10 фактів про «Гіркі жнива»

Канадський фільм про Голодомор вийшов в український прокат

14:28, 24 лютого 2017

В український прокат вийшов канадський фільм «Гіркі жнива». Англомовна історія кохання на тлі Голодомору 1932-1933 років здійснена приватним коштом із залученням переважно британських та американських акторів.

Хто знімав фільм?

Продюсером фільму є Ян Ігнатович, режисер - Джордж Менделюк. Обидва є канадцями українського походження.

Джордж Менделюк - член Гільдії режисерів Канади, з 1980-х років президент World Classic Pictures, а з 2008 року - директор MKM Enertainment. Серед нагород режисера - золота та срібна медаль New York Film & Television Festival, нагорода Columbus Film Festival та 5 номінацій Gemini Awards, як найкращий режисер.

Скільки коштував фільм?

Бюджет фільму - $20 млн. Це особисті кошти продюсера Яна Ігнатовича. Він займається бізнесом у сфері інвестицій та медичних технологій.

Баррі Пеппер та Теренс Стемп у ролях українських козаків

Чому знімали фільм?

Для творців фільму в історії є багато особистого. Наприклад, матір Джорджа Менделюка разом із сестрою тікала від Голодомору з Харкова до Львова. У «Гірких жнивах» герої вирушають до Львова з-під Сміли, що на Черкащині.

Для продюсера Ігнатовича це перший кінопроект. Він вирішив вкласти у нього кошти через тему. «На жаль, англомовний світ про Голодомор не знає. І головний мотив для мене був – розповісти світові про ці події й про те, що Україна продовжує боротися досі», - розповідає він.

Де покажуть фільм?

Картина вийде в прокат у 45 країнах. У Росії ж показів поки що не планують. Виконавчий продюсер Деніс Девідсон пояснив, що жоден із російських дистриб’юторів наразі не висловив зацікавленості. В Україні фільм продублювали, тоді як в інших країнах він йтиме англійською мовою з національними субтитрами. В деяких країнах фільм виходить під назвою «Урожай диявола».

У центрі фільму - історія кохання на тлі трагічних історичних подій

Про що фільм?

У центрі картини Юрій, талановитий художник-селянин, нащадок козацького роду, що намагається жити зі своєю коханою Наталкою у створених радянською владою умовах, приймаючи удари та утиски. Але, зрештою, коли його родина та земляки стають жертвами штучного голоду та сталінських репресій, він повстає, аби врятувати рідних, помститися і покинути Радянську Україну, щоби донести правду світові про жахіття Голодомору.

Переламні події української історії відбиваються в історії кохання. А ще вони подані із притаманними жанровому кіно ефектними погонями, перестрілками, втечами та переслідуваннями.

Де знімали фільм?

Значну частину фільму знімали у музеї Пирогово у Києві. Українське село через це постає трохи музейним, дещо залакованим. Млини Пирогово на тлі золотого осіннього листя створюють ідеальну яскраву картинку, яка згодом, зі початком репресій та Голодомору ніби припадає попелом.

Звичайно, певна гламурність і героїв, і декорацій у першій частині фільму робить українське село 30-х дещо неправдоподібним та надто яскравим.

Проте для канадців українського походження Україна є місцем сили, прикрашеними спогадами їх батьків. І саме такою її побачить світ.

Просто, проте ясно, дає відчути режисер зміни, що приніс в Україну сталінізм: змінюється колористичне рішення сцен у селі. Змінюються картини на стінах київської академії мистецтв, де навчався Юрій...

А от криваві 20-ті якось ніби випадають з історії взагалі.

Значну частину фільму знімали у музеї Пирогово у Києві

Хто зіграв у фільмі?

Головну роль, Юрія, зіграв молодший представник акторської династії Айронсів, Майк. 31-річний син знаменитого Джеремі Айронса та актриси Шинед Кьюсак у 2011 році зіграв роль Генрі у фільмі «Червона Шапочка» з Амандою Сейфрід і Гері Олдманом. Макс зіграв Джареда Гоу в фільмі 2013 року «Гостя», заснованому на романі Стефані Майєр. У 2013 році знявся в телесеріалі «Біла королева» за однойменним романом британської письменниці Філіппи Грегорі.

У 2014 році вийшли два фільми за участю актора: «Жінка в золоті» та «Клуб бунтівників».

Наталка - британська актриса Саманта Баркс

Його кохану Наталю грає Саманта Баркс, виконавиця ролі Епоніни в останній екранізації «Знедолених» (з Г’ю Джекманом та Енн Геттевей). Батько Юрія – Баррі Пеппер («Врятувати рядового Раяна», «Зелена миля»).

Діда головного героя зіграв Теренс Стемп, володар «Золотої пальмової гілки» Канн за фільм «Колекціонер». Він також грав у «Зоряних війнах» та інших кінохітах. Одні із перших фільмів у його фільмографії - «Теорема» Пазоліні та «Три кроки у маренні» Фелліні.

У ролі червоного командира залучили Тамера Гассана, хала Форзо з «Гри престолів». Також у фільмі з'являться і українські актори – Остап Ступка та Олександр Печериця. Останній нещодавно зіграв одну із головних ролей у серіалі «Століття Якова».

У ролі червоного командира - Тамер Гассан, хала Форзо з «Гри престолів»

Яка музика звучить у фільмі?

Головну тему до фільму написав британський композитор Бенджамін Волфіш, родина якого пережила Голокост. До речі Волфіш номінувався на «Золотий глобус» за фільм «Приховані фігури». «Він може відчути тематику фільму – його досвід співвимірний українському», – вважають творці фільму.

Лунають у фільмі й українські народні пісні. Зокрема Саманта Баркс в одній зі сцен співає «Місяць на небі». Цю пісню співала мати режисера Джорджа Менделюка. Також використовуються композиції українського гурту «Даха Браха».

Чим відрізняється фільм від схожих за темою?

Насамперед принадою фільми, навіть при всьому його схематизмі, є те, що українці виступають тут не безсловесними жертвами. Вони виступають проти обставин, бунтують проти влади та чинять шалений опір.

Також у динамічному та насиченому подіями фільмі є декілька справді сильних сцен та прекрасні акторські роботи.

У ролі Юрій - британець Майк Айронс

За що можна дорікнути фільму?

Мабуть, як уже йшлося, фільм є надто схематичним для українського глядача. Є історичні та часові нестикування. Проте, варто розуміти, що він розрахований насамперед на глядача неукраїнського, для якого історія України – табула раса.

Тож краще він дізнається її з картини, зробленої за усіма вимогами жанрового кіно, але знятої з позиції небайдужих до України та її долі людей.

А от для українських кінематографістів осмислення трагедії Голодомору – ще попереду. Наразі ніхто так і не зміг навіть наблизитись до художнього осмислення теми так, як у кінематографі віддана данина Голокосту, коли тема розкрита не просто тому, що є актуальною, а в справжніх мистецьких шедеврах. На таке кіно нам ще доведеться почекати.