Отак, читаю, пишу про цей 1957 рік, і думаю собі: ну, і кому то цікаво сьогодні читати про «примкнувшего к антипартийной группе Шепилова»? Усунення від влади Молотова, Кагановича і Маленкова з Шепіловим остаточно закріпили владу М.Хрущова.
Чи про Постанову ЦК про масове житлове будівництво? Хоча насправді і розгром найбільш затятих сталіністів менш затятими сталіністами, і ця сама Постанова мали для нашого міста наслідки, які складно переоцінити.
А ще були чудові вистави, прекрасні кінофільми. А ще - забуте слово «раднаргоспи», Львівський економічний район та хрущовський лозунг «Догнать и перегнать Америку!», який можна сприймати, як комічний, трагікомічний, або просто як маразм.
У цьому році на Високому замку збудували телевежу, телецентр і почало працювати Львівське телебачення. Небуденна подія.
3 січня
Новий, 1957 рік робить свої перші кроки. У всіх радянських людей почуття глибокого задоволення викликає новорічна промова Голови Президії Верховної ради СРСР тов. К.Є.Ворошилова, відповіді тов. Хрущова М.С. і тов. Булганіна М.О. на запитання зарубіжних товаришів.
Причому всі троє прекрасно розуміли - в країні нема влади.
11 січня
На Львівському автобусному заводі розпочався масовий випуск автобусів «Львів». Це - значна перемога колективу підприємства, проте він не задоволений досягнутим.
Насправді він був серійний, а не масовий, але і це було дійсно досягненням.
22 січня
41 тисячу пар панчіх - на 11% більше плану - випустила за один день панчішна фабрика. У січні фабрика почала виробляти новий вид продукції - жіночі напівшерстяні шкарпетки з кольоровою каймою.
Без кольорової кайми вважалися чоловічими.
23 січня
Львів'яни вітають олімпійців. Прославлений львівський гімнаст В.Чукарін привіз з Мельбурну більше медалей, ніж Куба, Іспанія, Португалія і Уругвай разом взяті.
Українські спортсмени у складі олімпійської збірної СРСР завоювали 14 золотих, 4 срібних і 12 бронзових медалей. Від Львова були Є.Череповський, Ю.Кутенко, В.Чукарін, І.Тер-Ованесян, Г.Андросов, В.Чорнобай, Ф.Досаєв.
Ні війна, ні фашистський полон, ні голод під час та й після війни не могли стати на перешкоді видатному львів'янину Віктору Чукаріну. Олімпійський чемпіон - двічі!
3 лютого
На Пленумі Київського обкому партії першим секретарем обрано П.Ю.Шелеста - майбутнього «хазяїна» України.
7 лютого
На новому підприємстві
Львівський керамічний завод став до ладу зовсім недавно, проте вже зараз можна говорити про певні успіхи його колективу.
240 тис. квадратних метрів плитки дасть у цьому році підприємство. Підрахувавши свої можливості, робітники заводу вирішили збільшити запланований на перший квартал випуск плитки у 4 з лишком рази.
Я пам'ятаю, львівська плитка була чудова. Спочатку її треба було перебрати і розкласти за розмірами хоча б орієнтовно, бо всі плитки були різними. Потім скласти так, щоби принаймні в рядах були більш-менш подібні. Завершальною операцією було наклеювання на плитки перевідних картинок, щоби не так було видно її кривизну. Зате колектив міг порахувати можливості і збільшити виробництво у чотири рази.
9 лютого
Малюнок С.Грузберга
Агроном колгоспу ім. Хрущова, Нестерівського району, комсомолець Петро Парадун радиться з ланковими про те, що необхідно зробити, щоб зразково підготуватися до сівби кукурудзи.
Підпис анекдотичний, але рисунок чудовий. Я добре пам'ятаю Семена Борисовича, одного з тих зовсім нечисленних євреїв, яким вдалося вижити в окупованому Львові не без допомоги українців. Любив гуляти з офіцерською польовою сумкою на плечі. В газетах 50-х років багато його рисунків, передусім портретів - професійних і дуже талановитих. Сьогодні практично забутий, хоча помер лише 7 років тому.
18 лютого
Куди піти сьогодні?
В Оперному театрі дві вистави: вранці «Галька» С.Монюшка, ввечері «Баядерка» Л.Мінкуса.
В театрі ім. М.Заньковецької дві вистави: вранці «Сім'я злочинця», ввечері «Сонет Петрарки».
В театрі ПрикВО - вранці та ввечері «Последние».
У концертному залі консерваторії концерт легкої музики симфонічного оркестру Львівської філармонії за участі композитора Олександра Цфасмана.
27 лютого
На екранах Львова художній фільм "В добрий час!"
Прекрасний фільм про молодого столичного хлопця. Зірка №1 радянського кіно 50-х Леонід Харитонов. Незабутній.
