У 1903-му ми почали будувати Ельжбєту. А ще на Привокзальній в цирку братів Труззі влаштовували історичні пантоміми на 300 осіб за Сенкевичем, де атлет Урсус несамовито бився з биком еспанської раси за пані Лігію. Глядачки шаліли.
У газеті часто траплялася реклама фірми Братів Мунд - керамічні таблички у львівських брамах із цим іменем інтригували мене ще у ранньому дитинстві.
Поляки мріяли про всепольське примирення. Ці мрії мали місце ще 36 років - без наслідків, якщо не вважати за такий сам 1939-й. Помер Папа Римський Лев XIII. Київські студенти прагнули свободи і не хотіли царя. Львівські - не хотіли руських студентів. Всі разом - єврейських. Все як завжди.
Цісар приймав депутацію міської Ради "in corpore" в обкомії, тьху - в обласній раді..., тьху, у будинку намісника!
А взагалі це був останній мирний рік давньої Європи, про яку ми мріємо.
І мріятимемо.
Газета "Kurjer Lwowski"
1 січня
Вчорашньою урочистістю, яка імпонувала настроєм і розмірами, стало роздавання різдвяних подарунків дітворі найбідніших залізничників. Понад три тисячі дітей вийшли вчора з залу на вокзалі з роз'ясненими щастям личками.
Біля 400 одержало новий теплий одяг, а саме пальта для хлопчиків, зимовий одяг або взуття, дівчата - ватяні плащики, тканину на суконочки або взуття. Решта одержали книжки або торбочки з ласощами. Цих останніх, виходячи з обмежених грошей, було більше всіх.
Комітету, а особливо його жіночій частині, належиться наша гаряча вдячність за жертовність, яка часами межувала з посвятою.
Враховуючи, якою була наша залізниця 1903-го, вразили масштаби заходу.
14 січня
Маятникові годинники з музикою
Це остання новина у виробництві годинників. Французькі маятникові годинники мають 69 см висоти, скриня зроблена з натурального горіха, делікатно відполірована, з художньо вирізьбленими додатками і грає щогодинно гарні марші і танці. Ціна зі скринькою і упаковкою тільки 8 злр. Той самий годинник без музики, але з молоточком до биття, який б'є кожних півгодини і годину - 6 злр. Ці годинники не тільки ходять з гарантованою точністю до однієї хвилини, але також внаслідок їх чудового виконання є дуже гарним і елеганцким умеблюванням.
Християнська фірма, закладена 1860 року, Юзеф Шпєрінг, Відень
Таємнича для мене грошова одиниця - злр. Здогадуюсь, що дорожча від злотого польського.
27 січня
Народна школа у Львові
З 14 156 дітей, які щодня ходять у Львові до публічних шкіл, 8065 причисляються до римо-католицької віри, 1659 греко-католицької віри, є 33 євангеліста та 4398 віри мойсейової. Вражає в цьому співставленні значна кількість учнів та учениць віри мойсейової - набагато більше, аніж відсоток єврейського населення. Не підлягає сумніву, що неписьменність розповсюджена переважно серед християнської молоді, в той сам час, коли євреї значно краще дбають про освіту.
Що євреї значно краще дбають про освіту, ми знали і без цього газетного матеріалу. Цікаве співставлення польських та українських шкіл, яке загалом виглядає не так уже й погано. За пару десятків років ситуація змінилася докорінно, і то не в ліпший для українців бік.
5 лютого
Бюджет міста Львова
На будівництво нового костелу св. Ельжбєти, яку патронує архієпископ Більчевський, ухвалила вчора бюджетна комісія внесок у 300 000 корон, який буде сплачуватися в кредит на десять років по 30 тис.
9 лютого
"Діло" розкошує статтями з "Ostdeutsche Rundschau", зверненими проти поляків та перекладає їх для своїх читачів. Між іншими весь час повторює брехливе твердження, що "Галицький крайовий відділ відправив керівника польських народовців деп. Стапінського до Америки, щоби там заохочувати вихідців з Польщі до повернення і колонізації русинської частини Галичини".
