В Україні 51% дорослих прочитали щонайменше одну книгу протягом останніх трьох місяців, а 30% — придбали. При цьому за 7 років частка покупців книжок значно знизилась: у вересні 2006 року їх частка складала 42%. Про це свідчать результати опитування дослідницької компанії GfK Ukraine.
Серед куплених книжок стало більше художньої і дитячої літератури і менше наукової, навчальної та довідкової літератури. У 2008 року частка художньої літератури становила 41% порівняно з 18% наукової, тоді як цьогоріч вона становить 52% порівняно з 5% наукової.
Уже 30% дорослих читачів мають досвід читання книжок на комп’ютері, але друкована книга залишається вибором №1. Головною причиною нечитання українці вказують відсутність часу для цього – 38%. Майже половина респондентів зазначають, що читають рідше, ніж хотіли б.
Результати дослідження показали потребу у зручних та доступних електронних носіях. Так, 13% українців у віці 15-59 років читали протягом трьох місяців книжки в електронному вигляді, але тільки 1% купували.
Серед найпопулярніших жанрів літератури – сучасні детективи та любовні романи, твори, написані раніше 50-х рр. ХХ століття, сучасні пригодницько-історичні романи та прикладна література. При цьому україномовні книжки обирають лише 25% респондентів. Також дослідження показало, що на зацікавленість людини у читанні впливає отриманий досвід у дитинстві: приклад читаючих батьків, їх «м’яке» привчання до книжок і навіть читання дітям вголос.
«Серед сучасних українських письменників, яких опитувані респонденти знають хоча б за ім’ям, на першому місці Ліна Костенко (знають 42%), далі – Ірена Карпа (15%), Василь Шкляр (12%) та Марія Матіос (10%). Дослідження показало, що наразі немає жодного сучасного українського письменника, якого знає хоча б половина українців, – коментує президент «Форуму видавців» Олександра Коваль. – Тому одним із завдань видавців є популяризація українських авторів та підвищення рівня обізнаності суспільства щодо нашої сучасної культури». За її словами, щоб кількість читачів почала зростати до рівня європейських країн, зусиль самого Форуму видавців замало.
Довідка. Дослідження «Читання книжок в Україні» проводилось спеціалістами GfK Ukraine влітку 2013 року, в ньому взяли участь понад 1000 респондентів по всій країні. Дослідницька компанія GfK Ukraine презентувала результати дослідження «Читання книжок в Україні», здійснене на замовлення «Київстар» та за підтримки «Форуму видавців». Дослідження стало одним з найбільш масштабних зрізів читацьких вподобань та тенденцій у країні.