З нагоди Всесвітнього дня боротьби з туберкульозом та Всеукраїнського дня боротьби із захворюванням на туберкульоз 24 березня в центрі Тернополя відбулася медична акція „День боротьби з туберкульозом”. На Театральному майдані працівники обласного протитуберкульозного диспансеру встановили два спеціально обладнані цифровими флюорографами автомобілі, в яких усі охочі могли пройти безкоштовно флюорографічне обстеження. Тернополяни активно відгукнулися на проведення акції і загалом рентгенівське обстеження пройшли 308 осіб.
Як повідомили ZAXID.NET у прес-службі ТернОДА, таку акцію протитуберкульозний диспансер проводить щороку. Цього року її девізом стало гасло: «Боротьба з туберкульозом продовжується. Використовуйте нові підходи для прискорення прогресу».
До акції також долучилися обласна комунальна установа “Центр здоров’я” та обласна організація Червоного Хреста України.
Всесвітній день боротьби з туберкульозом відмічається за рішенням Всесвітньої організації охорони здоров'я в день, коли німецький мікробіолог Роберт Кох оголосив про зроблене ним відкриття збудника туберкульозу, а день 24 березня оголошено «Всесвітнім днем боротьби з туберкульозом».
З метою активізації діяльності щодо запобігання виникненню і розповсюдження туберкульозу, враховуючи рекомендації Всесвітньої Організації охорони здоров'я і на підтримку ініціативи суспільного руху «Українці проти туберкульозу» Президент України Указом № 290/2002 від 22.03.2002, встановив Всеукраїнський день боротьби із захворюванням на туберкульоз, який проводиться щорічно 24 березня.
По критеріях ВОЗ на сучасному етапі Україна віднесена до групи країн з високим рівнем захворюваності туберкульозом. Епідемія туберкульозу в нашій державі оголошена з 1995 роки і з цього ж часу в Україні зареєстрований початок епідемії ВІЛ інфекції. За десять років захворюваність всіма формами туберкульозу збільшилася майже удвічі і досягла показника 84,5 на 100 тис. населення, а смертність – в 1, 5 рази і складає 22,6 на 100 тис. населення.
В Україні щороку від туберкульозу вмирає більше 10000 хворих. Аналіз причин смертності від туберкульозу показав, що майже 14 % хворих вмирає на першому році виявлення, що свідчить про пізню діагностику туберкульозного процесу.
В Тернопільській області епідеміологічна ситуація з туберкульозу за останні два року набуває тенденції до стабілізації показників захворюваності всіма формами туберкульозу та смертності від нього. Протягом минулого року в області зареєстровано 614 випадків захворювання на активний туберкульоз, проти 656 випадків за аналогічний період минулого року.
Захворюваність активними формами туберкульозу становить: 2009р. - по області - 56,3 на 100 тис. нас.; по Україні - 72,7; 2008р. - по області - 59,5 на 100 тис. нас.; по Україні - 77,8.
Від активного туберкульозу за 2009 рік в області померло 90 хворих проти 96 за 2008 рік. Збільшилась кількість померлих до року спостереження з 16 до 24 випадків, що свідчить про пізню діагностику туберкульозу. Зменшилась кількість померлих на дому з 37 до 29 випадків. Профілактичними флюорографічними оглядами охоплено 491045 осіб, що становить 535,7 на 1000 населення (527,4 у 2008 році).
По області ефективність лікування вперше діагностованих хворих складає 76,2%, повторних хворих 55,1% , хворі з хронічним туберкульозом 47,0%
У минулому році затверджено обласну програму «Протидія захворюваності на туберкульоз у Тернопільській області на період до 2011 року».