1965-й. Міські хроніки від Mankurta

08:26, 7 березня 2008

Якихось видатних подій 1965-й рік не приніс. Подешевшала «сельодка». У Львові будували готелі та кінотеатри. «Вільна Україна» з такою заповзятливістю викривала релігію, що навіть мені, людині невіруючій, якось страшно зараз це цитувати.

 

1 січня

Стрийське шосе... Поблизу нього з'явилася нова вулиця з символічною назвою - Наукова. На початку її під 5 номером виросла чудова споруда із скла і бетону. В  ній знаходиться науковий заклад, який нині носить назву Фізико-Механічний інститут Академії Наук УРСР.

Оцей журналістський штамп - «споруда із скла і бетону» - виник саме у середині 60-х і протримався чверть століття. З цегли - нецікаво, а ось із скла і бетону - cool! Коли зникне достатньо молода традиція вставляти англійські слова в тексти, не знаю...

 

5 січня

Про внесення змін в адміністративне районування Української РСР

У зв'язку з об'єднанням обласних промислових та обласних сільських Рад депутатів трудящих...

По Львівській області:

Бродівський, Городоцький, Дрогобицький, Жидачівський, Золочівський, Кам'янко-Бузький, Нестеровський, Перемишлянський, Пустомитівський, Радехівський, Самбірський, Сокальський, Старосамбірський, Стрийський, Турківський, Яворівський.

Цей документ остаточно завершив післявоєнний адміністративний розподіл Львівщини. Приблизно в такій області ми і зараз живемо.

 

20 січня

На екранах Львова і області  новий широкоекранний двосерійний художній фільм «Голова». У головній ролі - Михайло Ульянов.

Спочатку навіть не зрозумів, потім дійшло... Знаменитий фільм називався «Председатель», викривав сталінщину на селі, а виконавець головної ролі Михайло Ульянов був удостоєний ленінської премії. Класний був фільм. Разом з одноруким Ульяновим, який плакав на колгоспній трибуні, плакала вся країна.

 

9 лютого

Хай щастить вам, Дебора і Джон

По сходах Львівського палацу щастя піднялися студенти Львівського медичного інституту Дебора Радітаполе та Джон Косига. Тимчасовий повірений в справах Танзанії пан Вільям Мбаго та численні друзі - африканські студенти з різних міст України - привітали Дебору та Джона, які за радянським звичаєм  вступили у шлюб.

- Їх сімейні узи будуть такими ж міцними, а любов такою ж палкою, як дружба та любов африканських народів до Радянської країни.

Прекрасне побажання. Точно розлучилися...

 

20 лютого

Сторінка «Боротьба робітничого класу капіталістичних країн на сучасному етапі»

Серед інших матеріалів сторінки «Словник іншомовних слів»:

Інфляція - Надмірне збільшення паперових грошей, що мають обіг у країні.

Фінансова олігархія - Політичне і економічне панування, правління невеликої купки експлуататорів-аристократів або багатіїв.

Смішно. Людям треба було пояснювати, що таке інфляція і олігархи. Зараз про інфляцію навіть сільські бабусі можуть лекції читати, а про олігархів нам постійно розповідає Юлія Володимирівна, яка тягне свою біду у двохкімнатній халупі.

 

9 березня

Про присудження премій імені Т.Г.Шевченка за видатні досягнення  в галузі літератури і мистецтва.

Миколі Бажану - за «Політ крізь бурю», Ірині Вільде - за «Сестер Річинських»,  Павлу Вірському - за концертну програму 1964 року.

Що ж, цілком гідні  лауреати, нічого не скажеш.

 

12 березня

Малехівські кооператори знов заспівують

Колектив комуністичної праці Малехівського робкоопу, Нестеровського району (голова правління І.Ковтун, секретар парторганізації С.Теліцин), зобов'язалися на честь 1 Травня достроково завершити чотиримісячний план. Кооператори першими в споживчій кооперації Львівщини організували в селі продаж гарячої чорної кави.

На фото: продавець магазину села Дубляни Ганна Кривцун за роботою.