6 березня
Підсумки виборів до місцевих Рад депутатів трудящих Львівської області 3 березня 1957 року.
Взяли участь 99,99% від загального числа зареєстрованих.
Проголосували «За» 99,95% від загального числа виборців, які взяли участь у голосуванні.
І махінацій не було. Так проголосували.
8 березня
З 11 березня у Львові демонструється кольорова кінокомедія «Карнавальна ніч». В головній ролі Ігор Ільїнський.
Хоча взагалі-то в головній ролі була Людмила Марківна Гурченко, як ми розуміємо зараз.
12 березня
Новий світовий рекорд з плавання
На змаганнях плавців, які відбулися минулої неділі, видатного успіху добився львівський майстер спорту СРСР Геннадій Андросов, який встановив новий світовий рекорд у комплексному плаванні 4 х 100.
21 березня
Прибуття в Москву Урядово-партійної делегації Угорської Народної Республіки на чолі з Головою Революційного Робітничо-Селянського уряду УНР і Головою ЦК Угорської Соціалістичної Робітничої Партії Яношем Кадаром.
Про події, які відбулися у сусідній Угорщині 1956 року, газети практично нічого не писали ні у минулому, ні у 1957-му. А вони були серйозні - вибух народного незадоволення, масові заворушення, трупи, криваве замирення і, звичайно, заміна керівництва країни. На Яноша Кадара.
21 квітня
Малий фейлетон «Бутерброд с фокусом»
У «Бутербродній» на розі вулиць Костюшка та 17-го вересня встановили 6 автоматів для бутербродів, для обслуговування яких тепер працюють 3 жінки, хоча раніше ті самі бутерброди робили дві і без автоматів. Одна готує бутерброди, друга продає жетони для автоматів, третя прибирає. Стаєш у чергу спочатку за жетонами, потім до автоматів, які працюють погано і треба по них стукати, щоби одержати бутерброд.
Отака автоматизація.
Підпис - Петро Козланюк.
Отак. Зайшов відомий львівський письменник на 100 грамів з колегою, а тут, розумієш, «автоматику» ввели. Прошу дуже - малий фейлетон....
27 квітня
Посилити боротьбу з фактами пияцтва і хуліганства
Після видання Указу Президії ВР УРСР «Про відповідальність за дрібне хуліганство» по Львову і області міліцією затримано, а народними суддями заарештовано на строк від 3 до 15 діб багатьох хуліганів і правопорушників.
Так, одержати 15 діб тоді було легко. Це припинилося хіба у 70-х, хоча й тоді практикували.
1 травня
На трибуні мавзолею 17 керівників партії та уряду
Перший зліва - Жуков, за ним - Хрущов, а в самому центрі, перепрошую, взагалі чорт-зна хто - Первухін і Сабуров. Мало комусь сьогодні щось говорять ці прізвища.
8 травня
Сьома сесія Верховної Ради СРСР
Про дальше вдосконалення організації управління промисловістю і будівництвом. Доповідь М.С.Хрущова. Введення Раднаргоспів. Ліквідуються десятки союзних міністерств. Відповідно, і республіканських.
Це була одна з перших спроб реформувати неефективну радянську економічну систему. Невдала. Але повчальна й зараз.
17 травня
На цілині загинув львів'янин Василь Рагузов. Замерз. Перед смертю написав у записнику коротку записку дітям у Львові, де було написано, що «найголовніше - треба бути в житті людиною. Цілую вас, дорогі мої, міцно. Ваш батько»
У Львові потім назвали вулицю іменем Рагузова. Ще потім, звичайно, перейменували. Хоча нічого обурливого у цій останній записці він не написав. Про дітей думав перед смертю. А про що мав думати?
28 травня
Сторінка: Ми зможемо перемогти США в економічному змаганні!
Колгоспники Львівщини сповнені рішимості виконати завдання партії.
Партия говорит «Надо!», комсомол отвечает «Сделаем!» У даному випадку партія висунула абсурдний з економічної точки зору лозунг, а напівжебрацькі колгоспи Львівщини бадьоро відповіли - зробимо!
30 травня
Спорт. Стрибун у висоту з жердиною львів'янин Віталій Чорнобай подолав висоту у 4 метри 50 сантиметрів. Це - новий рекорд СРСР.
2 червня
Про Львівський економічний район
Відображаючи волю всіх трудящих і виконуючи рішення ЦК КПРС та Уряду СРСР, Верховна Рада УРСР створила на Україні 11 економічних адміністративних районів, у тому числі Львівський економічний район. До складу Львівського входять Львівська, Волинська, Ровенська і Тернопільська області, до Станіславського - Станіславська, Дрогобицька, Чернівецька і Закарпатська. Площа Львівського - 66,3 тис. кв. км, в межах району проживає 4,1 млн чол.
