61% українців не мають наміру емігрувати з України. Бажання виїхати за кордон назавжди виявило 35% українців, ще 4% – не визначилися. Про це свідчать результати опитування, проведеного Соціологічною групою «Рейтинг» у вересні 2017 року.
За даними соціологів, у порівнянні із 2016 роком кількість тих, хто хотів би змінити місце проживання на іншу країну зросла із 30% до 35%.
Найбільше тих, хто бажав би емігрувати – серед мешканці заходу України, їх є 41%. На півдні таких 34%, у центральній Україні – 33%, на сході – 33%.
За рік кількість бажаючих емігрувати зросла на 5%
Соціологи виявили вікові та соціальні особливості потенційних емігрантів. Серед молоді (18-35 років) кількість тих, хто має бажання переїхати на постійне місце проживання за кордон, – 54%. Натомість серед старшого покоління таких лише 19%.
Дещо більше тих, хто висловлює бажання емігрувати серед осіб з вищою освітою та більш заможних.
Водночас серед тих, хто працював за кордоном, кількість потенційних мігрантів менша, аніж серед тих, хто тільки бажає знайти за кордоном роботу.
Найчастіше серед причин, які спонукають думати про еміграцію, українці називали сподівання отримати кращі умови для життя, таких – 64% опитаних. Бажання забезпечити краще майбутнє для дітей як причину переїхати в іншу країну назвали 34%, відсутність достойної роботи в Україні – 23%, бажання отримати кращу освіту – 12%. Менше 10% вказали причинами відсутність безпеки в Україні, можливість отримати краще медичне обслуговування, кращі умови ведення бізнесу, бажання самореалізації, сімейні обставини.
Українці, які хочуть емігрувати, вважають, що за кордоном - кращі умови для життя
Реальний досвід роботи за кордоном мають лише 14% респондентів. Тим часом 44% опитаних мають бажання працювати за кордоном. У регіональному розрізі у цьому питанні різниця несуттєва. Водночас помітна суттєва різниця у вікових категоріях: серед молоді бажаючих отримати роботу за кордоном 68%, серед осіб середнього віку – таких 52%, а серед найстарших – лише 20%.
Українці готові працювати за кордоном, щоб більше заробляти
Основною мотивацією працювати за кордоном є вищий рівень зарплати в інших країнах, це зазначили 72% опитаних.
Молодь більше за інших хоче отримати роботу через бажання реалізації як спеціаліста та отримання досвіду у міжнародних компаніях, найстарші – через кращий соціальний захист за кордоном.
У Німеччині хотіло б працювати 37% опитаних, у Польщі – 26%, США – 22%, Канаді – 21%, Чехії – 16%, Італії – 15%, Великої Британії – 14%, Франції та Швеції – по 12%, Ізраїлі – 11%, Іспанії – 9%, Нідерландах – 7%, в РФ – 6%. В інших країнах хотіли б працювати менше 5% опитаних.
Найбажанішою для працевлаштування виявилася Німеччина
Німеччину, США, Чехію та Великобританію як бажані країни для роботи частіше за інших обирали мешканці західної частини України, Росію – опитані на сході.
При цьому 44% опитаних заявили, що не мають жодних шансів поїхати у майбутньому на роботу за кордон. 30% оцінили свої шанси отримати роботу за кордоном як незначні, і лише 17% – як значні. Найоптимістичніше свої перспективи отримати роботу в інших країнах оцінила молодь.
17% респондентів вважють свої шанси на роботу за кордоном реалістичними
У респондентів також запитували, чи повернулися б вони в Україну, якби мали постійну роботу за кордоном. 65% опитаних відповіли ствердно. Не повернулися б – 23%. Найменше тих, хто заявив, що не повернувся б в Україну серед мешканців заходу (17%), найбільше серед жителів сходу та півдня (по 27%). У центрі таких – 23%.
Більшість готова повернутися в Україну після роботи за кордоном
Оцінювалася також громадська думка щодо отримання освіти за кордоном. 55% опитаних повідомили, що серед їхніх знайомих є ті, чиї діти вчяться за кордоном. 70% українців заявили, що хотіли, щоб їхні діти або внуки навчалися за кордоном, 20% мають протилежну думку.
70% опитаних хотіли б, щоб діти і внуки навчалися за кордоном
В опитуванні, проведеному 8-18 вересня 2017 року, брали участь українці від 18 років і старші. Вибіркова сукупність склала 1200 респондентів. Помилка репрезентативності дослідження: не більше 2,8%.