О! Вперше побачив на фото угорську кавоварку і млинок до кави. Їх тоді і у Львові було не так багато, а вони - ціла епоха львівських кав'ярень.

 

21 березня

Помер видатний український радянський письменник Петро Степанович Козланюк. Траурні сторінки у двох номерах газети.

Вічная пам'ять.

 

7 квітня

Часто біля входу у Львівський Політехнічний інститут можна прочитати оголошення «Репетиція СТЕМу о 19.00». СТЕМ - студентський театр естрадних мініатюр, створений беззмінним конферансьє концертів художньої самодіяльності Борисом Озеровим. Коли на сцені Леонід Лібет або Марк Срібний, часом забуваєш, що це не професійні актори, а просто студенти.

Тільки нещодавно писав в Хроніках - був місяць тому на ювілейній виставі. Той самий Борис Озеров, той самий Леонід Лібет. Вже не такі молоді, але й рочків минуло...

 

30 квітня

Фазани на Львівщині

Розчинилися двері вольєр і 1 400 фазанів, що виросли в неволі, вперше полетіли великим табуном. Вони поселилися в лісах, прилеглих до міста Нестерова. Для безпеки птахів мисливці провели облаву на лисиць і знищили десятки хижаків. Фазани в тутешніх місцях досі не водилися.

Цікаво. Не знаю, чи зараз водяться. Ми ж тоді любили чи то кавуни з динями вирощувати, чи фазанів розводити...

 

14 травня

Судять товариші

Ті, що ще вчора радили, допомагали словом і особистим прикладом, сьогодні судять. Вони обурені вчинком шофера Миколи Вереса, який 25 березня повернувся в гараж з чергового рейса у нетверезому стані.

Вирок був коротким і справедливим - на два роки позбавити прав водити машину.

Товариські суди. Прикмета часу.

 

22 травня

Первенець індустріальної Львівщини

Двадцятиріччя ЛАЗу. На автострадах Батьківщини курсує 25 тисяч автобусів з маркою «Львів». Собівартість першої серійної машини становила 10 475 крб., у 1964 році вона знизилася до 4 421 карбованця. Тепер львівський автобус - найдешевший в країні серед однотипних марок.

Якщо я правильно пам'ятаю, «жигульонок» коштував дорожче. Але його продавали людям, а автобуси - державі. Себе держава «не ображала».

 

4 червня

У Львові створено Головне союзне конструкторське бюро по міських автобусах. Донедавна автобусні заводи країни мали свої конструкторські служби. Це породжувало труднощі у виготовленні та експлуатації окремих конструкцій. Роль союзного бюро зводиться до  того, щоби усунути ці недоліки.

І ці проблеми були усунуті. Виникли інші. Кожного року Всесоюзний Конструкторський Експериментальний Інститут будував черговий експериментальний автобус, масовий випуск якого не міг освоїти ЛАЗ, тому що гнав план. Вічні антагоністи, хоча і були фактично на одній території. Космонавти їздили на стартовий майданчик на автобусах з маркою «ЛАЗ», створених у кількості один примірник саме ВКЕІ автобуспрому.

 

4 червня

Знижено на 50% роздрібні ціни на овочеві консерви. Крім того, знижено роздрібні ціни  від 17 до 29 процентів на деякі сорти оселедців. Тепер тихоокеанські і атлантичні міцно солоні та середньо солоні нежирні оселедці продаватимуться по 30 копійок за кілограм замість колишньої ціни 36 і 42 коп. за кілограм.

Як я люблю оселедці! Які вони були паскудні за радянських часів! Страшні, іржаві... В тодішній армії оселедець входив у щоденний раціон і дємбеля вихвалялися, що за три роки з'їли погонний кілометр «сельодки».

Потім вона зникла на багато років. Певно, прорахувалися з ціною у Держплані.

 

12 червня

Львівська фірма «Прогрес» одержала відповідальне завдання: виготовити взуття для делегатів, які представлятимуть юність нашої країни на IX всесвітньому фестивалі молоді і студентів в Алжирі.

