Актор Богдан Козак: «Я хотів, наскільки це в моїх скромних силах, показати генія. Адже він був геній. Багато читав про Леніна, намагався вловити ритміку, динаміку мови в його творах, перейняти хід, логіку його мислі… Усе, що він говорив, робив, писав, має особливий аромат індивідуальності...»
Рік 110-ї річниці з дня народження В.І.Леніна, активного будівництва у Львові житла та «соцкультпобуту», розгортання Сихівської епопеї.
Для Манкурта особисто - останній райкомівський рік. Чесно признаюся - бачу добре знайомі прізвища практично на кожній сторінці, постійно виникає спокуса жовчно нагадати нинішнім землякам, ким і яким був цей чолов'яга пару десятків років тому. Іноді піддаюся, але більшість пропускаю мовчки - забагато нагод, не варто перетворювати Хроніки на арену дрібної мстивості, та й старечої жовчності в мене без цього цілком вистачає на цих сторінках.
Щиро сміюся, коли бачу прямі паралелі із сьогоденням. Їх так само вистачає. Зрештою, читайте...
1 січня
Архітектурні прем'єри
Інтерв'ю головного архітектора Львова Р.М.Миха.
60% - житлове будівництво за обсягом капіталовкладень і територією.
Окрім цього, Палац піонерів, Будинок культури автобусного, басейн на Артема-Боженка, реставраційні роботи в театрі опери та балету. Багато мільйонів карбованців на будівництво закладів охорони здоров'я: поліклініка на Артема, в селищі Жовтневому, лікарня на Топольній на 1000 ліжок, реабілітаційне відділення у Брюховичах.
Починається освоєння Сихова.
Руйнували, п-падлюки, наш Львів...
9 січня
Увага! Конкурс на краще висвітлення зимівлі худоби редакціями районних і міськрайонних газет.
Переможцям конкурсу дипломи, грамоти та безкоштовні турпутівки по СРСР.
Читав днями статтю в московських «Известиях» про відвідування їхньою журналісткою Галичини. На диво, в цілому достатньо дружню, тільки згадала про львів'ян, які «їдять м'ясо раз на тиждень», і нашу молодь, виснажену після голодного дитинства 90-х років. Спочатку розізлився, потім поліз перевіряти. Худоби маємо зараз втричі менше від комуняцких часів, їмо м'яса тільки вдвічі менше - курятина виручає.
Але за молодь все одно прикро. Чого вона бреше? Нормальна в нас молодь.
15 січня
У світі капіталу. Самі лише розчарування.
Нарис М.Жуковської про чотири місяці у Вінніпегу.
23 серпня я їхала міським автобусом до Червонограда і відвертала лице до вікна, щоб люди не бачили сліз - я плакала з радості. Люди довкруг - свої, земля ця - моя, рідна. Я - вдома!
У 1960 наша сім'я поверталася з НДР, куди на декілька років відрядили батька. Пригадую, як мама вже потім розповідала:
- Приехали в Брест, вышла на вокзал, Боже мой - везде грязь, накурено, наплевано, люди в фуфайках, сплошной мат, а я радуюсь - дома!
16 лютого
ЗНАННЯ - НАРОДУ
Слово активістів лекційної пропаганди.
Вся сторінка з матеріалами В.Панасюка, А.Яртися, Т.Панька, А.Тарновського, В. Сульженка та ін.
Дивіться, дивіться - які прізвища, які інтелекти писали агітаційні матеріали і нічого з того не вийшло.
24 лютого
Фото: приємно, весело з'їхати на санчатах з сніжної гірки, побавитись у цікаві ігри біля казкових стінок дитячого майданчика «Стара фортеця», що на вулиці Орджонікідзе.
Ви знаєте, досить багато років я злобно коментував зникнення у Львові дитячих майданчиків. Останнім часом вони з'являються знову. Імпортні, зроблені мудро і безпечно для дітей - «фирма веников не вяжет». І стовідсотково дешевші від збудованої з цегли на бетонному фундаменті «Старої фортеці». Ну і слава Богу! Аби їх тільки побільше було.
27 лютого
Опікають ката іранського народу
Колишній шах Ірану, який завдав незліченних страждань іранському народові, влаштувався на курортному озері Контадора, розташованому біля берегів Панами, в розкішній резиденції.
