120 років на полі

Український футбол відзначає перший у своїй історії матч, який відбувся у Львові

14:33, 14 липня 2014

Рівно 120 років тому на новому стадіоні у Львові зійшлися гравці спортивного товариства  «Сокіл» зі Львова і Кракова. Перший футбольний матч на території України тривав всього лише 7 хвилин - до першого забитого голу. Футболісти не керувалися жодною стратегією, прагнучи лише одного - першими взяти ворота суперника. Тоді кращими виявилися львів'яни, а гравець Володимир Хомицький ввійшов в історію як перший бомбардир українського та львівського футболу.

Так починається історія футболу на території України. Хоча у сусідній Польщі цю дату вважають також початковою для історії польського футболу. Варто додати, що 120 років тому обидва міста, представники яких брали участь у першому футбольному матчі у Львові, перебували у складі Австро-Угорської імперії.

Не футбол, а копанина

У 1894 році у Львові, на території Стрийського парку, завершили будівництво першого стадіону з футбольним полем в британському стилі, як тоді писали у місцевих газетах. Арена могла приймати 7 тисяч глядачів. Того ж року, під час злету представників спортивної організації «Сокіл», вирішили провести перший футбольний матч між львів'янами та краків'янами.

Поєдинок розпочався о 17.00. Гравці вийшли на поле в одинакових білих футболках і відрізнялися лише за кольором шортів - львів'яни виступали у сірих, а гості з Кракова у синіх шортах. На новенький стадіон тоді прийшло близько 3 тисяч глядачів.

Однак гра не тривала довго - вже на 7 хвилині 16-річний учень Львівської учительської гімназії Володимир Хомицький забиває гол у ворота гостей. Пізніше футбольні історики зауважуватимуть, що та гра мало нагадувала сучасний футбол. Це було змагання за м'яч, адже вболівальники  мало розуміли правила гри і впадали в екстаз від голу. Таким чином перед матчем вирішили грати до першого забитого м'яча.

 Перший в історії України матч. Фото: ФФУ

Перший в історії Галичини та України бомбардир Володимир Хомицький згадував цей матч, як усцільну боротьбу за м'яча, де суперники не жаліли один одного, а на полі творилася суцільна копанина. В один із моментів м'яч вилетів з-під натовпу, що скупчився біля воріт гостей, і Хомицький, недовго думаючи, пробив у ворота.

Пізніше львівський спортивний дослідник Богдан Люпа відшукав у архівах унікальну знахідку − склад львівської команди в її історичній зустрічіпроти суперників із Кракова. Ось вони, одинадцять гравців, котрі взяли участь у першому офіційно задокументованому футбольному матчі на теренах України: Ксенофонт Теодорович, Людвик Христельбауер, Северин Рудницький, Мар’ян Білецький, Кароль Марциховський, Вілібальд Ноах, Станислав М’яновський, Бронислав Голородський, Олександр Козел, Юлій Онишкевич, Влодзімеж Хомицький. Керував командою Едмунд Ценар.

Цікаво, що стійками воріт були два прапорці, увіткнуті у землю. А право судити перший в історії України та Польщі футбольний матч надали професору Виробеку з Кракова.

Український чи польський?

Відзначати 14 липня як дату, з якої бере початок історія українського футболу, виконком Федерації футболу України ухвалив у 1999 році за президентсва Леоніда Кучми. Тоді чинний глава України наголосив, що український футбол старіший за російський і має таку ж довгу традицію, як і в низці європейських країн.

Пізніше польські колеги обурювалися, що українці присвоїли собі дату першого в історії на теренах Галичини футбольного матчу. Мовляв, серед гравців переважно були поляки, а Львів і Краків - були польськими містами. У свою чергу, польська сторона віддала належне українцям, адже саме українські історики віднайшли втрачену дату першої гри у копаного м'яча.

 Пам'ятник на місці проведення першого в Україні футбольного матчу у Львові. Фото: wikimapia.org

Ця заслуга належить львівському футбольному історику Юрію Михалюку, який зараз працює керівником інформаційної служби ФК «Скала» у Стрию, а на момент досліджень керував прес-службою ФК «Карпати».

«На початку 1990-х років, переглядаючи багато різноманітної футбольної літератури, у тому числі – й довідників та енциклопедій, я віднайшов цю дату. Зокрема, 14 липня 1894 року згадувалося у чеській «Малій енциклопедії футболу», виданій у Празі, та у «Футбольному лексиконі», виданні НДР, яке побачило світ у Лейпцигу. Хоча це була лише дата зустрічі «Соколу» (Львів) та «Соколу» (Краків), однак мені цієї інформації було цілком достатньо», - розповів історик виданню football.ua.

Пізніше Юрій Михалюк знайшов підтвердження своєї теорії у архівних підшивках міських видань та інших історичних документах. Серед українських міст не знайшлося конкурентів за право носити титул міста з проведення першого футбольного матчу. Після никзи досліджень історики з різних міст України визнали, що першим таки був Львів.