2010-й рік, перший рік президентства Віктора Януковича та правління його команди, народний депутат України Степан Курпіль охарактеризував під час прес-конференції у Львові як «рік Донбасу в Україні».
С. Курпіль стверджує так "тому, що дуже специфічні цінності, які сформувалися на певній території України, нав’язуються усій державі". За його словами, в результаті цього, у рейтингу свободи Freedom House Україна випала з групи вільних країн; у рейтингу економічних свобод Heritage Foundation Україна зайняла останнє місце серед європейських країн; у рейтингу свободи ЗМІ міжнародної організації "Репортери без кордонів" країна опустилася на 131 місце, значно здавши позиції, у порівнянні із попереднім роком.
Народний депутат вважає, що українське правове поле перетворилося у "правове поле по-донецьки". "Судова реформа призвела до ще більшої, абсолютно тотальної залежності судів від влади. Формально вона залежить від Вищої ради юстиції, а Вища рада юстиції практично призначається владою, – зазначив С. Курпіль. - Венеціанська комісія визнала, що повернення до попередньої Конституції в Україні відбулося в неконституційний спосіб, що Конституційний Суд не мав автоматично повертати стару конституцію".
Роком Донбасу в Україні нардеп називає і кадрову політику 2010 року. "Голова Конституційного Суду – донецький, генеральний прокурор – донецький, голова Національного банку – донецький, голови багатьох господарських і адміністративних судів – донецькі. Дійшло до того, що навіть на дрібні посади в тому числі в Галичину, на Львівщину приїжджають донецькі. Наприклад, галицькі митники ображаються, що їх масово, пачками звільняють, натомість присилають людей із Донбасу. Виникає питання, що це за така кузня кадрів донецька?" – заявив С. Курпіль.
Зокрема він розкритикував призначення Сергія Арбузова на посаду голови Національного банку України. "Якщо поглянути на призначення Арбузова, то його кваліфікація не достатня, щоб очолювати Національний банк, зате свій в дошку, і буде абсолютно підпорядкований потребам уряду щодо, наприклад, емісії нічим не підкріплених грошей", - зазначив С. Курпіль.
Він прокоментував ZAXID.NET : "В інших країнах на посаду голови національного банку призначають осіб дуже авторитетних, тому, що довіра до голови НБУ - це довіра до національної грошової одиниці. якщо людина авторитетна, то є довіра до грошової одиниці. Про призначення Арбузова: людині трошки більше 30 років, яка не пройшла необхідних щаблів, перед призначенням на голову НБУ він лише кілька місяців пропрацював на посаді заступника, можна сказати, що це - карколомна кар’єра завдяки близькості до родини Януковича, зокрема до його старшого сина. А підбір кадрів за ознакою: головне, щоб був свій у дошку, не важливо, наскільки професійний, - може дуже дорого коштувати державі і українському народу".
С.Курпіль наголосив, що концентрація влади в Україні в одних руках поки що не привели до покращення життя громадян, пожвавлення реформ, однак призводить до тотального, кримінального переслідування опозиції. Він, зокрема, зазначив: "Те, що колишній міністр економіки Данилишин отримав політичний притулок у Чехії є якраз міжнародним визнанням існування політичних репресій в Україні".
У той же час, за словами народного депутата, відбувається "побудова донбаської поліцейської держави". Про це свідчать показники державного бюджету. "Бюджет армії дорівнює бюджету міліції, бюджет прокуратури зріс на 2 млрд. Натомість судова система фінансується навіть не на рівні половини від потреб. У такий спосіб створюється колосальна залежність судової гілки влади від влади виконавчої", - зазначив С.Курпіль.
Нардеп також заявив, що якщо у такий спосіб донецька влада бореться з українським народом, то ця війна не буде для неї виграшною, бо в історії завжди рано чи пізно перемагав народ.