Останні 20 років для України пройшли під знаком втрачених можливостей. Такої думки дотримується головний економічний коментатор «Financial Times» Мартін Вульф.
Так, в інтерв'ю «Дзеркалу тижня», передає УНН, він зазначив, що Україна повинна стати частиною економічного простору Європи в майбутньому, хоча б тому, що цьому сприяє географічне положення країни. Але для цього потрібно створити ефективні політичні, економічні правові інститути, а також належне регуляторне середовище, що дозволить залучити інвестиції та забезпечити фінансово-економічну стабільність.
«Що ж до точок прориву, то мені здається, що на швидкі і великі прориви розраховувати не варто. Вони можуть відбутися в довгостроковій перспективі, але останні 20 років стали для України періодом втрачених можливостей. І це, до речі, було передбачувано», – зауважив експерт.
Він додав: «Мене свого часу дуже вразило те, що вдалося зробити Польщі за останні 20 років. Це приблизно порівнянна з Україною за територією та чисельністю населення країна, яка стартувала практично з тієї ж позиції понад два десятиліття тому. Але ця країна змогла набагато раніше визначити свій інтеграційний вибір, значно краще і послідовніше здійснити ефективну політику реформ за цей період", – зазначив Мартін Вульф.
Україні, на його думку, потрібно визначитися до якої спільності вона буде належати економічно, політично й культурно – Росії чи Європи. Але в будь-якому разі надалі доведеться дотримати необхідний баланс.
«Але я не думаю, що майбутнє в якості процвітаючої, передової, сучасної та демократичної країни тут стане реальністю у випадку російського вибору. Але це моя особиста думка, а вирішувати, звичайно, не мені", – підсумував Вульф.
Нагадаємо, Україна і Європейський Союз планують підписати угоду про асоціацію і зону вільної торгівлі у листопаді 2013 року. Янукович раніше зазначав, що підписання угоди про асоціацію не означає, що Київ буде протиставляти інтереси ЄС інтересам Євразійського союзу і Митного союзу. 18 вересня 2013 року Кабмін схвалив проект угоди про асоціацію між Україною і ЄС.
5 вересня 2013 року Рада прийняла рішення щодо п'яти законопроектів з євроінтеграційного пакету, необхідного для підписання Україною асоціації з ЄС. Крім того, Верховна Рада України внесла зміни до Митного тарифу України відповідно до європейських норм та прийняла закон, який регулює виконання судових рішень.
Водночас додамо, прем'єр-міністр Росії Дмитро Медведєв сказав, що в разі приєднання до зони вільної торгівлі з ЄС Україна не зможе взяти на себе низку зобов'язань Митного союзу, тому що нормативні бази Євросоюзу і МС несумісні. Відтак вхід для України до Митного союзу буде закрито.