10 тисяч добровольців додадуть у Вікіпедію фото пам’яток культури

21:20, 31 серпня 2012

Протягом вересня у найбільшому фотоконкурсі в світі понад 10 000 добровольців додадуть сотні тисяч вільно ліцензованих і придатних для повторного використання фотографій у Вікіпедію, інформує ГО «Вікімедіа Україна».

Вікіпедисти з усього світу з 1 вересня візьмуть участь у найбільшому фотоконкурсі в світі «Вікі любить пам'ятки 2012». Тисячі добровільних учасників у більш ніж 30 країнах завантажуватимуть фотографії історичних місць, пам'яток історії і культурної спадщини, щоб зробити сотні тисяч фотографій культурної спадщини своєї країни доступними під вільною ліцензією у Вікісховищі — базі даних зображень онлайн-енциклопедії Вікіпедія.

Організатори конкурсу – регіональні відділення Фонду Вікімедіа в різних країнах світу. Мета цього конкурсу – зібрати фотографії усіх пам’яток культурної спадщини світу і розмістити ці світлини для використання у статтях інтернет-енциклопедії Вікіпедія. Конкурс триватиме до 30 вересня 2012 року.

В конкурсі «Вікі любить пам'ятки» в 2011 році взяли участь понад 5000 фотографів з 18 країн Європи і завантажили понад 168 000 фотографій. Цього року конкурс буде відбуватися майже у двічі більшому числі країн і вперше в Україні. Конкурс організований волонтерами відділень Вікімедіа і їхніми партнерами у кожній країні.

Україна бере участь у конкурсі «Вікі любить пам'ятки» вперше. Організатор конкурсу – громадська організація «Вікімедіа Україна» підготувала перелік із 30 000 пам'яток культурної спадщини України, серед яких як всесвітньо відомі - Софія Київська, Києво-Печерська Лавра тощо, так і маловідомі, але не менш привабливі – дерев'яні церкви, палаци й садиби, помешкання видатних діячів минулого, меморіали. Найбільші списки таких пам'яток вдалося зібрати у Києві, Львові та Одесі.

Взяти участь у конкурсі може кожен охочий. Для цього слід зареєструватися на Вікісховищі - одному із сестринських проектів Вікіпедії, вказавши діючу електронну скриньку. По тому знайти пам’ятки в своєму місті, селищі, селі або районі, сфотографувати їх і завантажити власні фотографії цих пам'яток до Вікісховища з 1 по 30 вересня. Можна також завантажувати протягом вказаного періоду власні фотографії, які зроблені раніше і досі не були ніде опубліковані.

Автори найкращих фотографій, а також учасники, які сфотографували найбільшу кількість пам'яток, будуть визначатися в середині жовтня. В кінці жовтня міжнародне журі розгляне фотографії, які перемогли в національних конкурсах.

У листопаді 2012 року планується фотовиставка робіт і нагородження переможців конкурсу у приміщенні освітньої корпорації «Майстер-Клас».

Найкращі 10 світлин у світовому масштабі і переможець будуть оголошені на початку грудня.

Оскільки фотографії надаються авторами під вільною ліцензією, вони не залишаться на полиці або на виставках для платного доступу. Вони будуть доступні для популярної онлайн-енциклопедії Вікіпедія і багато з фотографій будуть використані в її статтях. Будь-хто в світі зможе використати ці фотографії багаторазово для будь-яких цілей тих пір, оскільки вони опубліковані під вільною ліцензією.

«Є мільйони історично і культурно значущих пам'яток і будівель з усього світу, хоча більшість з них досі не мають вільно доступних зображень в Інтернеті. Ці важливі об'єкти часто є невідомими для більшості людей, які не мають можливості відвідати їх», – каже Lodewijk Gelauff, один із засновників першого фотоконкурсу «Вікі любить пам'ятки» в 2010 році. «Вікі любить пам'ятки» є можливістю для добровольців усього світу, щоб продемонструвати культурну спадщину своїх країн і поділитися з усіма її зображеннями через Вікіпедію».

Обернутися навколо і сфотографувати пам'ятку поруч з вами допоможе мобільний застосунок Wiki Loves Monuments App. У цьому році Фонд Вікімедіа, некомерційна організація, яка забезпечує доступ до Вікіпедії, розробила мобільний застосунок для Android-смартфонів, доступний на складі застосунків Google. Для IOS є безкоштовний застосунок в магазині Itunes. За допомогою цих застосунків, Вікіпедисти вперше зможуть завантажувати світлини на сайти Вікімедії через свої мобільні пристрої. Застосунок покаже, які пам'ятники знаходяться поруч, і він буде доступним на різних мовах.

10 кращих світлини та головний приз переможцю міжнародного конкурсу будуть оголошені на початку грудня. Головний приз — фото тур в Гонконг для участі в «Вікіманії 2013» — щорічному зібранні редакторів Вікіпедії, фотографів і співробітників. З додатковою інформацію про премії можна ознайомитися на сайті фотоконкурсу.

Довідка

Вікіпедія – вільна он-лайн енциклопедія, яку може редагувати кожна людина, що має доступ до Інтернету. Українська Вікіпедія є найбільшою україномовною енциклопедією, і в ній наразі нараховується більше 397 тисяч статей.

Громадська організація «Вікімедіа Україна» є регіональним відділенням Фонду Вікімедіа в Україні, і займається популяризацією вікі-проектів Фонду Вікімедіа, найвідомішим серед яких є Вікіпедія, залученням до Вікіпедії нових знань та користувачів та розвитком вікі-спільноти в Україні.