1992-й. Міські хроніки від Mankurta

09:11, 5 липня 2007

„Хай зійде Божа благодать на дім ваш, на всю Україну нашу, хай пошле вам Бог в новому році щастя і здоров’я, мир і спокій!” - так сказав у новорічному вітанні голова Львівської обласної ради В’ячеслав Чорновіл. 1992 рік - перший рік нашої незалежності, рік, коли з кожним днем життя ставало все тяжчим.

А нам здавалося - ще трошки, ще зовсім недовго треба потерпіти, і ми заживемо заможно і гідно, в нас є все для такого життя - потужна економіка, міцне сільське господарство... В цей рік мій лексикон поповнився словами „рекетир" та „приватизація".

Саме цього року я остаточно зрозумів, що назад дороги немає. Починається нова епоха - пострадянська.

 

7 січня

Матеріал „Цінники лякають, але й наполягають" у газеті „За вільну Україну":

„Якісь мільйонери позбиралися, - трохи сердилася, трохи дивувалася прибиральниця у барі „Під вежею", поглядаючи на чергу, - мало не п'ятку гальба коштує, а вони дудлять, хоч би що!".

 

16 січня

Уряд Вітольда Фокіна кинув нас на розтерзання вільних цін. Варена ковбаса - 100 крб. за  кг, літр сметани - 35-60 крб.

Знаменита пісня Віки Врадій „Україна рок-н-рол" з того часу:

„Я також вже маю державу, І вільно живу і щасливо,

Я тиждень працюю на каву, Два тижні працюю на пиво".

І потім приспів, від якого сльози на очах:

„Моя Україна з горя почорніла, але у неділю сорочина біла!

Моя Україна гірко заробляє, але ще співає: Рок-н-рол!"

Віко! Люблю...

 

18 січня

Указ Президії Верховної Ради України про Державний гімн України.

1. Затвердити музичну редакцію Державного гімну України, автором музики якого є М.М.Вербицький.

Слів ще не було. Тільки у березні Верховна Рада прийняла Закон, запропонований Л.Кучмою, згідно з яким ми позбулися слів Павла Тичини „Живи, Україно, прекрасна і сильна" і повернулися до твору  Павла Чубинського „Ще не вмерла Україна".

Новий текст сильно нагадує польський гімн, але зате ніяк не подібний до радянського. До речі, перша публікація вірша П. Чубинського сталася у львівському журналі „Мета" у 1863 році.

 

15 лютого

Публікація документів КДБ:

Выполняя решение Коллегии КГБ при СМ СССР от 23.05.73 г., за последние 2 года значительно пополнился агентурный аппарат по линии интеллигенции и молодежи. Например, в 1973-74 гг. завербовано по этой линии работы всеми подразделениями УКГБ - 126 агентов, в т.ч. по вузам - 114 и по творческой интеллигенции - 12.

В результате этой работы укреплены агентурные позиции в ЛГУ и ЛПИ. В настоящее время в ЛГУ имеется 87 агентов и в ЛПИ - 93 агента. Дефицит агентов среди творческой интеллигенции успешно устраняется".

Якщо протягом 47 років радянської влади в Галичині КДБ кожних два роки вербувало по півсотні викладачів ЛДУ та ЛПІ, я починаю краще розуміти, чому випускники наших вузів перемножують 12 на 3 у стовпчик.

 

2 квітня

Порівняно з минулими роками у Львівській області відмічається зростання захворюваності на сифіліс. Тільки за минулий рік вона зросла на 185%.

Красиво жити - не заборониш!

 

10 квітня

Прокуратура Львівської області повідомляє, що кількість злочинів за 1 квартал дорівнює кількості злочинів за весь 1988 рік.

Тобто, зросла на 400%. Львовом роз'їжджають блатні „вісімки", з вікон яких гучно гримить відповідна музика. Йде активне „прибивання точок". „Прибивають" усе громадське харчування та торгівлю. Платять всі. Знайомий, який збирається відкрити кафе, питає в мене, чи не можу я його познайомити з „пацанами", і пояснює, що розуміє неминучість  цього, але волів би якихось „інтелігентніших хлопців". Можу. „Інтелігентні пацани" пояснюють йому, що не зацікавлені у придушенні його бізнесу високою даниною, нехай не боїться, все буде „чікі-чікі". Він щасливий.

 

21 квітня

Муніципали прагнуть повноважень.

Муніципали скаржаться: „Ми погоджувалися служити Українській державі як українські поліціянти, а стати в ряди совєтської міліції не збираємось".

