Журналісти перевірили, скільки пакетів візьмуть покупці у супермаркеті, якщо ті стануть платними
До теми
1-3 липня у Львові знову тривала акція «Без поліетилену». Вперше її провели у квітні. Тепер же ж другий етап завершили у міжнародний День відмови від поліетиленових пакетів. А тим часом досвід Львова перейняли й інші міста України. На скільки ж готові самі львів’яни відмовитись від шкідливого упакування, вирішили з’ясувати журналісти під час експерименту.
У магазині «Свій маркет» однієї із дев’яти мереж, яка підтримала просвітницьку кампанію «Без поліетилену», відтепер пропонують на вибір паперовий пакет або багаторазову торбу за окрему плату. Є й рулони з кульками. Вони безкоштовні і їх багато, але насправді ціна кожного поліетиленового пакета уже закладена у вартість товару.
Поруч із прилавком з овочами та фруктами проводимо експеримент. Порахуємо, скільки кульків візьмуть покупці за 10 хвилин. Майже одразу чоловік рве два пакета і набирає фрукти. За чотири хвилини інший покупець бере один кульок, а за ним ще два відриває мама із дітьми. Наступні 10 хвилин експерименту ставимо оголошення про платні пакети. Підходять двоє людей і обидва беруть кульки.
«Я взяв автоматично. Взяв бананчик. Якщо б помітив, що 30 копійок коштує, це немає значення, це не великі гроші», – сказав покупець Ярослав.
«Завжди беру, то взяв. Ціна не має значення», – додає інший покупець Тарас.
Оголошення про платні пакети ми ще не зняли, а покупці і далі їх беруть.
«Ну мені здається, що взагалі не варто користуватися поліетиленовими пакетами, але оскільки я не збиралася йти в магазин, вимушена взяти. Але я вважаю, що це не правильно, бо упаковка має входити в ціну. 30 копійок то є забагато», – прокоментувала покупчиня Марія.
У цій мережі 37 магазинів. Щомісяця закуповують до 250 тисяч поліетиленових пакетів. Не раді цьому й самі. Тому кажуть, що такі просвітницькі кампанії тільки на користь.
«Це нонстоп кампанія для нас. Не тільки там декілька днів. Збираємось розвиватися у цьому напрямку. Це будуть великі торбинки багаторазового використання, щось для діток. Може такі ж самі торбиночки, щоб зацікавити їх, і батьки розповідали б їм наскільки це важливо», – додає директорка з маркетингу магазинів «Свій маркет» Софія Лука-Арделеану.
Поліетиленовий пакет використовується до півгодини. Їх можна переробити, втім мають вони бути без залишків їжі.
«Ми працюємо з переробниками по цілій Україні. Деяким з них можна передавати просто у великому мішку, а деяким можна пресувати окремо кольорові прозорі, окремо білі прозорі. Стараємося казати людям, що треба окремо давати», – говорить консультантка Першої міської сортувальні Марта Гаврилів.
Близько 90 країн відмовились від використання поліетиленових кульочків. В Україні ж тільки у січні цього року у Верховній Раді зареєстрували законопроект про обмеження використання пакетів у роздрібних мережах. Проте досі його не розглянули.
«Законопроект не має ні висновку, ні винесений в зал на перше читання. А відповідно до регламенту Верховної Ради такі законопроекти анулюються, тож у новому парламенті по суті наново доведеться його реєструвати проходити комітети і працювати», ‒ каже співзасновниця організації «ReThink» Олена Колтик.
Тож допоки заборони немає на державному рівні, залишається самим ставати свідомими.