₴3 млрд під коток

Хто поділив рекордну суму на ремонт доріг у Львівській області

15:30, 29 жовтня 2015

«Ще два роки без ремонтів і ми б залишилися без доріг. Ситуація була критична», - розповідає кореспонденту ZAXID.NET в.о. директора профільного департаменту розвитку інфраструктури ЛОДА Сергій Береза.

Цього року обласна служба автомобільних доріг замовила ремонтів шляхів на майже ₴2,9 млрд. Окрім того, оголосили тендерів ще приблизно на ₴0,45 млрд. У порівнянні з минулим роком, це втричі більше. Згідно з даними Вісника держзакупівель, у 2014 році договорів підписали лише на ₴0,99 млрд.

У 2015-му ремонтують дороги до Славського, «Буковелю», Тернополя, Радехова, Луцька… Деякі роботи завершать вже цього року, великі ремонти - аж наступного.  

Як розповів Сергій Береза, з обласного та державного бюджетів на позаміські дороги області у 2015 році вже виділили майже ₴837 млн грн. Для порівняння, минулоріч дали лише ₴194,5 млн, а у 2013-му – ₴245,2 млн.

*Дані ЛОДА. Фінансування з обласного та державного бюджетів

«Ремонт доріг не дофінансовували. В результаті деякі [дороги], як до Радехова чи Червонограда, довели до страшного стану. Тому у нас не було вибору. Звичайно, є багато інших соціальних потреб в області, однак ремонт доріг - це робота на довгостроковий результат, це можливість розвитку області», - вважає в.о. директора департаменту розвитку інфраструктури, дорожнього господарства та ПЕК облдержадміністрації Сергій Береза.

Окрім державних грошей, Львівщина сподівається на допомогу Польщі - €100 млн, з яких 60% піде на будівництво доріг. «Ми розраховуємо на підписану міжурядову угоду з Польщею, згідно з якою отримаємо €100 млн кредиту на умовах взаємопов’язаної допомоги. Зараз ця угода на ратифікації у Верховній Раді», - розповів Сергій Береза.

Також, в рамках експерименту, Львівcька та ще кілька областей отримують на дороги гроші, які надійшли від перевиконання загального обсягу митних платежів.

Попри те, що більшість ремонтів завершать аж наступного року, вже зараз ZAXID.NET підрахував, які компанії зароблять на цьому найбільше грошей*.

* Суми договорів, укладених Службою автомобільних доріг у Львівській області з 1 січня по 22 жовтня 2015 року і опублікованих у Віснику державних закупівель.

1. ТОВ «Автомагістраль-Південь» - ₴708,7 млн

Свій перший тендер на Львівщині ця одеська фірма виграла ще у 2011 році, хоча до того вже кілька років активно ремонтувала дороги в Чернівецькій та Одеській областях.

«Автомагістраль-Південь» веде справи з будь-якою владою, писали «Наші гроші». До Януковича фірма набиралась досвіду по субпідрядам, а як генпідрядник мала лише ₴100 млн за два роки. При Януковичу компанія отримала замовлень на понад ₴2 млрд і продовжує отримувати великі замовлення при новій владі.

Згідно з Вісником держзакупівель, минулоріч у Львівській області «Автомагістраль-Південь» отримала замовлень майже на ₴135 млн. А вже цього року підписала угод на вп’ятеро більшу суму.

Фірма ремонтуватиме дороги Рава - Руська - Яворів - Судова Вишня, Миколаїв – Жидачів - Калуш, Львів - Пустомити – Меденичі, Київ - Чоп, Сколе - Славське, Львів-Шегині, Сокаль - Червоноград, Яворів – Грушів, Ковель - Володимир-Волинський - Червоноград - Жовква, Сокаль – Червоноград та інші.

Ремонт дороги Ковель - Володимир-Волинський - Червоноград - Жовква, який робить «Автомагістраль-Південь» (фото ЛОДА)

Власниками «Автомагістраль-Південь» є мешканці Одеської області Валерій Коротков (61%) та Олег Наливанний (39%).

2. ТОВ «Техно-Буд-Центр» - ₴661 млн

Фірма починала у Тернопільській області, потім почала ремонтувати дороги у Рівненській та Львівській.

Її співвласником був Любомир Грегоращук, чий син Андрій є зятем керівника Служби автодоріг у Рівненській області Юрія Проника, який раніше обіймав аналогічну посаду в Тернопільській області. Син Проника Орест нині керує ДАК «Автомобільні Дороги України».

Тепер єдиними власником «Техно-Буд-Центру» є 61-річний Григорій Процик з Тернополя.

Цьогоріч на Львівщині фірма отримали підряди на ремонти доріг Золочів – Красне, Львів – Тернопіль, Куровичі – Рогатин, Броди – Червоноград та інші.

3. ТОВ «Онур Конструкціон Інтернешнл» - ₴593 млн

Турецький «Онур» ремонтує дороги і у Львові, і в області. Прийшов в Україну ще 13 років тому. Його засновниками були громадяни Туреччини. Однак цьогоріч до Онура й Ісхана Ченінджевізів доєднався 27-річний львів’янин Олег Фаріон, який став власником 0,23% підприємства. Про Олега Фаріона відомо лише те, що з 2011 року і по сьогодні також є директором ПП «Глоріо», яке зареєстроване в Брюховичах.

