20% медіа-компаній в Україна можуть збанкрутувати

12:12, 26 квітня 2010

Прийняття розробленого Кабінетом Міністрів законопроекту про підвищення податкового тиску, зокрема підвищення ставки податку на рекламу у 6-42 рази, означатиме банкрутство 15-20% медіа-компаній, значне зниження рентабельності тих, що виживуть на ринку і відмову багатьох рекламодавців від реклами в Україні.

Про це повідомляють Економические известия.

Якщо сьогодні максимальний розмір податку на рекламу становить 0,5%, то, згідно з новим документом, цю ставку буде збільшено до 2,5-3%. Однак для найбільш популярних і рекламомістких медіа вводитимуть додаткові коефіцієнти: для реклами на ТБ – 7, у пресі – 5, в зовнішній рекламі – 3.

За словами виконавчого директора Всеукраїнської рекламної коаліції Максима Лазебника, збільшення рекламного податку не принесе очікуваного чиновниками 1 млрд грн у місцеві бюджети: «Радше все буде навпаки – бюджет навіть недоотримає грошей від медійної та рекламної галузі у порівнянні з теперішнім рівнем».

Підвищення податку буде фактично означати перехід чималої частини бізнесу в тінь, адже багато ЗМІ офіційно показуватимуть рекламодавцю занижені прайси, а різницю отримувати «у конверті».

Загалом, на думку експертів, бюджет недоотримає від медіа 15-20% теперішнього об’єму ПДВ, не кажучи вже про такі «дрібниці», як податок на прибуток, нарахування у Пенсійний фонд, а також у фонди зайнятості та соціального страхування. За оцінками голови Асоціації зовнішньої реклами, в тінь перейде 1-1,5 млрд грн.

За словами генерального директора Української асоціації видавців періодичної преси, газетний та журнальний бізнес у сучасній моделі практично втратить рентабельність. А до 20% друкованих видань просто не витримають навантаження і змушені будуть закритись.

Медійники та рекламісти вимагають не лише скасувати заплановане підвищення рекламного податку, але взагалі відмовитись від нього. Найбільші рекламодавці також не планують залишатись осторонь – вони погрожують взагалі відмовитись від реклами. За словами PR-директора компанії Coca Cola Олесі Жулинської, їхня компанія готова не лише призупинити рекламні виходи, а й відмовитись від різноманітних видів спонсорства, зокрема державних програм: «Так, ми обвалимо ринок, але платити подвійні ставки податку ми також не хочемо».

Речник Міністерства фінансів Андрій Боєчко на нараді з питань формування державного бюджету України в Комітеті Верховної Ради з питань свободи слова та інформації 23 квітня сказав, що уряд не планує збільшувати податок на рекламу в 42 рази: «Я не знаю, звідки ви це взяли. Ми не планували і не плануємо збільшувати податок на рекламу», - висловив він позицію міністерства фінансів.

Водночас представник президента у Верховній Раді, депутат від Партії регіонів Юрій Мірошніченко підтвердив в ефірі «Шустер Live» 22 квітня інформацію про те, що уряд планує збільшення податку на рекламу в 42 рази. «Це ще не є закон. Це є пропозиції уряду, які будуть дуже ретельно розглядати у парламенті», - цитує його слова «Українська правда». На його думку, «цей податок, навіть якщо він буде збільшений, суттєво не вплине на доходну частину бюджету».