча б для себе і рідних, яка ситуація із планами на ремонт вул. Ярослава Мудрого у Мостиськах. Думала, обійдеться кількома запитами і зверненнями, але все вийшло навіть трішки епічно.

Тому якщо вам цікаво, як складались (та й продовжують складатись) для мене й зацікавлених осіб (адже хтось, можливо, більшість, володіли необхідною інформацією) частинки мозаїки під назвою «історія ремонту автомобільної дороги загального користування місцевого значення С141008 Мостиська Перші - (Львів-Шегині) (вул. Ярослава Мудрого від N 111 у м. Мостиська, 2,2 км)», запрошую читати далі.

Викладена мною інформація може виявитися корисною і для мешканців/користувачів інших доріг такого ж значення області, адже наводитиму дані та законодавчі норми, що стосуються ремонту автомобільних доріг цього (та й не тільки) типу.

Відразу також звертаю увагу, що всі дані зібрані були мною з використанням можливостей, «дарованих» народу Законами України «Про звернення громадян» та «Про доступ до публічної інформації», через Урядовий контактний центр, за допомогою електронної пошти та коментарів у Facebook. Тобто з використанням інструментів, доступних «простому смертному» українцю. Жодний папірець, ручка та принтер з мого боку не постраждали.

ДОРОГА У ВІДАННІ ОБЛАСТІ, А НЕ МІСТА І НАВІТЬ НЕ УКРАВТОДОРУ

Більшість звинувачень громади у жахливому стані автодороги С141008 (називатимемо коротко далі її так) лунало на адресу міського голови Сергія Сторожука та його підлеглих, тому логічним першим кроком є з‘ясування, у віданні кого перебуває ця дорога.

З листа-відповіді Мостиської міської ради стає зрозуміло, що дорога С141008 перебуває на утриманні та обслуговуванні Філії «Яворівська ДЕД», тобто ДП «Львівський облавтодор».

Наступне моє звернення, подане через Урядовий контактний центр, попадає одночасно на розгляд до Львівської обласної державної адміністрації та Служби автомобільних доріг у Львівській області.

Перше перескеровується Облдержадміністрацією у Мостиську районну державну адміністрацію, яка надає дуже оптимістичну та таку, що вселяє надію на краще, відповідь: договір про ремонт Служба автомобільних доріг у Львівській області (територіальний орган Державного агентства автомобільних доріг України - Укравтодору) з підрядником уклала та у 2018 році заплановано роботи на суму 13,027 млн грн за кошти дорожнього фонду, тобто державного бюджету.

Враховуючи цю інформацію, від паралельної відповіді Служби автодоріг віє абсурдом.

Що ж виходить? Служба автодоріг, яка уклала договір про ремонт дороги С141008, пише, що стосунку до неї не має? А Облдержадміністрація, яка виявляється управителем дороги, погоджується із відповіддю райдержадміністрації, що дорога у відповідальності Служби, тобто Укравтодору?

Таке перекидування моїми зверненнями відбувається не один раз. Більше того на безпосередні звернення до Львівської облдержадміністрації остання взагалі починає зазначати про плани на ямковий ремонт.

Постає питання, то чия ж все-таки дорога С141008?

ДОГОВІР ПРО РЕМОНТ ПРОДОВЖУЄ ДІЯТИ

Отже, згідно з інформацією, наданою Службою автомобільних доріг у Львівській області, що підтверджується офіційними документами та відповідає змінам до законодавства, дорога С141008 з 01 січня 2018 року передана на баланс Департаменту дорожнього господарства, транспорту та зв’язку Львівської обласної державної адміністрації.

А як же укладений Службою автодоріг з ТОВ «Онур Конструкціон Інтернешнл» договір про ремонт? І що з 13,027 млн грн?

Завдяки інформації, розміщеній на ресурсі Prozorro, вдалося з’ясувати, що відповідний договір було укладено 06 червня 2017 року та додатковою угодою від 31.12.2017 дію цього договору було продовжено до 31 грудня 2018 року.

Мої питання щодо факту існування договору Служба автодоріг спершу ігнорує, тоді побіжно визнає.

І тут випливають дані про виділені 500 тис. грн із потрібних 13,027 млн.

До слова, необхідність останньої суми обумовлюється таким-от нещасним, без жодних оцінок і експертиз, документом.

КОШТИ НЕ БУЛО ВИДІЛЕНО

То що трапилось?