...У яскраві коробки пакуються перші пари взуття для посланців на IX Всесвітній. На контейнері напис «Москва, ГУМ. Радянській делегації молоді в Алжир».

Ну так, а де би ще взяли взуття для поїздки за кордон? Тільки виготовлене по спецзамовленню.

 

16  червня

На першому поверсі величезного будинку на Площі  Міцкевича звільнено ще два приміщення (раніше тут були хірургічний і меблевий магазини) і передані магазину книг. Стала до ладу перша черга реконструйованого Будинку Книги.

 

6  липня

Хоч слово мовлене інакше...

Книгарня «Дружба» з'явилася на проспекті Т.Шевченка 10 років тому. Скільки корисного, доброго, щедрого почерпнули за цей час тисячі читачів з багатющого джерела культури і науки країн соціалістичного табору!

Дві інформації про львівські книгарні. Про Будинок книги і зараз всі знають, а магазинів з іноземною (на жаль, виключно соціалістичних країн) літературою у Львові було два. Оцей на проспекті - маленький, але не менш відомий і відвідуваний львів'янами. Дуже шкода, що зараз з іноземної літератури можна побачити лише російську, ми багато втрачаємо через це.

 

13 липня

До відома покупців!

По вул. Суворова, 44 відкрито магазин торгової фірми «Меблі».

Продаж за готівку та в кредит.

Ще через декілька років саме там я купляв свої перші меблі. У розстрочку. По страшному блату і з хабарем. Прийшов додому, жінка питає:

- Купив?

- Купив.

- Набір?

- Набір.

- А що туди входить?

- Не знаю, мені сказали - вам підійде.

- Ти що, його не бачив.

- Не бачив.

- А оббивка хоч якого кольору?

- Я ж тобі кажу - не бачив, сказали - вам підійде.

- Слухай, ти що, зовсім дурний? Купив меблі і не знаєш які?

- Відчепися! Привезуть - побачимо.

Через два дні привезли. Оббивка виявилася червоною. Нам підійшло, півжиття з ними прожив.

 

4 серпня

«Львів» приймає гостей

Поблизу оперного театру у Львові виріс новий багатоповерховий будинок. Це - найбільший у місті готель. «Львів» має 410 номерів і розрахований на 682 місця. Якщо раніше у Львові було 845 місць у всіх готелях (без «Інтуриста»), то зараз їх кількість збільшиться майже вдвоє.

 

21 серпня

Занедбаний сквер

По вулиці Тимірязєва у Львові, приблизно за 10 кроків від готелю «Інтурист», сто метрів від домоуправління №5 і стільки ж від школи №13 та Будинку культури працівників торгівлі є сквер з майданчиком. Тепер він страшно захаращений. Скрізь - сміття і бите скло.

Пару місяців тому проходив мимо. Саме в такому стані і є. Чи ще з тих часів - не знаю...

 

25 серпня

Дивіться в кінотеатрах Львова нову кольорову кінокомедію «Операція «И»...»

Незабутній Шурик, а також знаменита трійця Віцина, Нікуліна і Моргунова. Саме після цього фільму я, хоча і тезка головного героя, забороняю всім називати мене Шуриком. Який я вам шурик?!

 

27 серпня

Львівському електровакуумному - чверть віку!

Гордість індустріальної Львівщини, кожної хвилини тут випускається 385 електричних лампочок і чотири кінескопи.

 

15 вересня

На вулицях Стокгольма можна побачити підлітків, які зовні нагадують печерних людей. Крикливо-вульгарний одяг, величезна шапка брудного волосся, яке відросло до плечей. Це - прихильники «бітлзів» та інших молодіжних естрадних груп, чиї судорожні кривляння на сцені іноді гучно іменуються новим напрямом у мистецтві. У Швеції їх називають «модами».

Їх основне заняття - нічого не робити. Годинами біля концертного залу вони сидять на сходах, їдять, п'ють, співають, «філософствують».

Манкурт у 1965 про «бітлзів» ще нічого не знав. Ми слухали іншу музику, хоча не тільки радянську.

