10 відповідей на питання про вакцинацію дорослих від дифтерії

22 червня

1. Вакцини для дітей і дорослих – різні. У «дорослих» вакцинах доза (кількість речовини, що має викликати імунітет) менша – як правило, вдвічі. Ними вакцинують не лише дорослих, але й дітей «не зовсім раннього віку» – деякі вакцини, наприклад АДС-М, використовують для імунізації людей від 7 років, інші, наприклад «Бустрікс», – від 4 років.

2. Буква «М» у назві вакцини АДС-М якраз і вказує на те, що вона містить зменшену дозу. А ще можливі такі написи: «DT» – вакцина від дифтерії і правця, «Td» – маленька буква «d» в назві означає в два рази зменшену дозу.

3. Вакцини для дорослих «лише від дифтерії» на практиці не застосовуються. Реально використовують або «дифтерія+правець (DT), або дифтерія+правець+кашлюк (DTP).

4. Як треба щепити дорослих від дифтерії за правилами? А ось так: починають в дитинстві – 3 дози у перший рік життя, по 1 дозі в 1,5 року, 6 і 16 років. Далі кожні 10 років – в 26, 36, 46 і т. д.

5. Учені всього світу продовжують сперечатися, і предмет суперечки виглядає так: «кожні 10 років треба щепитися від дифтерії і правця чи все-таки кожні 10 років треба щепитися від дифтерії, правця і кашлюка?» Питання про доцільність вакцинації від дифтерії раз на 10 років не стоїть в принципі – треба, треба однозначно!

6. Порада: якщо у вас є можливість купити вакцину для дорослих з кашлюковим компонентом – наполегливо рекомендую щепитися від кашлюка, особливо якщо найближчим часом плануєте заводити дітей. Вакцини для профілактики кашлюка бувають цільноклітинні і додатково очищені, так звані «ацелюлярні». Від 7 років рекомендують використовувати лише ацелюлярні вакцини. Про букви: «DTР» – вакцина від дифтерії, правця і кашлюка; «DTаР» – вакцина від дифтерії, правця і кашлюка, але кашлюк ацелюлярний; «Tdap» – вакцина для дорослих від дифтерії, правця і кашлюка, кашлюк ацелюлярний, зменшена доза кашлюка і дифтерії – оптимальний варіант, який рекомендують читачам віком від 7 років (з того, що є на ринку, цьому поєднанню букв відповідають «Boostrix» і «Adacel»).

7. Питання: «Що робити, якщо правильно щеплені в дитинстві, але пропустили необхідні вакцинації (в 26, 36, 46 і т. д.)?» Відповідь: отримати 1 дозу вакцини не залежно від того, 36 вам чи 56 років.

8. Питання: «Що робити, якщо в дитинстві не щепилися, чи щепилися неправильно чи не знаємо – щепилися чи ні?». Відповідь: отримати три дози – спочатку одну дозу, через місяць – другу, через 6 місяців після другої – третю.

9. Додаткова вакцинація від кашлюка, дифтерії і правця обов’язкова для вагітних. Тобто питання не в тому, «чи можна вагітним»! Саме вагітним треба насамперед!

10. Комбінована вакцина (дифтерія+правець+кашлюк – Tdap) вводиться одноразово при кожній вагітності у 2-му чи 3-му триместрі (оптимально – на терміні 26-37 тижнів). У будь-якому випадку вакцинацію слід завершити не пізніше, ніж за два тижні до прогнозованої дати пологів.

Оригінал

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
Урочисте відкриття львівського 25 Book Forum перенесли спеціально для президента
Петро Порошенко запізнився на урочисте відкриття 25-го Book Forum у Львові на 50 хв.
25 книжок 25-го Форуму видавців
УПЦ МП пригрозила «мирною громадянською непокорою» після надання автокефалії УПЦ
У рейсовому автобусі українець намагався ввезти з Польщі майже 80 кг макової соломки
Від Порошенка до Петриненка
За минулу добу на Донбасі загинули двоє українських військових
Головні новини Львова за 18 вересня
ЄСПЛ зобов'язав владу утриматися від доступу до будь-яких даних з телефону Наталії Седлецької
Як Ленін українізовував Крим