Ремонт дороги Львів - Радехів - Луцьк (фото ЛОДА)

«Онур» у 2015-му виграв тендери на ремонт доріг Львів – Краковець, Мостиська - Самбір – Борислав, КПП «Смільниця» - Старий Самбір, Львів – Самбір – Ужгород, Львів – Радехів – Луцьк та інші.

4. ТОВ «ПБС» - ₴264,9 млн

Івано-франківська фірма, заснована у 2004 році. Власниками є працівниці туристичного комплексу «Буковель» Іванна Непик і Галина Колибабюк. Не дивно, що свій перший тендер фірма виграла від Поляницької сільради, на території якої працює туристичний комплекс. 

Про основного власника «ПБС» Іванну Непик також відомо, що вона є бізнес-партнером Віктора Шевченка, рідного брата екс-гендиректора туристичного комплексу «Буковель», нардепа Олександра Шевченка. Останній балотувався на нещодавніх місцевих виборах на посаду міського голови Івано-Франківська від «Укропу» - партії Ігоря Комойського, власника «Буковелю».

Іванна Непик, власниця фірми «ПБС» (фото із соціальних мереж)

Після своєї першої перемоги на тендері Поляницької сільради, вдруге фірма «ПБС» згадується у «Віснику державних закупівель» аж у 2015 році. Тоді вона отримала перемогу у тендері на ₴245 млн на ремонт дороги Мукачеве-Львів, яка веде до туристичного комплексу «Буковель».

5. ДП «Львівський облавтодор» - ₴191,8 млн

У цю суму входить не лише ремонт доріг, а також утримання: від розчистки завалів до встановлення дорожніх знаків. У порівнянні з 2014 роком, сума угод з «Львівським облавтодором» значно зменшилась – з ₴503,9 млн до ₴191,8 млн.

Нагадаємо, що у зв’язку з реформами, цього року уряд прийняв рішення ліквідувати державну акціонерну компанії «Автомобільні дороги України», дорічнім підприємство якого є «Львівський облавтодор».

6. ТОВ «Луцькавтодор-Сервіс» - ₴81 млн

«Луцькавтодор-Сервіс» раніше було дочірнім підприємством «Луцькавтодору», співвласником якого до 2011 року був Юрій Ольховий, колишній керівник Служби автомобільних доріг у Волинській області.

Тепер власником фірми є лучанин Олексій Юрчук. Однак, як з’ясували «Наші гроші», фірма має однакову адресу і номер телефону з «Корпорація ЛАД», якою напряму володіє Юрій Ольховий з дружиною Людмилою.

До цього року «Луцькавтодор-Сервіс» у львівських тендерах не перемагав, хоча має досвід ремонтів доріг у Рівненській та Волинській областях. Фірма ремонтуватиме дві дороги на Львівщині: Радехів – Нивиці і Броди – Червоноград.

7. ТОВ «Балтом Україна» - ₴55 млн

Попередній рік для «Балтом Україна» був набагато успішнішим. У 2014-му на Львівщині компанія підписала договорів на понад ₴240 млн. Цьогоріч – уп’ятеро менше.

Однак і цей один договір на майже ₴55 млн на ремонт доріг Львів – Краковець і Рава – Руська – Яворів - Судова Вишня був розірваний. Що цікаво, дата розірвання співпала з часом розгляду звернень «Центру протидії корупції» в Прокуратурі Львівської області та ДФІ.

Власниками «Балтом Україна» є Віктор Ідіятов, Михайло Козак, Мілан Ягош і данська компанія Інреко А/С.

8. ДП «Львівський дорсервіс» - ₴54,8 млн

Ще одне дочірнє підприємство ДАК «Автомобільні дороги України». Ці гроші отримає за влаштування дорожньої розмітки, встановлення дорожніх знаків, огороджень на міжміських дорогах області.

9. МПП «Нара» - ₴51,9 млн

До 2015 року виграла лише один тендер, у 2008-му році. Фірма зареєстрована в селі Гаї Бродівського району. Власником є Самвел Аветісян. Найбільше замовлення, яке цьогоріч отримала фірма, на ремонт дороги Синьків – Стремільче Радехівського району на понад ₴46 млн.

10. ТзДВ «ШРБУ №65» - ₴50,2 млн

Львівська фірма з багаторічним досвідом ремонтів доріг. Цього року отримала від Служби автомобільних доріг замовлення на ремонт Розділ – Жирова, Никловичі - Задністряни та об’їзної дороги Пустомит.

Власниками найбільших часток у товаристві «Шляхове ремонтно-будівельне управління № 65» є Олег Булима (26%), Юрій Сворень (26%) та Ігор Магера (25,6%).

Решта компаній, які отримали замовлення в 2015 році:

11. ПП «Львівдах» - ₴35,7 млн

12. ПП «Механіка К» - ₴29,3 млн

13. ПП «Дако плюс» - ₴19,8 млн

14. ТОВ «Авакс Проф» - ₴18,9 млн

15. ПП «Карпласт» - ₴18 млн

16. ТОВ «Магістраль» - ₴14,7 млн

17. ТОВ ТБЗР фірма «Західтрансбуд» - ₴10,1 млн

18. ТОВ «Ростдорстрой» - ₴9,5 млн

19. ТОВ «Альтіс-Спецбуд» - ₴5,6 млн

20. ТОВ «Агрошляхбудсервіс» - ₴2,7 млн

21. ТОВ «Зелбудсервіс» - ₴0,7 млн

22. ПП ВП «Спецбуд» - ₴0,6 млн