200-річчя Шевченка у Львові: проект «Шевченко real» і живий ланцюг

14:54, 9 березня 2014

Сьогодні, 9 березня, у 200 річницю від народження Тараса Шевченка у Львові розпочали акцію «Рік Тараса Шевченка у Львові». Перед пам’ятником поету на просп. Свободи зібралося кілька тисяч людей.

Однак спочатку на просп. ім. Т. Шевченка встановили табличку «Проспект ім. академіка Т. Шевченка». Ця табличка є символічним культурним актом і не означає перейменування проспекту. Тоді від книгарні НТШ, що на просп. академіка Т. Шевченка до Майдану живим ланцюгом передали «Кобзар». Живий ланцюг утворили 2,5 тис. учнів львівських шкіл, але до них приєднувалися й перехожі.

Пізніше «Кобзар» занесли на сцену Євромайдану і розпочали акцію «Читаймо Шевченка разом». На сцену вийшли учні і почали хором читати вірші Шевченка, а присутні, якщо знали, повторювали.

Дисидент Мирослав Маринович розповів, як у березні 1977 року на шевченківському вечорі у Києві він із своїм другом Миколою Матусевичем заспівали «Заповіт». Через місяць його заарештували. Маринович наголосив, якби не Майдан, то річницю Шевченка святкували б з Януковичем і Путіним, а це була б ганьба на весь світ. «Шевченко ніколи не почувався добре у помпезності, Шевченкові комфортніше у касці на задимленому Майдані», – вважає Мирослав Маринович.

Всі ці акції відбуваються у рамках одного проекту – «Шевченко real», що триватиме до кінця року. Мета цього проекту – розширити стереотипне бачення Тараса Шевченка як кріпака, селянина.

«Тараса Шевченка кріпаком зробила радянська ідеологія, бо потрібно було показати, як через одного великого українця вся нація буде кріпаками. Не був Шевченко кріпаком, бо не міг кріпак спілкуватися з найуспішнішими людьми, вчитися у них. Бо тільки вільна людина могла написати такі мудрі слова», – сказав мер Львова Андрій Садовий.

Також на сцені львівського Євромайдану урочисто погасили марку «Укрпошти» до 200-річчя Шевченка, яку надрукували накладом у 800 тисяч.