Сьогодні, 30 листопада, відбулась прес-конференція, присвячена оприлюдненню архівних документів радянських спецслужб щодо використання органами НКДБ-МДБ так званих спецбоївок, які діяли наприкінці 40-х - на початку 50-х років минулого століття під виглядом українських повстанців. У прес-конференції взяли участь радник Голови СБ України Анатолій Мудров та керівник Галузевого державного архіву СБ України Сергій Богунов. Про це ZAXID.NET повідомили в прес-центрі Служби безпеки України.
Зокрема, документи, які зберігаються в Галузевому державному архіві, підтверджують, що під час заходів щодо ліквідації підпілля ОУН і його збройних формувань органи внутрішніх справ та державної безпеки західних областей УРСР використовували спеціальні групи, які видавали себе під час виконання завдань за один із підрозділів ОУН і УПА та діяли від його імені. До кінця 1945 року органи внутрішніх справ і держбезпеки УРСР використовували 150 таких спецгруп, до їх складу входило 1 800 осіб.
У кожному випадку до складу спеціальних груп вводився оперативний співробітник, який здійснював практичне керівництво групою і відповідав за дисципліну всередині неї. Спецгрупа була бойовою одиницею у складі 3-50 осіб і могла, за необхідності, чинити збройний опір. Спеціальні групи виконували завдання щодо перевірки даних стосовно осіб, які підозрювалися у причетності до підпілля ОУН, їх захоплення, одержання свідчень від заарештованих керівників ОУН і УПА шляхом допиту від імені боївки, Служби безпеки або керівних центрів ОУН. Нестійких членів підпілля спецгрупи мали переконувати і схиляти до явки з повинною, отримувати інформацію про вчинені акції підпільників та ті, що готувалися.
Узагальнених даних щодо діяльності спеціальних груп МВС і МДБ немає. У документах Галузевого державного архіву СБУ є лише окремі відомості з цього питання. Зокрема, на 01.07.1945 зазначені спецгрупи ліквідували 1980 учасників підпілля, захопили живими 1142. Вилучено більше 1 тис. одиниць зброї.
Архівні матеріали свідчать, що у діяльності спеціальних груп були протиправні дії. Так, члени спецгрупи Острозького райвідділу МДБ Рівненської області (3 особи), а також Хустського відділу МДБ Закарпатської області (5 осіб) протягом зими 1947-1948 рр. грабували місцевих жителів, забирали в них гроші, особисті речі та харчі. Щодо випадків грубого порушення законності в діяльності спецгруп МДБ йдеться і у доповідній військового прокурора військ МВС Українського округу Кошарського (№ 4/001345 від15.02.1949), адресованій Секретарю ЦК КП (б) України Хрущову М.С. Зокрема, наводяться дані про знущання над жителькою села Підвисоцьке, яку після тяжких побоїв члени групи зґвалтували, та інші відомості щодо їх протиправної та антилюдяної поведінки.
У квітні 1945 року спецгрупи при міських та районних органах МДБ були розформовані. Надалі застосування таких групи дозволялося лише при обласних управліннях МДБ.Станом на 20.02.1950 їх залишилось 19 загальною чисельністю 130 осіб.
Галузевий державний архів Служби безпеки України, а також її регіональні органи продовжують пошук, відбір та опрацювання документів про порушення законності спеціальних груп МВС і МДБ УРСР.