"Діло", аплодуючи цій маячні польськожерчої газети, долучає наступні висновки:
"Вже і німці - пише "Діло" - починають розуміти властиві цілі польської політики. Буде добре, якщо вони зрозуміють, що їхній національний інтерес у боротьбі з всепольською пропагандою лежить не тільки в Воєводсті Познаньськім та в Прусії, але і в тому, які кроки робить польська антирусинська акція у східній Галичині".
Бачити союзників у німцях - наша традиція. Часами вилазила боком.
26 лютого
Брат Віри Засуліч, яка в 1878 році виконала замах на московського поліцмейстера генерала Трепова, Михайло Іванович Засуліч, призначений командуючим сибірського корпусу в Хабарівську. Коли Віра Засуліч виконала замах, її брат, будучи полковником, повертався тяжко поранений з турецької війни. Його прохання про зміну прізвища цар відхилив.
Ми знаємо - об'єктивність, справедливість та неупередженість - характерна риса всіх російських імператорів. А ще лагідність і доброта.
5 березня
Геть русинів! За Сян з поляками!
Агітаційні брошури щодо руського питання в Галичині, звертають на себе загальну увагу, тому що нікому не може бути байдужим, які гасла закидають в людські голови у східній частині країни, а з другого боку кожний визнає, що в польсько-руських відносинах не може довго тривати це взаємне роздражнення та напруга, які запанували після останнього сільськогосподарського страйку, чому власне розглядаємось за якоюсь пропозицією згоди і розумного об'єднання.
Цікаво. Десятиріччями зустрічаю у пресі ці марення про всепольське об'єднання і з кожним роком ситуація тільки погіршувалась. Поки логічно не завершилась. Вам це нічого не нагадує? Мені нагадує. Законам логіки звик довіряти.
19 березня
Підсумки конкурсу на костел св. Ельжбєти у Львові.
Завершився конкурс на проект будівництва костелу св. Ельжбєти, який має стати на площі Солярні у Львові.
Надіслано 19 проектів. Підсумок конкурсу є наступним: зрівняли дві перші нагороди по 3500 корон і нагородили проект під девізом "Тріо" і проект під девізом червого хреста в колі. Третя нагорода випала на проект під знаком поштової марки. Після відкриття конвертів переконалися, що автором проекту під девізом "Тріо" є проф. Тальовський зі Львова, проекту під девізом червого хреста - проф. Славомир Одживольський з Кракова, а авторами проекту, відзначеного поштовою маркою, - архітектори Тадеуш Стриєнський і Франтішек Мончинський з Кракова.
Нагороджений проект проф. Тальовського є в готичному стилі з домішкою "ангельшчизни". Це проект на костел на дві або три вежі, три нави. Автор проектує його з тесаного каменю, з можливістю виконати з нештукатуреної цегли.
Як у підсумку і зробили, тобто з цегли. Розп'яття над входом - Петра Війтовича, якого вони називали польським Фідієм, а ми з таким самим правом можемо називати українським Фідієм. Ось кому би пам'ятник поставити - подумав і сам настрашився думки - нема кому робити, нема кому навіть запропонувати та і досвід наш пам'ятниковий занадто сумний - ще не доросли, на жаль...
29 березня
Найкраще та найдешевше вапно до мурування
BRACI MUND
Львів, Сікстуська, 23, телефон 605
Всі старі львів'яни знають фірму BRACI MUND. Бренд.
10 квітня
Не можна брати шлюб з польками
Познань, 9 березня. "Познаньський щоденник" пише: Не можна брати шлюб з польками. Напівурядовий "Ганноверський кур'єр" повідомляє, що багато чиновників німців, дружини яких є польками, не пізніше 1 липня будуть переведені до Вестфалії та Надренії.
Наші дівчата, Богу дякувати, ще мають право вступати у шлюбні відносини з ким завгодно, включно з євреями, а особливо екстравагантні - навіть з росіянами. Хоча ще кілька років тому у Львівському національному університеті читали лекції, що від таких шлюбів народжуються мутанти (зрештою, може і зараз читають, я не перевіряв). Оскільки онука Манкурта поки що вчиться у школі добре, виглядає гарно та не має наразі інших ознак мутації, авторитетно стверджую - брехня.
