10 кроків уряду Яценюка, щоб запобігти фінансовій катастрофі

13:01, 27 березня 2014

Прем'єр Арсеній Яценюк 27 березня презентував у Верховній Раді першочергові економічні реформи в країні, так званий, законопроект щодо запобігання фінансової катастрофи. ZAXID.NET пропонує ознайомитись з 10 основними кроками, які, на думку нового уряду, здатні відвернути дефолт.

1. Прогноз ВВП та інфляція

Уряд України прогнозує зниження ВВП у 2014 році на 3% і рівень інфляції від 12 до 14%, заявляє прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк.

«Перше: ми прогнозуємо зниження ВВП на 3%, і це буде лише в тому випадку, якщо ми ухвалимо пакет, запропонований урядом. Друге: ми реально оцінюємо ситуацію щодо інфляції, поточного року рівень інфляції становитиме 12-14%», – сказав він.

Якщо ж пакет законодавчих ініціатив не буде ухвалено, в уряді прогнозують дефолт, і зниження ВВП на 10%.

Коментуючи прогноз інфляції на поточний рік, прем'єр-міністр зазначив, що цей прогноз залежить від того, як «ми стабілізуємо валютно-обмінний курс, і який ефект матиме підвищення адміністративних цін в українській економіці».

Також Яценюк повідомив, що антикризові заходи, запропоновані урядом України, зумовлені тим, що «загальний обсяг тих коштів, яких не вистачає на виживання країни, становить 289 млрд грн».

2. Прожитковий мінімум і пенсії

Арсеній Яценюк анонсує, що протягом цього року прожитковий мінімум і мінімальна заробітна платня не зміняться, а пенсії будуть індексовані на рівень інфляції.

«З точки зору падіння ВВП на 3%, скорочення промислового виробництва та української економіки уряд мав би вчинити так, як вчинили у Греції та Італії, – зменшити розміри мінімальної заробітної платні і прожиткового мінімуму, – зазначив він. – Але ми усвідомлюємо, що цей розмір настільки малий, що зменшення цих розмірів у поточній ситуації, як би ми цього не хотіли, неприпустиме».

«Протягом 2014 року мінімальні прожиткові стандарти не будуть змінюватись – ми не будемо ні опускати, ні піднімати їх. Протягом 2014 року буде один і той же рівень мінімальної заробітної платні та прожиткового мінімуму, який встановлений на 1 січня», - анонсував Яценюк.

Але уряд знайшов кошти для індексації на рівень інфляції пенсій для громадян України. Тому зростання цін буде компенсоване індексацією, яка буде проведена урядом.

3. Облігації замість векселів

Оскільки заборгованість з ПДВ складає 21,7 млрд грн, а уряд не має грошей на відшкодування ПДВ, то Кабінет міністрів пропонує новий механізм відшкодування податку на додану вартість.

За його словами, уряд проти схеми видачі казначейських векселів, тому цей інструмент буде ліквідовано.

«Наша пропозиція: публічно, прозоро кожній компанії, що має невідшкодований ПДВ, видати не векселі, а гарантовані державою облігації внутрішньої державної позики, під яку СПД підуть в банки і отримають дешеві кредити», - сказав він.

4. Оподаткування великого бізнесу

У рамках заходів по оздоровленню української економіки уряд збільшить оподаткування великого бізнесу.

Зокрема, вдвічі зросте рента за користування корисними копалинами: «Це не вплине на конкурентоспроможність українського гірничо-видобувного комплексу», – запевнив Яценюк.

«Ми піднімаємо плату за нафту і за газовий конденсат. Державні монополії або компанії, де держава володіє 50%+1 повинні також поділитися з Україною. Я підкреслюю, цього ресурсу у них вистачає і це не вплине на їх фінансові показники», - сказав він.

Яценюк також анонсував майбутні розслідування корупційних схем в уряді.

5. Податок на багатство

Кабінет міністрів України має намір запровадити так званий податок на багатство. За словами Яценюка, уряд розглядав кілька варіантів, зокрема ввести оподаткування доходів із депозитів, адже у всіх країнах-членах ЄС пасивні доходи оподатковуються. Однак він зазначив, що у поточних умовах ввести оподаткування на доходи із депозитів примусить громадян забрати депозити.

«Тому ми прийняли рішення у цьому році не вводити оподаткування доходів із банківських вкладів. Ми пропонуємо введення прогресивної шкали оподаткування на доходи громадян», - сказав Яценюк.

Таким чином, той, хто зароблятиме понад 300 тис. грн, платитиме податок у розмірі 20%, а той, хто більше 500 тисяч – 25%.

Прем’єр зазначив, що йдеться про додаткове оподаткування близько 300 тис. громадян України.

«Ці 300 тисяч володіють фінансовим ресурсом, що складає 60% від фінансових активів України», - сказав глава Кабміну. Тому, за його словами, 1,7 % багатих українців повинні заплатити податки, щоб решта українців відчули, що в Україні прийшов час соціальної справедливості.

6. Акциз на алкоголь та тютюн

Підвищення акцизних зборів на алкоголь та тютюнові вироби не є катастрофічним ні для споживачів, ні для економіки.

«Я вважаю, це не вплине на створення робочих місць, а рівень пивного алкоголізму у нас зашкалює», - підкреслив Яценюк, додавши, що на зіпсоване шкідливими звичками здоров'я українців «не вистачить жодного міністерства здоров'я».

«Пляшка пива зараз коштує 8 гривень, після підняття акцизу вона буде коштувати 8 грн 50 копійок. Як думаєте, це катастрофічно?», - запитав він у парламентарів.

Яценюк розповів: пачка цигарок коштувала 15 гривень, після підняття акцизу вона буде коштувати 16 гривень. Пляшка горілки коштувала 33 грн, стане 35 грн. «Треба менше пити, спортом займатися!», - порадив голова уряду.