11 березня
Сторінка «Література і мистецтво»
Хороший нарис про актрису ТЮГу Христину Кедич.
Вісімдесят ролей. Теплі відгуки про актрису Лідії Григорівни Крамаренко - однієї з найбільш авторитетних і заслужених ветеранів ТЮГу.
Тут, у тридев'ятому царстві. Розмова письменників Дмитра Герасимчука і Романа Федоріва.
Метаморфози Яцека Мальчевського. Виставка польського живописця у ЛКГ та інші матеріали.
Вже не вперше схвально відгукуюся про ці та подібні тематичні сторінки у «Вільній Україні». Редактором тоді був Косован.
27 березня
«Карпати». Остання репетиція. Через тиждень - стартує чемпіонат країни. За час підготовки до сезону травм зазнали 12 гравців, серед них Степан Юрчишин - головний бомбардир.
Я ж не болільник. А яка буча піднялася в моєму особистому блозі після минулих хронік, всі розповідають, що насправді найсильнішим роком «Карпат» був власне 1979, про злощасну «Волгу», яку дали Юрчишину, що викликало незадоволення інших, про недоліковану травму Юрчишина. Коротше, то треба роман писати про цей 1979-й рік в історії «Карпат». Може, колись і напишуть...
1 квітня
Невтомному борцеві за мир
Вручення Ленінської премії Генеральному секретареві ЦК КПРС, Голові Президії Верховної Ради СРСР Л.І.Брежнєву.
Я плакав. Ото якби зараз існували Шевченківські премії невтомним борцям за інтеграцію України в НАТО, я навіть знаю, хто б її одержав. Через 20 років сміялися би так само, як зараз над Брежнєвим. Та ще й будемо...
11 квітня
Що буде у Сихові?
У 1979 році розпочалося будівництво першої черги мікрорайону. Сюди входить зведення житлових будинків загальною площею понад 100 тисяч квадратних метрів, двох дитсадків на 640 місць, школи на 1 576 чоловік, громадсько-торговельного центру, їдальні, комбінату побутового обслуговування та багатьох інших об'єктів.
Регулярно зустрічаю тексти львів'ян, в яких колишні селяни з центру міста скаржаться на рустикальний Сихів.
Прикольно...
22 квітня
Ленін - завжди живий!
110 років з дня народження В.І.Леніна.
Останнє велике святкування в моїй райкомівській біографії, якому я присвятив чимало сторінок у спогадах. Ніхто тоді цих грошей не рахував, але ваш покірний слуга ввалив принаймні тисяч сто народних грошенят в святкове оформлення проспекту Леніна. Ленінський район одержав своє перше місце за «наочну агітацію», а Манкурт - догану: необачно зчепився з колишнім заступником голови облвиконкому, такою собі Мартьяновою, і дістав по носі. Щоб знав...
27 квітня
Поверхи здоров'я
Напередодні Першотравневого свята будівельники тресту «Львівжитлобуд» здали в експлуатацію ще один сучасний комплекс здоров'я по вулиці Топольній. Тут розміститься поліклініка для подання допомоги дорослим, поліклініка другої міської дитячої лікарні та аптека.
Я вам так скажу, що ті совєцькі лікарі тільки калічили людей, а не лікували. Мене не обманеш. Мені так мій психіатр казав.
17 травня
Обрії «Електрона»
Якщо маса телевізора «Електрон-718» рівняється 60 кг, то «Електрон-Ц-260» важить тільки 35, електроенергії перший споживає 250 ватів, а другий тільки 120. Витрати металу на перший сягають 11,2 кг, а на другий тільки 2,6.
Оці «Ц-260» у деяких львів'ян по нинішній день працюють. Хоча можна би вже і поміняти. Це не тому, що вони були такі хороші. Це тому, що ми такі бідні.
21 травня
Нові погрози на адресу Ірану.
В інтерв'ю газеті «Лос-Анджелес таймс» Президент США Дж. Картер заявив:
- Ми будемо використовувати до кінця всі засоби в рамках наших можливостей.
За останні тридцять років їхні можливості розширилися до відправки у сусідній Ірак українських солдатиків. Де ці країни, де Україна і де межа їхніх можливостей - хтозна...
27 травня
Трудовий і творчий звіт Ленінського району.