26 квітня
СЕЗОН 1903
Фабрика капелюхів Антоні Кафка
(раніше А. Кожелоужек) Львів, Галицька, 4, біля катедри
Рекомендує на цей сезон капелюхи і циліндри власного виробництва наймодніших фасонів і кольорів по найдешевших цінах, а також капелюхи і циліндри П. С. Хабіга - цілком легкі циліндри по 9 зл., капелюхи різних кольорів по 5 зл.
Магазин дамських новин Германа Лахса у Львові на Галицький, 12 та Ринку, 15 пропонує шановній громадськості:
Крамниця і майстерня дамських та дитячих капелюхів, а також товари шовкові, мережива, квіти, пера страуса, вишуканіші прикраси для капелюхів, дамська та дитяча білизна. Блузки, корсети, парасольки, рукавички та інші модні товари у найбільшому виборі.
Так-так, панове, оці пера (страуса, страусині, страусячі) були дуже модні. Добре, що ця мода минула, бо ми би знищили всіх страусів, а, з іншого боку, уявив собі кількох знайомих жіночок у величезному капелюсі з цими перами - клас!
5 травня
Еміграція
Було би великою помилкою - пише в своєму рефераті п. др. Беніс - якби галицьку еміграцію хотіли трактувати виключно з точки зору зникання робочої сили. Впливи явища на вітчизняний ринок праці, також на виробничі стосунки австріяцькі, а навіть міжнародні, складає тільки один і то не найважніший рефлекс взаємних стосунків і наслідків, які з еміграційного руху випромінюють на всі боки і які сягають часами найвіддаленіших царин господарського та громадського життя.
І то правда, прошу панства. Мені весь час пояснюють, що наші заробітчани привозять додому багато грошей та європейську культуру, що дуже позитивно відбивається на рідній економіці і на культурі так само. Раніше я вважав, що тяжка праця проститутки, нескінченне прибирання сміття, або 18-годинне щоденне рачкування на чужих плантаціях нам ніякої користі не дає, але зараз усвідомлюю всю хибність власних поглядів. Це рачкування дуже позитивно опромінює всі царини нашого господарського та громадського...
24 травня
Вільні посади
Від 1 червня потрібен перукарський суб'єкт до католицького закладу Юзефа Ренау в Золочеві.
Панни, здатні до шиття дамських суконь, негайно знайдуть розміщення на дуже вигідний умовах в майстерні "Мечіслава", на вул Хороншчизни, 1.
Шукаємо кухарок і дівчат, а також кухаря на дуже добрі місця, у бюро Яжвінського в Коломиї.
Фабрика папіросних гільз у Самборі терміново шукає двох панн, здатних до виробництва папіросних гільз. Зголошуватись на вул. Кароля Людвіка, отель "Бристоль", до порт'є.
Тут чотири оголошення. А всього їх було сім. Небагато для Львова.
30 травня
Шалений спорт
Відомості, які за посередництвом телеграфу одержали ми про катастрофу на автогонках Париж-Мадрид, є просто вражаючі... Не дивно, що французький уряд негайно видав розпорядження про заборону в майбутньому подібних автогонок.
...Вже за Шартре (географічні назви та імена можу подати неправильно, бо вони написані французькою, яку я знаю виключно від Джо Дассена, Мірей Матьє та Патрісії Каас) розпочалася череда нещасних випадків, які продовжувалися аж до Бордо. Під Бонвілем автомашина Портера перекинулася, коли переїжджала залізничну колію. Мотор вибухнув, машину охопило полум'я, невдало придавлений водій спалився на вугілля. Через декілька кілометрів інший автомобіль насмерть збив перехожу жінку. На під'їзді до Ангулена автомашина Турана врізалась в натовп глядачів. Механік впав трупом на місці (так у тексті) сам Туран одержав тяжкі поранення; з натовпу загинули два солдати і дитина. Біля Сен-Сімфор випав з машини помічник барона да Катерс і дістав тяжкі рани на обличчі; не дивлячись на це, через хвилину вже рушили далі. Під Шапні перекинулась машина Ріхарда, двоє людей тяжко поранені. Біля Пот'є Марсель Рено, переможець гонки Париж-Відень, впав разом з машиною до рова. Внаслідок тяжких поранень та тріщини черепа через два дні помер в Пот'є, не прийшовши до свідомості.