Перепрошую, але то нічим не нагадує вам 9 суб'єктів федеративної України у виконанні В'ячеслава Чорновола?
25 червня
«У найближчі роки наздоженемо Америку у виробництві м'яса, масла і молока на душу населення» - так називається виставка, відкрита у Львівський обласній бібліотеці. Тут експонуються газети та журнали з матеріалами про всенародну боротьбу за піднесення тваринництва у нашій країні.
Зрештою, в нас ще все попереду, ще можемо наздогнати: 50 років для історії - мить!
2 липня
Естрада
Мабуть, жодного року у Львові не гастролювало стільки естрадних оркестрів, скільки цього літа. Угорський, чеський, румунський, за ними - український, а цими днями виступатиме грузинський. Говорячи про український колектив, слід, насамперед, відзначити високу виконавську культуру і музичну техніку естрадного оркестру під керівництвом Євгена Зубцова. Найбільше враження залишає виконана оркестром «Ювілейна фантазія», присвячена 40-річчю Жовтня «Этапы большого пути».
От і на мене найбільше враження справила ця остання фраза...
4 липня
22-29 червня відбувся Пленум Центрального Комітету Комуністичної партії Радянського Союзу.
Постанова Пленуму ЦК КПРС Про антипартійну групу Маленкова Г.М., Кагановича Л.М., Молотова В.М.
Вони: були проти розширення прав союзних республік, проти створення Раднаргоспів, проти заклику наздогнати в найближчі роки США по виробництву молока, масла і м'яса на душу населення та інше, а тому:
1. Засудити фракційну діяльність антипартійної групи Маленкова, Молотова, Кагановича і Шепілова, який примкнув до них.
2. Вивести зі складу членів Президії ЦК КПРС і з складу ЦК...
Приїхали тато з поля...
13 липня
Від німецьких друзів
Трамвайний парк нашого міста поповнився 7 новими поїздами, що прибули в наше місто з Німецької демократичної республіки. Кожен поїзд вміщує 120 пасажирів. У вагонах зручні м'які сидіння, великі вікна, хороша вентиляція.
Ну, зараз наша дружба не така міцна, щоб аж «нові поїзди» надходили, дай Бог, щоби якесь старе прислали, бо на тих, що є, страшно їздити...
19 липня
Молоко стало майже вдвоє жирнішим. Результати експериментів академіка Т.Д.Лисенка.
До 1947 року на фермі експериментальної бази удої від корови не досягали навіть 2 тис. літрів молока за рік. Працівники бази організували добрий догляд і ситу годівлю і за один лише рік подвоїли удої, підвищивши їх до 4 тис. кг, а потім і до шести з лишком тисяч.
Що значить академік! Здогадався, що худобу треба доглядати і годувати! Освіта...
1 серпня
500 000 львівських велосипедів!
2 серпня.
Постанова ЦК КПРС і Ради Міністрів СРСР «Про розвиток житлового будівництва в СРСР»
Ліквідувати нестачу житла в найближчі 10-12 років.
Україні заплановано будувати щорічно по 50 млн кв. метрів житла.
В цілому нам вдалося ліквідувати нестачу житла, але тільки після 91-го. Зараз житла вистачає. Не вистачає грошей.
5 вересня
З наступного року Львівський велозавод почне випускати нові машини - мотовелосипеди.
Новий мотовелосипед має майже таку раму, як і звичайний, на ній монтується бензиновий мотор потужністю 1,2 кінських сили. Мотовелосипед може розвивати швидкість до 45 км на годину, витрачає не більше півтора літри пального на 100 км. Одночасно завод працює над створенням конструкції моторолера - своєрідного двоколісного відкритого автомобіля.
Ну, до «двоколісних відкритих автомобілів» ми так і не дійшли, але мопеди, мокікі та щось подібне робили. Згодом.
7 вересня
Давно і безповоротно минулися старі часи, пішли у безвість шинки і корчми. Навіть у найменшому селі маємо тепер крамницю сільської споживчої кооперації, де людина без здирства, без ошукання може придбати собі сірники, сіль, або з посуду щось чи тканини якої.
Чиста правда. Саме так. Без здирства і ошукання чи ошуканства - хіба що сіль та сірники. Якийсь посуд чи якусь тканину - тільки зі здирством і ошуканством.
17 вересня
Зроблено для юних громадян
За післявоєнні роки для наймолодших громадян нашого міста збудовано 179 дитячих майданчиків, з них 27 - у цьому році.
Потім ми їх багато років нищили, але, якщо вірити заступнику нашого мера Олегу Синютці, у минулому році знову зробили сорок. Просто наздогнали і перегнали. Ура!
