22-річна студентка через суд скасувала відрахування з Львівського університету

Дівчина довела у суді незаконність наказу ректора про її відрахування

11:54, 17 лютого 2022

22-річна Анастасія Сухорукова через суд скасувала своє відрахування з філософського факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка. Студентку з другого курсу факультету філософії відрахували за те, що вона місяць не відвідувала пари, хоча вона зверталася до деканату з проханням оформити академвідпустку у зв’язку з ґрантовим навчанням у Данії. Їй відмовили і пізніше відрахували з університету, проте дівчина змогла довести у суді несправедливість такого рішення.

Анастасія Сухорукова вступила на спеціальність «психологія» філософського факультету ЛНУ у 2017 році на державну форму навчання і отримувала соціальну стипендію як переселенка. У 2018 році студентку перевели на другий курс. У липні вона виграла ґрант на 5-місячне навчання у театральній школі Musik og Teaterhøjskolen у Данії. Дівчина одразу звернулась до декана, щоб отримати академічну відпустку на рік, втім її відправили до Вченої ради філософського факультету.

Як вказано в матеріалах справи, мати Анастасії Сухорукової упродовж трьох місяців зверталась до ректора університету, декана філософського факультету та проректора з науково-педагогічної роботи з проханням надати або академвідпустку її доньці, або ж дозволити їй навчатись за індивідуальним графіком упродовж одного семестру.

Попри це 10 вересня 2018 року Вчена раду філософського факультету відмовила у наданні Анастасії Сухорукової академвідпустки або індивідуального графіку навчання. Своє рішення рада мотивувала тим, що ґрант данської школи Musik og Teaterhøjskolen не відповідає спеціальності «Психологія».

«У моєму світогляді не було такого, що за бажання розвивати мають карати. Коли отримала можливість повчитись за кордоном, пішла в деканат, але мене зовсім не захотіли вислухати. Я пішла другий раз, потім третій, потім ходила ще. В університеті я зустріла класних людей, які намагались мені допомогти, але зрештою вчена рада мені відмовила. Мені пояснили, що щоб отримати академічну відпустку я маю бути або вагітною, або хтось з родичів має бути хворий. Втім насправді університет може дати академвідпустку і з інших причин», – розповіла ZAXID.NET Анастасія Сухорукова.

В результаті у жовтні 2018 року Анастасію Сухорукову відрахували з університету за те, що вона не відвідувала пари упродовж вересня (на той момент дівчина вже навчалась у Данії). Підставою для відрахування студентки стало подання декана філософського факультету та відповідне рішення студентської ради факультету.

Анастасія Сухорукова оскаржила наказ ректора про відрахування в суді. На її думку, університет не надав доказів та пояснень, яким чином студентська рада факультету встановила факт невиконання нею навчального плану.

Галицький районний суд 5 серпня 2020 року відхилив позов Анастасії Сухорукової, однак разом з мамою вона подала апеляцію. На засіданні 8 лютого 2022 року цю справу розглянула колегія суддів Львівського апеляційного суду.

Головуючий суддя Ярослав Левик вирішив скасувати рішення суду першої інстанції. На думку суду, в університеті порушили процедуру відрахування студентки, бо не отримали згоди від студентського уряду на таке рішення. Окрім того, наказ ректора про відрахування Анастасії Сухорукової був виданий у момент, коли був чинний інший наказ – про переведення студентки на другий курс навчання.

Так, апеляційний суд підтримав позов Анастасії Сухорукової, визнав незаконним відрахування студентки з університету та поновив її на другому курсі спеціальності «психологія» філософському факультеті. Упродовж 30 днів цю постанову можна оскаржити в касаційному суді.

Анастасія Сухорукова каже, що не шкодує про навчання у Данії, адже змогла не лише отримати новий досвід і знання, а й розповісти про Україну. Зараз дівчина працює і проживає у Києві і планує перевестися на навчання в один із столичних вишів.

«Я абсолютно не шкодую про свій вибір. Єдине, що мене засмучувало – це те, що я була у програмі в Данії з 6 українцями, і більшості з них дали академвідпустку, навіть якщо вони навчались на технічних спеціальностях. За це стало прикро, бо ЛНУ позиціонує себе як сильний університет і мені справді подобалось там навчатись. Прикро, що дітей не чують. Тому я поставила мету показати іншим, щоб вони не боялись відстоювати свої права», – розповіла дівчина.