На виставці промислових товарів району, яка була розгорнута в цей день в парку ім. Б.Хмельницького, запам'ятався забавний епізод. Наш меблевий комбінат (який був на Зеленій і випускав крісла) репрезентував свою розкішну продукцію: в рядок були виставлені крісла, поруч з якими на нікельованих підставках таблички. Першим було «Крісло клеєне», потім «Крісло гнуте», за ним «Крісло столярне». Четвертим стояло таке саме крісло столярне, до спинки якого причепили дві маленькі дерев'яні кульки і табличку «Крісло високохудожнє». Супервисокохудожнє!
6 червня
Гордість російського мистецтва
Урочистий вечір в Москві, в Малому театрі Союзу РСР, присвячений 150-річчю з дня народження.
Для всіх поколінь радянського багатонаціонального образотворчого мистецтва Саврасов залишається прикладом натхненного служіння Батьківщині, народові.
Хороший був митець, дійсно. До речі, авторський варіант його знаменитої картини «Грачи прилетіли» колись постійно експонувався в нашій Картинній галереї, не знаю, як зараз. Хоча був гірким п'яничкою, від чого і помер. Небезспірний приклад натхненого служіння Батьківщині.
20 червня
Колгоспний симфонічний
В цей день у великому залі Львівського державного музичного училища було багато оплесків, усмішок і квітів. Любителі симфонічної музики дарували їх оркестрантам Бібрського міського будинку культури, художньому керівникові та диригенту самодіяльного народного колгоспного симфонічного оркестру М.Д.Берковичу.
Концерт розпочався музикою П.Чайковського до балету «Лебедине озеро». Українську класичну музику і спів представлено піснями «Віють вітри» та «Ой, я дівчина-полтавка». Перспективний репертуар включає Д.Шостаковича, Б.Лятошинського, Е.Гріга, А.Філіпенка, К.Домінчена та інших композиторів.
Ну, колгоспів зараз немає. Певно, і оркестрів так само. Нема чого дурницями займатися, гроші треба заробляти...
На цьому місці в бібліотеці вибило світло - продовжується ліквідація наслідків нашого стихійного лиха. Перейшов з ноута на гелеву ручку. Незручно.
9 липня
Естафета олімпійського вогню.
Гостинно зустріла українська земля олімпійський вогонь, який вже подолав сотні кілометрів шляхами Греції, Болгарії, Румунії, Молдавії.
На фото: палає олімпійський вогонь на українській землі. З факелом в руках - знатний механізатор, Герой соціалістичної праці М.Писар.
Який механізатор, який писар, до чого тут механізатори... Втім, добре, що не напівголий перший секретар райкому в маєчці з пов'язкою на голові. Шанували просто тоді механізаторів!
13 липня
Велика стаття «Галицька соціалістична радянська республіка»
Протрималася ця республіка з липня по вересень 1920 року, ненабагато більше, аніж ЗУНР у Львові. А потім «буржуазно-поміщицька Польща при підтримці імперіалістів Антанти та США знов окупували територію східної Галичини».
Ось ми любимо говорити про 600-річну окупацію поляками, і комуністи любили. За що поляки не люблять ні комуністів, ні, якщо відверто, й нас.
Хоча ніхто любові не чекає.
Достатньо поваги.
19 липня
Здрастуй, Олімпіадо!
Усьому світові ясно, що зазнали повного провалу намагання правлячих кіл США зірвати Московську Олімпіаду. В іграх 1980 року беруть участь представники усіх континентів; олімпійський рух став таким елементом міжнародного життя, що реакція не владна його придушити.
Внаслідок піку політичного протистояння між СРСР та США (після введення радянських військ в Афганістан) команди 64 країн не прийняли участі в Московській Олімпіаді, що не могло не позначитися на напруженості змагань. Не було команд США, Канади, Південної Кореї, в урізаному складі біли команди Великобританії та Франції. Коротше, трохи спаскудили Олімпіаду.
Ми їм потім відімстили...
25 липня
Львів'яни - на п'єдесталі
Слідом за легендарним Віктором Чукаріним Олімп підкорився ще одному львівському гімнастові, 20-річному студенту Інституту фізкультури Богдану Макуцу.
У наступному номері газети була інформація про чемпіона Олімпіади львів'янина П.Ледньова.
5 серпня
Великий успіх Олімпіади. Урочисте закриття XXII Олімпіади в Москві.
