Цього року на Личаківському цвинтарі у Львові спільними зусиллями польських та українських реставраторів відновлять 6 об’єктів. Польське Міністерство культури і національної спадщини виділило на ці роботи більше 470 тис. злотих.
«Це – вже четвертий рік реставраційних робіт на окремо вибраних об’єктах на Личаківському цвинтарі. Роботу проводить спільна польсько-українська команда. Важливо, що і об’єкти вибираються спільно українськими і польським експертами за такими критеріями, як мистецька цінність, роль, яку та чи інша особа відігравала в історії Львова. Що стосується коштів, то ці роботи фінансуються Міністерством культури і народної спадщини і цього року їх вартість становитиме понад 470 тис. злотих», - повідомив у коментарі для ZAXID.NET інспектор польського Міністерства Міхал Міхальскі.
Своєю чергою начальник управління охорони історичного середовища ЛМР Лілія Онищенко наголосила, що об’єкти для реставрації обираються і за принципом національної різноманітності – тобто йдеться про те, щоб реставрувалися надгробки як поляків, так і українців і представників інших національностей. Щодо фінансування вона уточнила:
«Щороку шість надгробків ми вибираємо, і завжди пізніше виходить, що передбачені кошти приблизно подвоюються, завжди виходять якісь моменти, які не було враховано – наприклад, роботи по бетону чи по впорядкуванню території. Звичайно, до фінансування цих робіт долучається міський бюджет».
Цього року до реставрації були відібрані такі об’єкти: надгробок Іларіона Еліясевича авторства Г. Кузневича, надгробок родини Куриловичів авторства П. Евтельє, надгробок Ісидора Поланського, надгробок Антона Шімзера авторства П. Евтельє, надгробок Едварда фон Валіша авторства Ю. Марковського і надгробок Габріелі Запольської авторства Ю. Галензовського.
Як повідомив директор Личаківського цвинтаря Ігор Гавришкевич, із визначених об’єктів лише перший запропонувало безпосередньо керівництво цвинтаря. За попередні три роки співпраці на Личаківському цвинтарі було відновлено уже 16 надгробків, зазначив він. Загалом, за словами Гавришкевича, на Личаківському цвинтарі є близько 5 тис. надгробків, що мають історичну цінність; взагалі на цвинтарі є 100 тис. надгробків, 98% з яких не мають власників, які могли б за ними доглядати. Водночас держава на їх ремонт коштів не виділяє, а тих коштів, що цвинтар заробляє сам, не вистачає навіть на зарплату, наголосив він.
Сьогодні, 14 квітня, польсько-українська група реставраторів оглянула згадані об’єкти і затвердила програми їх реставрації.