25 вересня
Продовжено передплату на 1958 рік газет і журналів, які видаються в Албанії, Болгарії, Угорщині, В'єтнамі, Німеччині, Китаї, Кореї, Монголії, Польщі, Румунії.
У різні роки ваш покірний слуга і сам передплачував польські «Пшекруй», «Культуру», «Політику», яку тоді редагував наступний прем'єр Мечислав Раковський, і навіть «Пшегльонд артистични» та «Шпільки».
6 жовтня
Успішний запуск першого у світі радянського штучного супутника землі. Куля діаметром 58 см і вагою 83 кг. Скромне повідомлення на першій сторінці.
Переоцінити значення цього скромного повідомлення складно. Людство вийшло у космос!
8 жовтня
Дмитро Павличко: Ми - перші! Наші вчені випередили американських. Тільки дуже обмежені люди можуть бачити якусь випадковість. Це закономірна перемога. У мирному змаганні двох суспільно-політичних систем перемагає соціалістична система.
Ура!
15 жовтня
Книга - джерело наших знань. Сторінка «Нові книги Львівського книжково-журнального видавництва»:
В.Щурат. Поезії. Тир. - 7 000, ціна 7.30.
М.Петренко. Поезії. Тир. - 3 350, ціна 0.50.
М.Яцків. Вибране. Тир. - 8 300, ціна 9.30.
Д.Осічний. Де шум потоків і смерек. Тир. - 15 000, ціна 2.85.
Ю.Мельничук. Слуги Жовтого Диявола. Тир. - 15 000, ціна 1.50.
Я.Стецюк. Дружина. Тир. - 4 000, ціна 4.20.
П.Козланюк. Юрко Крук. Тир. - 15 000, ціна 5.40.
С. Маківка. Нескорені креси. Тир. - 12 000, ціна 4.00.
Читаємо. Заздримо. Бажано мовчки.
22 жовтня
На екранах Львова новий художній фільм «Летять журавлі». Молодий О.Баталов.
Класика...
1 листопада
Зниження цін на свинину - на 14-15% і на гусей та качок - на 12,5%. Відповідно знижуються ціни на обідні та інші страви в підприємствах громадського харчування.
Знизити, то знизили, але хто ж у закладах громадського харчування їв тих гусей та качок?! Ну, точно не Манкурт. Не заробляв стільки...
2 листопада
Амністія у зв'язку з ознаменуванням 40-х роковин Великої Жовтневої Революції:
Звільнити всіх, засуджених до позбавлення волі на строк до 3-х років включно, а також пенсіонерів, жінок вагітних, або таких, що мають дітей віком до 8 років, і всіх неповнолітніх до 16 років включно.
11 листопада.
Репортаж про військовий парад і демонстрацію трудящих до 40-х роковин Жовтня на Красній площі у Москві.
Фото: М.С.Хрущов стоїть у самому центрі трибуни з вітально піднесеною рукою, та ще й у темному пальті. Всі поруч - у світліших. Порядок!
15 листопада
3 листопада у СРСР запущений другий штучний супутник Землі. Вага - більше півтонни, встановлена герметична кабіна з піддослідною твариною - собакою Лайка.
Так, болгари потім випустили сигарети під такою назвою на честь того пса - «Лайка». Курив.
8 грудня
На сцені - таланти з народу
Хороша самодіяльність у селі Романів. До складу хору входять 40 чоловік. На останньому концерті художньої самодіяльності хор з великим піднесенням виконав пісню «Реве та стогне Дніпр широкий», пісні «Ой, сусідко», «Їхав козак за Дунай» та ін.
На фото: учениці Романівської середньої школи Іра Рожій та Катерина Цвигун виконують пісню «Варяг».
Безумовно, пісню про загибель російського крейсера дві дівчинки з галицького села виконували з особливо великим піднесенням:
Наверх, вы, товарищи, все по местам,
Последний парад наступает.
Врагу не сдаётся наш гордый «Варяг»,
Пощады никто не желает!
26 грудня
Перші передачі Львівського телебачення
Телеглядач І.Головко:
- Коли ми дізналися, що Львівський телецентр став до ладу, у мене в квартирі зібралися майже всі сусіди, чоловік 15. Всі ми з нетерпінням проглянули перші передачі. Зображення на екрані були чіткі, гірше було зі звуком, який іноді зовсім губився.
Та чорт з ним, зі звуком, але було ж зображення. Вперше у Львові! Подія!
31 грудня
Збудовано в 1957 році
Металева щогла телевізійного центра висотою 192 метри (580 над рівнем моря). 2 800 нових квартир та перша на Львівщині вугільна шахта Великомостівська-2.
7 січня 2008 року я був в центрі і дивився на нашу телевежу. Їй півсотні років, але вона виглядала по різдвяному святково, сяяла і поза сумнівом прикрашала рідне місто.
До зустрічі!