Так, так, пам'ятаємо: «До свидания, наш ласковый Миша». Символом Олімпіади був обраний симпатичний ведмедик. Тільки який вже там «великий успіх»...
Шкода було спортсменів, які мріяли й не потрапили на Ігри.
10 серпня
Синтез слова, музики, танцю.
Гастролі у Львові російського музично-драматичного театру Кривбасу ім. Т.Г.Шевченко
До Львова все рідше приїздили знамениті театральні колективи, частіше бували менш відомі театри. В райкомах партії з'являлися їхні «борговики», тобто працівники театральних бюро організації глядачів, ми проводили наради з секретарями парткомів крупних заводів, за рознарядкою вони одержували квитки, розповсюджували їх в себе. Босс на нарадах апарату з винуватим обличчям пояснював:
- Товарищи, вы ж должны правильно понимать - конечно, мы не своим делом занимаемся, но ведь и наши заньковчане ездят на гастроли, и тоже при полных залах выступают не без помощи, сами понимаете. Мы не поможем - и нам не помогут...
Чесно признаюсь - і зараз не можу дати цьому однозначної оцінки. Та погано це, погано, розумію, але... Не треба людей силою заганяти в театральні зали, хоча насправді силою їх ніхто і не заганяв. Так, трохи підштовхували, завком частину вартості оплатить, майже халява, йди, йолопе, подивися виставу!
І ходили, і дивилися, і нікому гірше від того не стало...
15-17-19-22-26-27 серпня
В багатьох номерах газети звіти про відкриття пам'ятників. 15 числа в Бродах Будьонному, 17 числа - у Кам'янці-Бузькій О.Пархоменку, 19 - в Буську Ворошилову, 22 - в Стрию Примакову, 26-го - в селищі Красному Котовському, 27-го - в Золочеві Якіру.
Пам'ятаєте «зиц-председателя» Фунта з «Золотого теля»?
«При Керенском я сидел тоже. При военном коммунизме я, правда, совсем не сидел, исчезла чистая коммерция, не было работы. Но зато как я сидел при нэпе! Как я сидел при нэпе! Это были лучшие дни моей жизни».
Як заробляли наші скульптори в роки кривавого більшовицького лихоліття, як заробляли! Це були найкращі їхні дні!
2 вересня
Новий навчальний рік.
У Львові відкрито нову середню школу №18. Учора ж відкрито нову школу на 624 учнівських місця у селі Ямполі Пустомитівського району.
6 вересня
Полум'я чарівної ватри.
Ще одна на півсторінки стаття про художницю Зеновію Масляк. Здається, минулого разу про неї писав, і цього разу згадаю. Талановита художниця. Гарна жінка. Приємна людина.
12 вересня
Карикатура із зображенням віслюка і слона. Підпис: Обидві партії США - республіканська і демократична - служать інтересам капіталістів.
Напевно, так воно і є, але у Манкурта в особистому блозі два колишніх львів'янина - нині американці - вже два тижні рубаються, з'ясовуючи, хто кращий - Обама чи Маккейн. І затятості кожному вистачить на трьох наших виборців. Обидва чомусь не капіталісти. Дива дивні...
22 жовтня
На черговому Пленумі ЦК КПРС з кандидатів в члени Політбюро переведено М.С.Горбачова
24 жовтня
Замість О.Косигіна Головою Ради Міністрів СРСР призначений М.Тихонов, 1905 року народження.
Одна тисяча дев'ятсот п'ятого року народження! Молодшого Леонід Ілліч не хотів. Перепрошую, курва їх мать, ідіотів...
28 жовтня
Пісня про край щасливий.
На виставці творів художників західних областей України.
Фоторепортаж: в Москві відкрито виставку творів західноукраїнських художників. Більша половина з них - роботи членів Львівської організації Спілки художників України - митців зі Львова, Ровно, Тернополя, Луцька.
Довший час ці живописні твори не викликали ніякого інтересу у сучасного глядача. Сьогодні поцікавтеся у колекціонерів, скільки просять за наших митців 70-х років. Навіть з передовиками виробництва на першому плані. Ціни вас неприємно здивують.
29 жовтня
Львівському театру юного глядача ім. М.Горького - 60
«Ім'ям революції - пам'ятай».