Міліціонери скаржаться: „Там же ж половина тих, кого звільнили з органів за порушення. Вони ж ні чорта не роблять, а мають зарплатню вище нашої".

Справ для муніципалів знайти не можуть, вони годинами стоять на перехрестях вулиць у своїх чорних одностроях, подібних до американських шерифів за фасоном і на зеківські роби за якістю. Потім їм знайшли застосування: вони почали перевіряти трамвайні талончики в якості „поліціянтів". Збулася мрія.

 

30 квітня

Після пограбування Арсеналу і Олеського замку дійшла черга до Картинної галереї.

Викрадено 2 картини Артура Гротгера та „Ян Собеський під Віднем" Яна Матейка. Грабіжники вбили пострілами з пістолета двох працівників Галереї. Один з них - Дмитро Шелест, завідувач відділом західноєвропейського мистецтва, талановитий мистецтвознавець, стипендіат Фонду Сороса.

Я пам'ятаю Діму Шелеста. Це була абсолютно світла особистість. Злочинців не знайшли.

 

12 травня

Візит Президента України Л.М.Кравчука до США.

Підписання Угоди між Україною та США про співробітництво.

Ми пам'ятаємо - Президента України завели у Білий дім через „чорний хід". Бути Президентом молодої держави - важко.

 

28 травня

Новинки концерну „Електрон" - телевізори „Електрон 501Д/Д", „Електрон-4302" та „Електрон-4303".

До останніх двох моделей можна без проблем підключати відеомагнітофони і навіть персональну ЕОМ. Вартість - 16-17 тис. крб.

З „персональними ЕОМ" в нас тоді був серйозний „напряг". Хоча...

 

6 червня

Оголошення: фірми „Гигенджер Інк" та „Будрес" пропонують:

1. Секонд-хенд по 300 крб. за 1 кг.

2. Комп'ютери типу ІВМ РС/АТ 80286 16 мГц, співпроцесор 287, вінчестер 40 мБ, RAM - мБ. Ціна 220 тис. крб.

І це якихось п'ятнадцять років тому.

 

9 червня

Збройний конфлікт у Придністров'ї.

З 300 тис. українців 70 вбито, 300 - поранено. Українська Національна Самооборона захищає автохтонні землі та виступає за повернення Придністров'я Україні.

Унсовцям це майже вдалося.

 

4 серпня

Повідомлення статуправління: соціально-економічний стан Львівської області за перше півріччя.

Скоротили випуск продукції 263 підприємства, загальне падіння виробництва - на 17,3%. Випуск металорізальних верстатів скоротився удвічі, у т.ч. з програмним управлінням - у 20 разів; сільськогосподарських машин випущено на 49% менше, на 34-41% менше автокранів, автонавантажувачів, автобусів. Продуктивність праці впала на 18%.

Початок Великої Галицької Економічної Руйнації. Тоді ми ще не усвідомлювали всіх наслідків цієї Руйнації. А дехто й зараз не усвідомлює.

 

24 серпня

У першу річницю проголошення Незалежності в присутності сотень тисяч мешканців міста у Львові урочисто відкрито пам'ятник Т.Г.Шевченку.

Пам'ятник Шевченку, безсумнівно, - одне з кращих надбань львівських монументалістів за роки Незалежності. Здається, у минулому чи позаминулому році авторам-братам Сухорським навіть виплатили за нього гонорар.

 

12 вересня

З виступу С. Давимуки перед журналістами: Ми деградуємо, панове!

 

29 вересня

Опубліковано Проект обласної програми приватизації майна.

Почалося...

 

3 листопада

Президентські вибори в США. Переміг Білл Клінтон. Кандидували також Джордж Буш (Старший) і Рос Перо.

Білл Клінтон - це перший президент США у статусі „друга", а не „ворога". Завдяки Клінтону ми дізнаємося, що Президенти можуть і на саксофоні „злабати", і з практикантками повеселитися...

 

19 грудня

Прем'єр-міністром Росії призначений Віктор Чорномирдін.

Дуже колоритний персонаж пострадянської історії. Тоді не можна було навіть припустити, що це майбутній посол Росії в Україні, кращий друг майбутнього Президента України Леоніда Кучми.

А ще у грудні 1992-го на 4-му з'їзді визначено новий статус Народного Руху України - тепер уже партії. Головою Руху обрано В'ячеслава Чорновола.

Так, це були зоряні часи потужного і ще могутнього НРУ. Хто там зараз головний?