Як виявляється, практика проводити тендери (публічні закупівлі) без гарантій виділення державних коштів, необхідних для виконання укладених за їх результатів договорів, є звичайною: чи то у Львівській області, чи по всій Україні, важко сказати. Заступник Міністра економічного розвитку і торгівлі України Максим Нефьодов, відповідальний за сферу публічних закупівель, на це питання офіційної відповіді не надає. Неофіційно ж взагалі наголошує, що повноважень оцінювати публічні закупівлі у Міністерства немає.

Тут настає момент, коли варто згадати про дорожній фонд, про який ненароком зазначає заступник голови Мостиської райдержадміністрації у такому обнадійливому на початках листі.

З 01 січня 2018 року набрали чинності ухвалені 17 листопада 2016 року Законом № 1762-VIII зміни до Закону України «Про джерела фінансування дорожнього господарства України» щодо удосконалення механізму фінансування дорожньої галузі. Іншими словами, які лунали та досі лунають з вуст чиновників, - “запрацював дорожній фонд”.

Як ми вже зрозуміли, автомобільні дороги загального користування місцевого значення, серед яких наша С141008, були передані в управління Облдержадміністрацій, та державних коштів на їх ремонт завдяки дорожньому фонду має бути більше, ніж достатньо. А проблемою, «яка заважає ремонтувати регіональні дороги у селищах та містах», за словами Прем’єр-Міністра Володимира Гройсмана, є «безгосподарність місцевих чиновників та їхня нездатність працювати».

Дорожній фонд, що є частиною видатків Державного бюджету України «на фінансування робіт, пов’язаних з будівництвом, реконструкцією, ремонтом і утриманням автомобільних доріг загального користування», згідно зі статтею 3 Закону України «Про джерела фінансування дорожнього господарства України», формується за рахунок, серед іншого, «1) акцизного податку з вироблених в Україні пального і транспортних засобів, 2) акцизного податку з ввезених на митну територію України пального і транспортних засобів, та 3) ввізного мита на нафтопродукти і транспортні засоби та шини до них»; та його кошти спрямовуються на, зокрема, «субвенцію з Державного бюджету України місцевим бюджетам на фінансування будівництва, реконструкції, ремонту і утримання автомобільних доріг загального користування місцевого значення».

Далі у згаданій статті 3 читаємо, що «перелік об’єктів будівництва, реконструкції, капітального та поточного середнього ремонту автомобільних доріг загального користування місцевого значення, вулиць і доріг комунальної власності у населених пунктах із зазначенням обсягів бюджетних коштів для фінансового забезпечення таких об’єктів за рахунок відповідної субвенції затверджується Радою міністрів Автономної Республіки Крим, відповідною обласною, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері дорожнього господарства (Укравтодор, - прим. автора), та з подальшим погодженням із Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету.» (Останнє, до речі, згідно зі змінами до аналогічного положення Бюджетного кодексу України Законом від 07.12.2017 № 2233-VIII, не потрібне.)

Такий перелік по Львівській області на 2018 рік був надісланий Укравтодору на погодження у червні та погоджений ним аж у липні цього року, а дата його затвердження, як і відповідний розпорядчий документ (його номер та дата), після неодноразового запиту на доступ до публічної інформації, залишаються невідомі.

Питання, чому цей перелік, розрахований на 2018 рік, був погоджений лише у середині року, та чому з 13,027 млн грн на дорогу С141008 було розподілено лише 0,5 млн грн, - для мене залишаються відкритими.

Загалом, згідно з додатком 7 до Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік», для обласного бюджету Львівської області передбачено 583,215 млн грн субвенції на автомобільні дороги загального користування місцевого значення. З них 383,2 млн грн - на капітальний та поточний середній ремонти та 200 млн грн - на експлуатаційне утримання автодоріг (тут - ямковий ремонт). Розподіл зазначених 383,2 млн грн бачимо у документі вище. Серед них 0,5 млн грн на дорогу С141008.

Можливо, після прийняття на свій баланс дороги С141008 Львівська облдержадміністрація була не проінформована Службою автодоріг про укладений останньою договір про ремонт цієї дороги? Можливо, відповідальні за передачу дороги працівники самі про це не знали чи забули? А, можливо, у ігноруванні необхідності ремонту дороги С141008 винні політичні мотиви та особиста неприязнь керівництва області, району й обранців до Верховної ради України і Львівської обласної ради від відповідного округу?

Можна лише здогадуватися...

Ну гаразд. Дорога у віданні Облдержадміністрації. Договір, укладений ще Службою автодоріг, поки чинний. А юридичних перешкод для його реалізації немає?