Ленін - С.Кустов, Дзержинський - О.Кузьменко. У виставі багато творчих удач. Це не тільки палки і чисті образи членів Спілки робітничою молоді Сені (Я.Федоришин так, так, той самий - Манкурт), Жені (Л.Петруленкова), Степана (О.Дейцев), а й тактовно, об'ємно, правдиво відтворені образи ворогів Камінської (Л.Веніна), Малініна (М.Славянський), Романовського (І.Листвак).
А що - непогана була вистава. Майже всіх виконавців знав, а деяких і зараз знаю, особисто.
8 листопада
Репортаж про святкову демонстрацію трудящих Львова.
Це вже була не моя демонстрація. На цей час Манкурт вже повернувся до музею. Тоді існували два основні варіанти: «выдвинуть» та «задвинуть», тобто повернути тебе туди, звідки взяли, на ту саму посаду. Не вийшов з мене правдивий партійний працівник - не вистачало дисциплінованості та відданості в очах, знову повернувся на свою посаду головного хранителя в музей українського мистецтва.
23 листопада
Книги по талонах.
У Львові, як і в інших містах республіки, організовано продаж літератури підвищеного попиту за здану макулатуру та текстильні матеріали. Придбати цікаву книгу може кожний, хто здав на приймальний пункт 40 кілограмів макулатури, або 20 кілограмів текстильних матеріалів. Мешканці міста за три тижні нової форми обслуговування вже встигли придбати близько 700 примірників творів Я.Гашека, Л.Фейхтвангера, К.Станюковича, О.Купріна. Ця форма торгівлі лише набирає розмаху, але вона вже полюбилася львів'янам.
Ну, тут кожний для себе може обирати. Хто плакати, хто сміятися, хто знущатися. Нагода є для будь-чого.
3 грудня
Опубліковано Проект основних напрямків економічного і соціального розвитку СРСР на 1981-1985 роки і на період до 1990 року.
Цей проект вже не вдалося виконати, як відомо. Система почала гнити.
7 грудня
Чарівник скла.
Сім'я білих грибів з темно-коричневими шапками, стручки зеленого гороху - рука мимоволі тягнеться його зірвати, а торкнувшись, відчуваєш прохолоду скла. «Виростив» це чудо природи у вогні печі відомий львівський майстер Франц Андрійович Черняк.
Хороший фотонарис про чудового львівського художника Франца Черняка.
9 грудня
Антологія польської поезії.
Двохтомна антологія вийшла в українських перекладах М.Рильського, М.Бажана, В.Коптілова, Д.Павличка, І.Драча, Д.Паламарчука, Д.Білоуса, Р.Лубківського та ін.
Пам'ятаю її. Хороша антологія.
19 грудня
Л.Брежнєва нагородили орденом Жовтневої революції - другим.
Формулювання наведу повністю:
«За великі заслуги перед Комуністичної партією і Радянською державою товариша Брежнєва Л.І - видатного продовжувача справи Леніна і Великої Жовтневої соціалістичної революції, його винятково плодотворну діяльність у справі зміцнення економічної, політичної та оборонної могутності нашої Батьківщини, боротьби за мир між народами і далі - бла-бла-бла....»
Це все не могло закінчитися добром. І не закінчилося.
19 грудня
Дорогий образ
Це не про старовинну ікону - сімейну реліквію. Самі розумієте, чий образ.
Знаменитий актор Богдан Козак так розповідав:
- Я хотів, наскільки це в моїх скромних силах, показати генія. Адже він був геній. Багато читав про Леніна, намагався вловити ритміку, динаміку мови в його творах, перейняти хід, логіку його мислі. Мене просто приголомшила його безпосередність, простота в спілкуванні і разом величезна й постійна робота мозку. Усе, що він говорив, робив, писав, має особливий аромат індивідуальності.
Як губка вбирав усе, що стосувалося Ілліча. Справді трудно пояснити процес синтезу, який відбувався в мені. Але за якийсь час відкрилося особливе чуття.
Певно, ще й до нині збереглося. Актор...
21 грудня
У Львові почала роботу ХІХ конференція Львівської обласної партійної організації, а в Москві помер Косигін.
Недовго судилося йому на пенсії прожити. Ви знаєте, Косигін серед них зовсім не був найдурнішим.
Як на мене, саме у цих роках і треба шукати витоки нашої незалежності. Всіх наших сьогоднішніх провалів і досягнень. То був початок.
ІМХО...