262 медпрацівники Львова здали 130 л крові для пацієнтів

15:44, 10 червня 2011

Сьогодні завершилась акція «Дні донора серед медичних працівників міста Львова», яка проходила з 16 травня. В її межах 262 медики здали 130 літрів крові для пацієнтів. Останнім здав кров начальник міського управління охорони здоров’я Львівської міської ради Володимир Зуб.

Як зазначив Володимир Зуб, охочих здати кров було більше, однак в деяких з них було виявлено протипокази. 2009 року, коли таку акцію серед медпрацівників було проведено вперше, кров дали 215 осіб. Володимир Зуб подякував усім учасникам акції і наголосив, що вона була добровільною.

«Ми це робимо для того, щоб привернути увагу суспільства до проблеми донорства. План донорства не виконується, планового донорства немає. Сьогодні, зіткнувшись із проблемою потреби переливання крові, кожен тільки за допомогою своїх друзів, родичів, близьких знаходить донорів і кров. Це неправильно. При ситуації, коли було б одномоментно потрібно дуже багато крові, ми б відчули цю проблему. Тому ми власним прикладом проводимо таку кампанію, закликаємо всіх, хто має здоров’я і не має протипоказів, долучитися до цієї почесної акції. У світі вважається правилом хорошого тону здати кров для пацієнтів. Нам треба прививати такі добрі, почесні традиції, коли люди можуть допомогти навіть тим, кого не знають», – сказав Володимир Зуб.

Він наголосив, що закликав до участі в акції чиновників, депутатів, журналістів, однак вони не прийшли здавати кров.

Також Володимир Зуб зазначив, що за час акції вдалося зібрати 130 літрів крові. «Це 200 врятованих життів. Сподіваюсь, моя кров чи препарат, зроблений з моєї крові, врятує комусь життя», – сказав Зуб.

Лідером із донорства серед медиків стала п’ята міська лікарня – 37 осіб здало кров, лікарня швидкої допомоги – 35 осіб, міська дитяча клінічна лікарня – 25 осіб, перша міська лікарня – 29 осіб тощо.

Крім того, Володимир Зуб наголосив, що бувають випадки, коли пацієнтові терміново потрібно влити кров, однак він не має ні родичів, ні близьких.

«10-15 випадків щороку маємо, коли лікарі спускаються в лабораторію і здають таким пацієнтам кров», – сказав медик.

Володимир Зуб також розповів, що за нормами Всесвітньої організації охорони здоров’я запас крові має становити 12-15 мл на одного мешканця, що проживає на визначеній території. В Україні забезпеченість становить в середньому 9 мл на одного мешканця, у Львові – 6,5 мл на мешканця.

«Це пов’язано з тим, що люди не хочуть займатись добровільно донорством, непоінформованість, немає пропаганди цієї дії, що це почесно, що це для людей, що це іноді має більше значення, ніж інші політичні події. Це реальне рятування життя людини», – наголосив Зуб.

Своєю чергою, завідувач відділення трансфузіології лікарні швидкої медичної допомоги Борис Бандуровський зазначив, що відсоток людей, які хочуть здати кров, але мають протипокази, є незначним, мовляв, люди знають заздалегідь про них.

Загалом, з його слів, 40-50% дорослих людей можуть здавати кров без шкоди для здоров’я до п’яти разів на рік.

«Донором може стати здорова доросла людина, віком від 18 до 60 років», – додав він.

За словами фахівців, з 500 мл крові можна виготовити 250 мл плазми. Натомість з 1 л плазми – 200 мл альбуміну (білок плазми крові).