Діти, які цього року підуть у перший клас, найвірогідніше навчатимуться 12 років. Таку заяву у Львові зробив сьогодні, 7 липня, міністр освіти та науки Сергій Квіт.
«Коли я вчився і закінчував школу – я закінчив школу 1982 року – була освіта в нас десятилітня і це було достатньо, бо весь світ вчився 10 років. Зараз весь світ вчиться 12 років, тому, якщо ми говоримо про європейську інтеграцію, ми повинні узгоджувати все, і систему освіти також. І тому має бути 12-літня школа», – пояснив Сергій Квіт.
За його словами, цей перехід не буде драматичним, це не стосуватиметься тих дітей, які вже вчаться.
«Йдеться про першокласників, які тільки прийдуть до школи. Але школа має бути тільки 12-річна. Дмитро Табачник зробив 11-річну школу. З професійного погляду, це є абсурдом – нібито цей один рік переходить на дошкільну освіту. Але одним з наслідків такого вульгарного переходу було те, що програми шкільні спресувались і навчання стало перевантаженим та нецікавим. А якщо дитині вчитися в школі нецікаво, то втрачається взагалі сенс навчання. Бо головне – навчити дитину вчитися. І серед професіоналів це не обговорюється», – наголосив міністр.
Із запровадженням 12-річної освіти шкільна програма, переконаний Сергій Квіт, стане цікавішою і більш узгодженою з програмами у школах Євросоюзу. Саме це, на думку міністра, для України і є шляхом до глобальної євроінтеграції.
«Навчання дітей у 12-річній школі має починатись із 6-7-річного віку. Але категорично не з 5 років, як цього хотіли б деякі батьки. Психологи пояснюють, що цього робити не можна. У 5 років дитина до шкільного навчання ще не готова», – підсумував очільник Міністерства освіти та науки.
Нагадаємо, запровадження 12-річної системи середньої освіти в Україні було заплановано на 1999 рік і передбачало наближення української системи освіти до європейських стандартів. З-поміж країн пострадянського простору на 12-річний термін навчання свого часу перейшли Білорусь, Узбекистан, країни Балтії і Україна.
Проте із призначенням у 2010 році на посаду міністра освіти в Україні Дмитра Табачника, в липні Верховна Рада ухвалила новий закон про шкільну освіту, яким повернула 11-річну систему навчання у школах. Окрім цього, нова система освіти передбачала, що діти віком у 5 років мають обов`язково здобути дошкільну освіту в дитсадках.
Закон ухвалили з порушенням регламенту – жодної зареєстрованої поправки не було розглянуто на засіданні парламентського комітету з питань науки та освіти.