10 фактів про унікальних істот — осетрових риб

Унікальні риби, що зналися з динозаврами

15:23, 21 березня 2018

Ми звикли до того, що зникають види, а місця їх існування — забудовуються й відводяться для «важливіших» об’єктів. У природі все змінюється — і це нормально, однак нині проблема в темпах цих змін, з одного боку, а з іншого — багато з тих видів, що зникають, є так званими парасольковими видами — umbrella species.

Що це таке? У природі одні види неначе накривають невидимою парасолькою кілька або й кілька десятків інших. І коли вони раптом зникають, то для одних видів-сусідів зникає джерело їжі, для інших — комфортне середовище існування, а ще для інших посилюється тиск хижаків, для яких парасолькові види були більш бажаним об'єктом полювання. У результаті — зникнення парасолькових видів спонукає зникнення кількох (або ж кількох десятків) видів-сусідів.

Чому важливе біорізноманіття?

Земля — це домівка для мільярдів організмів — від мікроскопічних вірусів та бактерій до гігантських дерев та китів. Всі живі істоти разом складають біорізноманіття нашої планети. Наразі людині відомі близько 1,6 млн видів, і ще багато відкриттів попереду. Всі організми пов’язані між собою харчовими та іншими ланцюгами. Таким чином, утворюється дуже складна павутина життя. Тому втрата чи коливання хоча б однієї ланки може призвести до порушення рівноваги та непередбачуваних наслідків.

Важливості збереження біорізноманіття присвячена Година Землі 2018, акція, котра щороку об’єднує мільйони людей в щонайменше в 187 країнах заради збереження здоров’я та екосистем планети. Її головний заклик — «Злови зв’язок з Землею» (Connect2Earth). Насправді часто ми не усвідомлюємо, які дивовижні істоти нас оточують. В Україні так само є свої унікальні види, які можна назвати навіть скарбами.

І сьогодні — мова про яскравих представників цієї скарбниці. Їх зображають на гербах, їм ставлять пам'ятники і присвячують музеї. Їх шанують? Напевно не дуже. Вони здавна були дорогим товаром, а їх чорна ікра — символом багатства і благополуччя. Вони жили мільйони років тому, але ще й досі в Україні їх можна зустріти у водах Дунаю та Чорного моря.

ТОП-10 фактів, які можуть здивувати, про унікальних істот — осетрових риб.

1. Осетрові риби жили ще в часи динозаврів, 200 млн років тому. Втім, динозаври не витримали зміни геологічних епох, а от осетрові зуміли.

2. В осетрових риб є здатність мігрувати з прісної води у солону і навпаки без шкоди для себе. Виняток — стерлядь прісноводна, яка живе лише у прісній воді. Власне, звідси й назва. До того ж, осетрові здатні витримувати доволі великі перепади температури.

3. Осетрові не мають справжнього кісткового скелету, лише хрящовий. Замість луски, характерними для виду є жучки (кісткові пластини), які відразу “видають” представника родини осетрових. Хорда (пружний довгий стержень, що є опорою нашого тіла і є попередником хребта) у цих риб зберігається протягом всього життя.

4. Всього у світі 27 видів осетрових, але в Україні історично зустрічалися лише шість: білуга, севрюга, осетри російський і атлантичний, стерлядь і шип.

5. Білуга — не тільки найбільша з осетрових, але й найбільша риба з тих, які живуть в прісних водах. Відомі навіть випадки, коли траплялися екземпляри до 7 метрів довжиною і масою до 1,5 тонн. Білуга — риба-довгожитель, зустрічаються навіть 100-річні особини. Відповідно, статевої зрілості білуга досягає досить пізно: самці — на 13-18 році життя, самки — і того пізніше, на 16-27 році.

6. Осетрові — єдине джерело чорної ікри. Цей делікатес став і щастям, і горем для осетрів. Адже полюючи на “чорне золото”, яке до речі, раніше часто використовувалося у дипломатії для укладання договорів про взаємовідносини між державами, людство ледь не вщент винищило запаси осетрових риб.

7. Втім, є ще дорожча ікра. Біло-золотава ікра білуги-альбіноса цінується особливо дорого — від 25 000 до 40 000 доларів за кілограм. Тільки одна компанія в усьому світі має ексклюзивні права на виробництво ікри цієї риби — іранська компанія House Almas. Білуги-альбіноси зустрічаються у водах Каспійського моря.

8. Осетрові — це придонні риби, які плавають на глибині від 2 до 100 метрів. Вони живуть в прибережних водах моря, але їх нерест відбувається тільки в прісній річковій воді, куди риби мігрують, пливучи проти течії, долаючи при цьому значні відстані. Після закінчення нересту осетрові повертаються назад в море.

9. Різні види осетрових досить легко схрещуються між собою. В результаті чого утворюються гібридні форми. Наприклад, можуть легко схрещуватися севрюга і шип, російський осетер і стерлядь, стерлядь і севрюга тощо.

10. В Україні заборонений будь-який вилов осетрових диких популяцій. У нас штрафи за торгівлю осетриною невідомого походження досить низькі — близько 150-500 гривень, але компенсація шкоди за кожен екземпляр значна 110 тисяч гривен, хоча стягнути таку велику суму в українських реаліях практично неможливо.

Як висновок

В Україні зустрічалися 6 видів осетрових, зараз осетер атлантичний і шип офіційно визнані вимерлими видами. Якщо нічого не робити, їх долю розділять всі інші осетрові: зараз всі вони занесені до Червоної книги України та до міжнародного Червоного списку МСОП. А все через нелегальний вилов, варварське винищення (переважно через чорну ікру), позбавлення звичного середовища існування і порушення шляхів міграції осетрових (спорудження гребель ГЕС). Осетрові є якраз вищезгаданими парасольковими видами, від яких залежать й інші представники біорізноманіття дельти Дунаю та Чорного моря. Ми ще маємо час їх всіх врятувати!

Нині десятки видів тримають свою розгорнуту парасольку над видом homo sapiens. Тож цієї Години Землі вартує її почати розгортати у зворотньому напрямку.

Долучайтесь до Години Землі, 24 березня о 20:30.