28 квітня на Львівщині – день скорботи через операцію «Вісла»

12:40, 10 квітня 2012

Голова Львівської ОДА Михайло Костюк підписав розпорядження про відзначення 65-х роковин трагічних подій операції «Вісла», «під час якої у 1947 році на території Польщі відбулося примусове переселення етнічних українців та з метою вшанування пам'яті жертв цього акту». 28 квітня у області буде оголошено днем скорботи за жертвами акції «Вісла».

Відтак, Костюк доручив приспустити у цей день державні прапори з чорними стрічками на будинках та спорудах.

Також розпорядженням передбачено створення оргкомітету з відзначення роковин та визначено перелік заходів. Зокрема, до 26 квітня передбачено організувати презентацію документального фільму «Вогонь і зброя» про діяльність ОУН і УПА на Закерзонні у Львівському палаці мистецтв.

27 квітня пройде урочисте покладання квітів до каменю на місці встановлення майбутнього пам’ятника жертвам депортацій українців у ХХ столітті. Також офіційна делегація від Львівської області візьме участь у заходах з вшанування пам'яті жертв операції «Вісла» у м. Перемишлі (Республіка Польща) 28-29 квітня.

ЛОДА звернеться до релігійних організацій з проханням провести 29 квітня панахиди за жертвами операції «Вісла».

Крім того, згідно з розпорядженням, вже у вересні пройде вечір пам'яті, у квітні-жовтні – поїздки українськими етнічними територіями сучасної Польщі, у вересні-жовтні – участь офіційної делегації від Львівської області у вшануванні пам’яті українців, загиблих у 1947-1949 роках у концтаборі Явожно (Республіка Польща) тощо.

Як інформував ZAXID.NET, депутати Львівської обласної ради 16 березня на сесії прийняли рішення «Про відзначення у 2012 році 65-х роковин трагічних подій операції «Вісла». Зокрема, рішення передбачає оголосити 28 квітня на території Львівської області Днем жалоби.

Операція «Вісла»— етнічна чистка, здійснена 1947 року (початок – 29 березня) під керівництвом Радянського Союзу, Польщі, Чехословаччини. Полягала у примусовій депортації (виселенні), з використанням збройних сил вказаних країн, українців з Лемківщини, Посяння, Підляшшя і Холмщини на ті території у західній та північній частині польської держави, що до 1945 належали Німеччині.