Отже, продовження дії існуючого договору про ремонт дороги С141008 на 2019 рік виявиться неможливим. Хоча цей самий голова Мостиської райдержадміністрації надає громаді відповіді, що усі необхідні з ремонту роботи будуть завершені вже наступного року.

МИТНИЙ ЕКСПЕРИМЕНТ НЕ ВДАВСЯ?

Дорожній фонд дорожнім фондом. На горизонті з’являється «митний експеримент».

Відповіді про дорожній фонд і ямковий ремонт (кошти на експлуатаційне утримання дороги) виявилися лише формальністю, яку треба було вчинити.

«Митний експеримент» було запроваджено Урядом у вересні 2015 року постановою від 16.09.2015 № 726 та у її редакції, чинній у 2017 році, полягав у спрямуванні 50 відсотків суми перевиконання загального обсягу щомісячних індикативних показників надходжень митних платежів, що справляються під час митного оформлення товарів, до спеціальних фондів відповідних обласних бюджетів з метою фінансування заходів з розвитку автомобільних доріг загального користування.

Далі чинна у 2017 році редакція постанови говорить: «Перелік об’єктів, щодо яких проводиться експеримент з фінансового забезпечення здійснення заходів з розвитку автомобільних доріг загального користування в усіх областях та м. Києві, а також дорожньої інфраструктури у м. Києві, затверджується відповідною обласною, Київською міською держадміністрацією за погодженням з Мінінфраструктури, Укравтодором і Мінфіном та подальшим погодженням з Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету».

Про ремонт дороги С141008 за рахунок коштів «митного експерименту» згадує й Укравтодор (відповідь від 07.09.2018, що вище).

Однак, у переліку доріг щодо «митного експерименту» як у 2017, так і у 2018 році, наданому на мої неодноразові прохання Департаментом дорожнього господарства, транспорту та зв’язку ЛОДА, дороги С141008 немає.

«НЕ ПЕРЕЖИВАЙТЕ, ЗРОБЛЯТЬ ВАШУ ДОРОГУ»

П’ятого вересня мешканці Мостиськ та зацікавлених сіл виходять на протест та, щоб показати серйозність своїх вимог, перекривають трасу міждержавного значення «Львів-Шегині».

Цього ж та наступного дня на своїй сторінці у Facebook голова Мостиської районної державної адміністрації Степан Буняк розміщує два актуальні «цікаві» дописи - тут і тут.

А потім офіційною відповіддю обіцяє провести ремонт дороги С141008 до 01 листопада 2018 року вартістю 7,5 млн грн.

А ще до цих подій про ремонт за 7 млн грн звучить і у Facebook.

Як і запевняння «зберігати спокій» і вірити.

Нова обіцянка змушує нас чекати вже 20 жовтня 2018 року як дня початку ремонтних робіт.

ЩО З ІНШИМИ ДІЛЯНКАМИ ДОРОГИ «МОСТИСЬКА-КРАКОВЕЦЬ»

Дорога С141008 - це лише частина дороги «Мостиська-Краковець».

Станом на 27 червня 2018 року, коли мною було отримано відповідь від Мостиської міської ради, зазначеної на початку, частина вул. Ярослава Мудрого у Мостиськах до № 111, що перебуває у віданні міста (комунальна дорога), була в планах до капітального ремонту на суму 100 тис. грн. (тут, як свідчить Prozorro, йдеться поки лише про розробку проектно-кошторисної документації) та до поточного ремонту на суму 184,585 тис. грн. (договір про ремонт з ТОВ «Галицькі дороги» укладено 07 червня 2018 року).

Після 2,2 км дороги С141008 і аж до самого Краковця Яворівського району веде автодорога такого ж загального користування місцевого значення О141003.

Відповідно до інформації, що знаходиться на Prozorro, 15 травня 2018 року Службою автодоріг у Львівській області було укладено з підрядником договір на виготовлення проектної документації з поточного середнього ремонту дороги О141003. (Цікаво, про аналогічний тендер щодо дороги С141008 інформації не знайшла/не отримала.)

А Облдержадміністрація зазначає (станом на червень цього року), що така документація вже розроблена, проведено експертизу поточного середнього ремонту дороги та триває процес оголошення процедури закупівлі.

І що варто знати: на ремонт окремих ділянок дороги О141003 передбачено також кошти в рамках Програми транскордонного співробітництва Польща - Білорусь - Україна 2014-2020 та співфінансування з обласного бюджету в сумі 450 тис. грн.

Тому є надії, що у ситуації з ремонтом вже цієї дороги не виникатиме таких проблем із фінансуванням, як у випадку з дорогою С141008.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук