10 грудня підземні відділення унікальної в Європі Української республіканської алергологічної лікарні, що розташована в с. Солотвино Закарпатської області, припиняють роботу. Причина - через борги солерудника перед рятувальниками останні розривають договір на обслуговування гірничовидобувного підприємства "Солотвинський солерудник", в копальні №9 якого на глибині 300 м розташовані відділення спелеотерапії. А без присутності рятувальників спуск хворих у підземні приміщення оздоровниці заборонений.
Як повідомили 19 листопада ZAXID.NET в прес-службі Закарпатської обласної ради, представники Солотвинського підрозділу Закарпатського зведеного воєнізованого загону постійної готовності звернулись до голови облради Михайла Кічковського з проханням посприяти у вирішенні проблеми.
Гірничорятувальне обслуговування Солотвинського родовища кам’яної солі Солотвинський воєнізований гірничорятувальний взвод Закарпатського зведеного воєнізованого (аварійно-рятувального) загону постійної готовності (ЗЗПГ) здійснює на повній госпрозрахунковій основі. Кошти, які надходять за обслуговування копальні, - це складова заробітної плати особового складу підрозділу, а також прямі матеріальні витрати на утримання в готовності аварійно-рятувального оснащення, транспорту та інших засобів, необхідних для забезпечення термінового реагування на надзвичайні ситуації, здійснення профілактичних попереджувальних заходів тощо.
Станом на 1 листопада гірничовидобувне підприємство "Солотвинський солерудник" заборгувало рятувальникам 767 тис. 825 грн 72 коп. Як результат, у Закарпатському ЗЗПГ суттєво погіршився фінансовий стан та виникла заборгованість із заробітної плати.
Через невиконання солерудником своїх зобов’язань рятувальники розривають угоду.
Голова облради направив телеграму на адресу Прем’єр-міністра України про те, що не виконується доручення першого віце-прем’єр міністра щодо ліквідації заборгованості, фінансування ВГРВ з державного бюджету у 2008 році.
У липні цього року пацієнти Української алергологічної лікарні в Солотвино (Закарпатська область) півтори години блокували дорогу на знак протесту проти заборони спуску до підземних відділень лікарні. Пізніше їм таки дозволили спускатись до аварійної копальні. Було вирішено створити комісію, фахівці якої щодня обстежуватимуть шахту й письмово засвідчуватимуть, чи можна до неї спускатись. Згідно з висновком Держгірпромнагляду, експлуатація шахти пов’язана з ризиком для життя.
Копальню №9 солерудника заливає водою. На добу вода прибуває до 10 см, насоси працюють постійно.
З кожним роком через брак фінансування ситуація погіршується. Цьогоріч з бюджету виділено 15 млн грн. Цих коштів достатньо хіба для зміцнення шахт і деяких інших невідкладних робіт. Однак проблеми затоплення це не вирішить.
Затоплення копалень №№8 і 9 Солотвинського солерудника розпочалося після паводку 2001 року. Тоді сильно піднявся рівень у річці Тиса і в шахти почали потрапляти підземні води.
Копальня №8 перебуває в кращому стані. В ній розташовано спелеотерапевтичне відділення обласної алергологічної лікарні.
Із січня 1976 року в Українській алергологічній лікарні, яка до 1991 року мала всесоюзне значення, проліковано понад 100 тисяч хворих, у тому числі не менше 30 тисяч дітей з України і країн СНД.
Нині по Україні близько двох мільйонів осіб потребують специфічного лікування, яке надають лише алергологічні відділення у Солотвині
14 червня цього року Закарпатська облрада назвала ситуацію на Солотвинському солеруднику вкрай загрозливою й звернулась до уряду з проханням надати їй статус надзвичайної державного рівня. З 2002 року на численні звернення області було дано понад 60 доручень Кабінету Міністрів України, Мінагрополітики, проте більшість із них не отримали жодного фінансування.