 

21 вересня

Стаття доцента С.Злупка «Що таке «народний» капіталізм»

В горнилі класових боїв зростає свідомість пролетаріату, який щораз більше переконується в тому, що тільки в умовах соціалізму трудящі стають власниками засобів виробництва, беруть безпосередню участь у керівництві народним господарством, що тільки соціалізм забезпечує справедливий розподіл створеної продукції і щораз повніше задовольняє невпинно ростучі потреби всіх членів суспільства.

Одна фраза. Карбована. Чому і цитую.

 

2 жовтня

Учитися комунізму, будувати комунізм

Стаття до 45-річчя виступу В.Леніна на ІІІ з'їзді комсомолу.

Складно було в СРСР знайти молоду людину, яка не була знайома з виступом товариша Леніна на ІІІ з'їзді комсомолу. Всі знали.

Якщо колись діточкам будуть так само втокмачувати в голову виступ Віктора Андрійовича про який-небудь Універсал на черговому круглому столі, він може з чистим сумлінням вважати, що прожив життя не дарма.

 

8 жовтня

Шапка: Гідно зустрінемо XXIII з'їзд КПРС і 50-річчя Великого Жовтня!

Розгорнемо змагання за перетворення Львова у місто високопродуктивної праці, зразкового порядку і високої культури!

Господи, до того 50-річчя ще залишалося більше двох років, а фанфари вже гриміли. Зрештою, той другий лозунг цілком актуальний. Змагатися необов'язково. Перетворювати треба, то вічний процес.

 

19 жовтня

Українська радянська література зазнала гіркої втрати - відійшов з життя відомий львівський поет і прозаїк Юрій Андрійович Шкрумеляк.

Вічная пам'ять.

 

12 листопада

Новини спорту. Рапортує Львівщина

У цьому році підготовлено сім майстрів спорту міжнародного класу, 215 майстрів спорту, 1 740 спортсменів першого, 8 450 другого і 46 тисяч третього розряду.

До речі, цього ж року львівські армійці стали чемпіонами України з футболу. Щоправда в групі «б».

 

19 листопада

З хроніки міського життя

Громадський перегляд нового балету «Спартак» відбувся в оперному театрі. Спектакль здійснив балетмейстер А.Шикеро. Художник - Є.Лисак, диригент - С.Арбіт. В обговоренні нової роботи взяв участь автор музики - відомий радянський композитор, лауреат Ленінської премії Арам Хачатурян.

 

8 грудня

У Москві завершив роботу черговий Пленум ЦК КПРС, на якому В.В.Щербицький, перший секретар ЦК Компартії України, обраний кандидатом у члени Президії ЦК КПРС.

Нас зараз аж трясе при одній згадці про Володимира Васильовича, але поки що жодному з Президентів незалежної України не вдалося зробити для країни принаймні чверті того, що для нас всіх зробив Щербицький.

А час для усвідомлення, за образним висловленням одного мого знайомого, - хто є ху і якого розміру? - ще прийде.

 

19 грудня

Уже протягом двох місяців я заходжу у львівські магазини «Барвінок», «Дитячий світ» та інші. На моє запитання, чи є в продажі дитячі костюмчики з начосом, чую одну і ту ж відповідь: «Нема!»

Нема. І не буде. Дефіцит. Не тільки дитячі костюмчики, а навіть ті самі «з начосом калєсони», які «Гади» увічнили в своїй безсмертній пісні «Сорок пачок «Верховини».

І, наспівуючи під ніс улюблену пісню, я з вами попрощаюсь до наступного року.

 

P.S.

Періодично в коментарях мені більш чи менш злобно пишуть, що автор просто ностальгує за радянськими часами. Ясна річ! У лютому 1965-го Манкурт одружився з Христиною, перейшов працювати на Львівський електровакуумний завод (майбутнє ВО «Кінескоп»), а 1 листопада пішов на три роки служити в армію. Ким же я був би, якби не мав ностальгії за тими роками? А вже були вони радянськими, чи не радянськими - обирати не міг, на які життя випало, в такі і жив.

Але в газетах про мої особисті справи чомусь не писали.