Львівські лікарі успішно пересадили нирку дитині. Зробили це в Чорнобильській лікарні ще 31 серпня, однак про пересадку медики повідомили лише після того, як показники 14-річної пацієнтки нормалізувалися. У дівчинки ще торік відмовили обидві нирки. Спершу їй проводили гемодіаліз, тоді – трансплантацію, і ось тепер дівчинка повернеться до звичного життя.
Донором для неї став тато. Тепер лікарі планують лише набрати обертів і частіше робити такі операції. Для тамтешніх медиків це вже другий досвід пересадки, першу операцію успішно провели ще у квітні.
Дарія Тернавченко до Чорнобильської лікарні потрапила у листопаді 2020 року. Тоді до шпиталю її привела мама. Батьки довго не могли зрозуміти, що з донькою не гаразд. Головна скарга була – бліда шкіра.
«Ми відмічали в дівчинки анемію важкого ступеня. Крім того, що зробили загальний аналіз крові, ми провели і деякі інші обстеження і побачили, що в біохімічному аналізі крові суттєво підвищені показники азотемії. Азотемія – це підвищені показники креатиніну і сечовини. Це два продукти обміну, два шлаки, які в нормі має виводити нирка. І ті показники були дуже високі, на той момент це було пряме показання до проведення ниркової замісної терапії», – пояснює нефролог Роман Андруневич.
Відтоді Дарія перебувала на гемодіалізі. Хронічна недуга повністю перебила роботу нирок. Тож кров доводилося очищати штучно. І аж наприкінці серпня лікарі підготувалися до трансплантації. Донором став тато: аналізи показали сумісність.
«Дуже добре, що дало такий позитивний результат, що я зміг для своєї доньки стати донором. Можливо, навіть лікарі трошки й лякались за мене, бо я не давав ніяких таких тривожних почуттів. Я навпаки дуже радий був, чесно кажучи, дуже хотів якомога швидше почати дане оперативне втручання», – пригадує тато дівчини Максим Тернавченко.
Західноукраїнський спеціалізований дитячий медцентр увійшов до пілотного проекту МОЗ із трансплантації. Тут ретельно підготувалися до проведення пересадок. Головна складність, кажуть лікарі, полягає в тому, що донором є дорослий і розмір його нирки більший. Натомість діаметр ниркових судин у дітей менший, тож їх складніше пришити. Для пацієнтів такі операції є безкоштовними, їх оплачує Національна служба здоров'я.
Зараз маленька пацієнтка почувається краще. Лікарі кажуть, що показники в нормі.
«Зараз уже легше, але перших дві доби було тяжко», – пригадує Даша.
Гарними темпами одужує й тато, який віддав дитині – у буквальному розумінні цього слова – частинку себе.
«Мені Дашулька додає сил, я бачу, що вона вже одужує. Я як козак. Одужую без всяких болів, безсимптомно», – додає Максим Тернавченко.
У цій операції брали участь і хірурги з обласної клінічної лікарні. А до кінця року медики планують провести ще дві трансплантації.
«Насправді в нас спостерігається приблизно 30 дітей, які є на етапі підготовки до трансплантації. У них є, на жаль, незворотні зміни в нирках, через що вони будуть жити або з гемодіалізом, або будуть жити з перитонеальним діалізом, або, як на сучасному етапі заведено, їм можна пересадити нирку. Або родинну, або трупну», – пояснює директор Західноукраїнського спеціалізованого дитячого медцентру Андрій Синюта.
«Дуже тішимося, що нарешті можемо сказати: «Приїжджайте до нас, це можна зробити у Львові». Ми йшли до того дуже багато років, до цього дуже багато років ішли лікарі та лікарня, нарешті це сталося. Це вже в нас друга трансплантація, відповідно, ми вже можемо сміливо казати: приїжджайте до нас, тут вам гарантовано допоможуть», – підсумовує керівниця благодійного фонду «Крила надії» Наталія Ліпська.
Поки що нирки беруть від родинного донора. Однак згодом у цій лікарні почнуть пересаджувати органи й посмертно.