Пресі відомі не всі випадки.
Повністю виміри катастрофи можна зрозуміти тільки тоді, коли прийметься до уваги, що перше авто, яким керував Габріель, подолало відстань 552 кілометри за 5 год. 32 хвилини і 54 секунди, з чого випливає, що швидкість доходила до 105 км на годину. Навіть під час гонки Париж-Відень не наважувалися їхати скоріше, ніж 72 км на годину.
Один з німецьких психіатрів досліджує нову хворобу, яка охоплює людину в хвилину, коли внаслідок шаленої швидкості вона втрачає відчуття часу, місця та простору.
А ми все Формула-1, Формула-1, Ред Булл, Сенна, Прост, Шумахер... Не пошкодував такої довгої цитати, щоби ви, шановні читачі, мали уявлення, як це відбувалося тоді, на світанку автомобільної ери. Між іншим, оцей Марсель Рено, який у рові розвалив собі голову, був одним із засновників та співвласників фірми Рено. Тоді було прийнято ризикувати самим.
8 червня
Нова міжнародна мова
Ми всі пам'ятаємо хвилину, коли на горизонті міжнародних відносин з'явилася штучна мова, яку називали "Волапюком", та всі з запалом кинулися до неї, вона увійшли в моду, створювалися товариства Волапюка, і всім здавалося, що вона запанує всюди, але дуже скоро його зірка почала блідніти, згасати, тому що з'явився суперник більш небезпечний, мова "Есперанто", набагато краща від Волапюка та легша у вивченні.
12 липня
Екзамени на атестат зрілості
У VI гімназії днями під керівництвом проф. Дембінського відбувся екзамен на атестат зрілості (в оригіналі - просто екзамен зрілості). Свідоцтво зрілості одержали... (Далі йдуть 14 прізвищ, серед яких два одержали свідоцтво з відзнакою. Одного залишили на перездачу після канікул.)
Пройшли екзамени у чоловічій учительській семінарії під керівництвом п. Турчинського. (34 польських та єврейських прізвища, серед них кілька з відзнакою. Одному відмовлено, шістьом призначено на осінь.)
Цікаво, чи тоді п. проф. Дембінський та п. Турчинський брали хабарі і по скільки? Бо це всі знають - без хабарів екзаменів не буває.
22 липня
Леон (Лев) XIII
З залів Ватикану впав траур на цілий світ, безвідносно, чи він католицької віри, чи іншої. Помер Папа Римський, голова католицького костелу, монарх з монаршими прерогативами, а сам без влади королівської, політик без можливості політичного чину, втім настільки впливовий в світовій політиці, зачарований на середньовічні часи, але всі струни сьогоднішньої душі відчуваючий, в середньовічному апараті на хвилі нових часів пливучий сильно і без розбиття.
Переклад трохи кострубатий, але сенс вловити можна, сподіваюся. Папа помер 20 липня. Його наступником став святий Пій Х.
2 серпня
Листи з краю
Немирів (національні відносини)
Від певного часу з'явилося у нас недвозначне неприязне ставлення руського населення до польського, хоча ще донедавна обидві національності жили у згоді, гідній наслідування. Автором цих загострених стосунків є місцевий руський парох кс. Кіпріян, який не оминає жодної можливості, щоби прищепити руському населенню ненависть до всього польського.
Ну, вже і "автором"...
Ви знаєте, може цей священик Кіпріян справді прищеплював ненависть до польського, хто це зараз може перевірити, але за попередні 22 польські роки, скільки газет не читав, жодного разу не зустрів аналогічної інформації про польського ксьондза. Напевно, вони просто були дуже толерантні до "руських".