«У нас буде кримінальна справа по акцизних марках. Я не готовий зараз доповісти, розкрити всю інформацію, але: на пляшках горілки, які продавалися минулого року в Україні було 2 акцизні марки. Одна акцизна марка про сплату акцизу, який ніхто не платив, одна для податкової міліції і органів внутрішніх справ, яка означала наступне: до цього товару ніхто не має права підійти», – розповів Яценюк.

7. Ціни на енергоносії і субсидії

За нинішніх обставин влада зобов'язана підвищити тарифи на енергоносії для населення, але при цьому 30% населення отримуватимуть субсидії.

З 1 травня 2014 року заплановано збільшення ціни на природний газ для побутових споживачів (населення) в середньому на 50%. Підвищення відбуватиметься у рамках графіка поетапного приведення цін на газ для населення і компаній теплокомуненерго (ТКЕ) до економічно обґрунтованого рівня до 2018 року. Яценюк звернув увагу на те, що ціни на енергоносії для населення України є одними з найнижчих у світі, навіть у порівнянні з Росією, яка має значні запаси енергоресурсів.

При цьому уряд обіцяє збільшення кількості тих українців, які отримують субсидії.

«Якщо станом на сьогодні в нас під систему субсидій потрапляли 1,4 млн сімей, то відсьогодні ми вводимо найбільш амбітну програму підтримки малозабезпечених верств населення. Загальна кількість домогосподарств, яка потрапляє під нашу програму соцдопомоги, збільшується з 1,4 млн господарств до 4 млн господарств. Ми покриваємо соціальні програми допомоги 30% українського населення», – пояснив прем'єр.

За його словами, кожна малозабезпечена сім'я додатково отримуватиме на покриття своїх витрат на оплату послуг ЖКГ до 500 грн, відповідну постанову вже ухвалив уряд.

8. Скорочення чиновників та приватизація держдач

Кабінет Міністрів України ухвалив рішення скоротити кількість чиновників державної виконавчої влади на 10%. «Ми з 249 тисяч скорочуємо близько 24 тисяч чиновників», – заявив прем'єр.

Арсеній Яценюк зазначив, що озвучені заходи – це перший етап, який дасть можливість, з одного боку, скоротити видатки на органи державної влади, а з іншого боку - посприяє проведенню конституційної реформи в Україні.

«Згідно з моєю позицією як прем'єр-міністра, що треба передбачити (в конституційній реформі, – ред.): ліквідація обласних державних адміністрацій, створення виконавчих комітетів, позбавлення центральної влади функцій, невластивих центральній владі, та передання цих функцій на місця. Ми все скоротимо, кількість чиновників центральної влади скоротимо на 20%», - пояснив Арсеній Яценюк.

Крім того, прем’єр анонсував скорочення видатків на органи влади та припинення фінансування з бюджету дач, як то у Конча-Заспі і Пуща-Водиці.

«Ми порізали витрати на Адміністрацію президента, уряд, Верховну Раду, на органи державного управління. Ми продаємо 50% всього автомобільного парку, який належить органам державної влади», - зазначив він.

«Ми оголошуємо про приватизацію всіх об’єктів державної власності, які знаходяться в так званому Державному управлінні справами, – дачі, заводи й інша нерухомість, яка не потрібна державі, має бути продана», - сказав також Яценок.

Саме тому, за його словами, "в цьому році завершується раз і назавжди фінансування резервацій на кшталт Конча-Заспа і Пуща-Водиця".

«Платники податків більше не будуть утримувати ці резервації. Ми знімаємо всі кошти – і звертаємося з тим, що той, хто там проживає: будь ласка, за власні кошти утримуйте охорону, платіть за житлово-комунальні послуги і викупіть земельні ділянки під цими об’єктами за ринковою ціною», - сказав прем’єр.

9. Зниження кредитних ставок

Програма рефінансування комерційних банків під 14% річних дасть змогу знизити ставки кредитування на ринку до 17-18% річних, що (за умови прогнозованої інфляції у 12% річних) відповідає реальній ставці близько 4% річних.

«Ми закликаємо Нацбанк розпочати широку програму рефінансування комерційних банків під 14% річних, що дасть можливість кредитувати економіку під 17-18% річних», – вважає прем'єр-міністр Арсеній Яценюк.

Прем'єр наголосив, що нинішні депозитні ставки в 25% річних і кредитні в 35% річних – неприйнятні.

10. Кредити та проекти

Загальний обсяг підтримки економіки буде складати $13,6 млрд. Мова йде про кредити та позики, які будуть використані під конкретні проекти.

Зокрема, за його словами, бюджетна позика Світового банку складає $1 млрд, кошти ЄС на макрофінансову допомогу - $2 млрд, Конгрес США виділяє $1 млрд на макрофінансову допомогу, $200 млн - кредитний ресурс Канади, $100 млн – кредит уряду Японії, $100 млн виділяє польський уряд, $200 млн доларів додатково дасть Світовий Банк на проектну діяльність, $170 млн - Європейський інвестиційний банк, $400 млн доларів - Міжнародна фінансова корпорація.

Він також озвучив окремо проекти, на які буде витрачено ці кошти. Серед них часткова модернізація газотранспортної мережі – 308 млн євро, будівництво метрополітену у Харкові (кредит ЄБРР $300 млн), реформування оптового ринку електроенергії. Також серед проектів, озвучених прем’єром, розширення Каховської ГЕС, будівництво ЛЕП Луцьк-Тернопіль, завершення будівництва  метрополітену в Дніпропетровську та муніципальна програма в Україні.

За матеріалами Української правди, Інтерфакс-Україна, Українські новини.