21 серпня
Цісар Франц Йосиф прибуде у вересні на галицькі маневри і при цій оказії по дорозі на Комарно відвідає Львів 13 вересня о год 8.50 ранку. З вокзалу прослідує на молитву до катедри вулицями через залізничний під'їзд, площу Солярні біля цирку, вулицею Шептицьких, площу Юра, вулицями Міцкевича, Маршалковською, Третього Травня, Ягеллонською, Кароля Людвіка, площу Мар'яцьку і вул. Театральну. Після вислухання служби цісар поїде через площу Мар'яцьку, Галицьку, Бернардинську та вул. Чарнецького до палацу намісника, де буде приймати депутації, між іншіми міську Раду "in corpore". О 12 годині повернеться на вокзал.
Старі львів'яни мають достатньо вільно орієнтуватися у старих назвах вулиць і добре уявляти маршрути. Змістовний візит.
11 вересня
Великий італійський цирк братів Труззі
На площі Солярні (біля вул. Леона Сапієги)
High-Life вистава
Виступ всіх артистів, серед них цільних стрільців Капітана Макса Слема і Місс Алісії Слема - бурів з Трансваалю.
В четвертий раз у Львові велика вистава - сенсаційна пантоміма, укладена на тлі повісті Генріка Сенкевича
QUО VADIS
Або смерть римського імператора Нерона
Історичну пантоміму виконують 300 осіб, Corps de Ballet та хор, інсценізація директора п. Джигетто Труззі - римські військові марші, балет та інші приємності з часів Нерона. Велика битва атлета Урсуса з живим биком іспанської раси, для порятунку пані Лігії.
Мене особисто більше всього заінтригували "інші приємності" з часів Нерона. Цікаво, що мали на увазі....
25 вересня
В провінції
З Бродів повідомляють: За останні дні мали ми кілька пожеж. Остання була у суботу у самому місті, згоріли два будинки, які були застраховані.
Дванадцятирічний перукарський син Мюллер під час сварки з іншим хлопцем десятирічним Вассертрегером, учнем 2 класу народної школи, пробив його ножем і надія утримати В. при житті є дуже мала.
В Перемишлі страйкували фіакри, нарікаючи на поліцейські переслідування.
З Коломиї пишуть про велике віче, присвячене справі розвитку промисловості в краю.
Телеграми "Кур'єра Львовскего"
Цар у Відні
Цісарь буде чекати на царя на західному вокзалі в оточенні генералітету. На вокзалі буде виставлена рота почесної варти зі прапором та музикою. З вокзалу направляться цар з цісарем до замку Шенбрунн. Вздовж всієї дороги військо буде стояти шпалерами. У Шенбрунні на царя будуть чекати міністри та придворні.
18 жовтня
КУРАЦІЙНИЙ КОНЬЯК
Справжній французький, ціла пляшка 3-50 зл., півпляшки 1-80. чвертьпляшки 1 зл., рекомендує торгівля Леонарда Солецького у Львові, вул Баторія, 2.
Кураційний - тобто лікувальний, оздоровчий. Охочим випити краплю капали задурно.
10 листопада
Література і мистецтво
Репертуар міського театру у Львові
У вівторок вже вдруге "Валькірія" Ріхарда Вагнера
В театрі. Драматичні артисти проводять репетиції найновішого твору Ст. Пшибишевського під назвою "Сніг".
9 грудня відбудеться тільки одна вистава французької трупи з Парижу, на чолі якої стоїть відома французька актриса пані Ля Вульс разом з Жоржеттою Леблан-Меттерлінк, Альбертою Дармон та ін. Ці артисти покажуть нам невідомі твори Меттерлінка - 5-актну комедію "Ioselle" і драматичну поему в 4 актах "Aglavaine et Selisette" (надавання гостини французам на польській сцені вважаємо неправильним згідно з засадою "Хліб для своїх". Припис. редакції)
26 листопада
З Києва
Нам пишуть: знову починається у нас ера демонстрацій проти царизму. Початок і цього разу дали студенти університету. Вже певний час курсували заклики до відзначення річниці смерті (власне 18-місячний день пам'яті) Балмашева, який відправив у інший світ міністра Сіпягіна. Врешті 14 листопада вийшов заклик в день смерті бойкотувати лекції 16 листопада. Після зборів в залі, розрахованій на 400 чол., де людей було значно більше, несподівано була організована демонстрація. Повільним кроком, у зразковому порядку студенти йшли по вул.. Володимирівській. Дорогою вони співали революційні пісні та вигукували "Геть царизм!", "Хай живе свобода!"
18 грудня
Міська рада
Гідний дар
На вчорашньому засіданні ради висловлено подяку пенсіонеру, начальнику рахункової палати п. Едварду Петшицькому за пожертву місту 12 000 цінних гравюр: дереворитів, мідеритів, сталеритів та літографій, які вже знаходяться в міському архіві.
Ніколи не чув про збірку Петшицького. Може, хтось знає про подальшу її долю. Цікаво.
24 грудня
Коньяк лікувальний
З гарантією щирий винний дистилят
Під постійним хімічним контролем
Дистилярні Camis&Stock
Прочитавши про лікувальний коньяк з гарантовано щирого винного дистиляту дистилярні Camis&Stock, Манкурт причмокнув губами, замріявся і припинив опис 1903 року.
Традиційний бонус - згадки про Львів у "Нью-Йорк Таймс" за 1903 рік від Andrij
11 січня
Страйк аптекарів в Галичині закінчився прийняттям їхніх вимог, в тому числі вимоги про заборону нічних змін.
15 лютого
Повені в Галичині. 10 сіл під водою, можливі людські жертви.
12 квітня
Попит на воскові свічки, як і раніше, високий. Одна з найбільших воскових шахт в Європі знаходитися в галицькому Бориславі. Бориславські воскові шахти, орендовані американськими підприємцями, належать до найбільш цікавих. Вся воскова ділянка займає не більше 50 акрів, де власники вмудрилися закласти більше тисячі шахт. На цій маленькій площі трудяться понад 6 тисяч чоловік. Воскові мінерали в цьому районі мають близько 16 дюймів в товщині і часто вигортаються лопатами. Багато хто розбагатів, продаючи один фунт необробленого воску прямо біля шахт за 8 центів.
9 червня
Лемберг наповнений повідомленнями про антисемітські події в Берестечку, в російській Польщі. Селяни, присутні на торговій виставці, погрожували розібратися з місцевими євреями за прикладом кишинівського побоїща. Сотні євреїв в паніці перейшли кордон і знайшли притулок під Бродами. Термінові телеграми з проханням про допомогу були надіслані російському уряду.
13 вересня
Антисемітський погром в селі Заблатов (?) під Лембергом після чуток, що жінка була пограбована і вбита в будинку, що належав євреям. Трьох євреїв було серйозно понівечено, інші були поранені. Шиби в багатьох єврейських будинках були вибиті.
20 вересня
Хтось вкрав плани мобілізації австрійської армії з кавалерійського штабу в Лемберзі. Злодій пробрався в будівлю через дах.
24 жовтня
Стаття про Теодора Лешетицького, відомого піаніста з родини Потоцьких, що народився під Лембергом. Ось як Лешетицький згадував свій дебют у 1839 році, коли йому виповнилося 9: "Мій батько взяв мене у Лемберг, де я повинен був грати під диригуванням Франца Ксав'єра Моцарта - сина великого маестро, тодішнього музичного директора в Лемберзі. Театр був жахливим, схожим на стодолу. Будівля була наповнена щурами і під час виступу я бачив десятки цих гризунів в залі. Але концерт мав величезний успіх. Я був особливо вражений виступом Богуміла Давісона (видатний польський актор єврейського походження, що тільки-но розпочав свою кар'єру в театрі Лемберга). Після виступу, приятель мого батька дав мені маленький пістолет і наступного ранку я відправився в театр полювати на щурів".