4 липня у Львові відкриють пам’ятник розстріляним вченим

13:32, 9 червня 2011

4 липня у Львові на Вулецьких пагорбах у парку «Студентів», до 70-х роковин з дня розстрілу вчених міста у липні 1941 року, відбудеться офіційне відкриття пам’ятника загиблим.

Про це 9 червня на брифінгу повідомив начальник відділу художньо-архітектурного оформлення Львівської міської ради Володимир Сколоздра.

Він зазначив, що зараз у парку тривають роботи з благоустрою та підготовка фундаменту для спорудження пам’ятника розстріляним вченим.

«Спорудження пам’ятника – це спільна ініціатива міського голови Львова та президента міста Вроцлава (РП). У 2009 році в Україні та Польщі оголосили конкурс на найкращий проект пам’ятної споруди. На конкурс подали 28 проектів (8 – з України). Журі, яке очолив Ярослав Грицак, у вересні 2009 року оголосило переможця: проект краківського архітектора Олександера Сьліви здобув І премію, спеціальною премією відзначили авторський колектив Олега Трофименка та Дмитра Сорокевича – за найкраще вирішення прилеглої до пам’ятника території і довкілля. Власне авторський колектив у складі цих людей працювали над кінцевим виготовленням проекту пам’ятника», - розповів Володимир Сколоздра.

Львівська міська рада затвердила містобудівне обґрунтування спорудження пам’ятника, а також прийняла рішення для подальшого утримання передати пам’ятник на баланс НУ «Львівська політехніка».

«Зараз у парку тривають роботи з благоустрою. Тут мають бути облаштовані входи, вище пам’ятника – заїзди для автобусів, маємо встановити пандуси. На цей благоустрій з бюджету Львівської міської ради виділено 200 тис. грн, зокрема на освітлення паркових алей, - зазначив директор проектно-конструкторського об’єднання НУ «Львівська політехніка» Ярослав Тиханський. - Основна робота з пам’ятника розпочнеться, певно, з понеділка, коли з привезуть 10 гранітних брил (з Індії)».

Довiдка ZAXID.NET
«Символіка пам’ятника така: на арці розміщено 10 каменів, які символізують 10 Божих заповідей. П’ята заповідь – «Не убий!» - вона буде суттєво порушена, ніби збита. Складатиметься враження, що вона загрожує конструкції арки. Це символізує те, що коли людина порушує заповідь Божу, є загроза зруйнувати цілісність конструкції світу», – зазначив раніше головний архітектор Львова Юрій Криворучко. Заплановано, що пам’ятник носитиме назву «Пам’ятник вченим м. Львова, які були розстріляні нацистами на Вулецьких пагорбах в 1941 році». Планується, що назва буде українською, польською, німецькою, можливо й англійською, мовами. Також біля пам’ятника буде розміщена інформаційна таблиця про події 1941 року в цьому місці, а також з переліком тих, хто загинув. Передбачається, що гранична висота пам’ятника може становити 8 м, висота будівлі інформаційно-музейного павільйону – 9 м. Як розповів начальник управління архітектури ЛМР, загальний бюджет проекту – 4 млн грн., частину коштів на спорудження пам’ятника надасть влада Вроцлава, у бюджеті якого для цього зарезервовано 900 тис злотих. Натомість, у бюджеті розвитку Львова запропоновано виділити близько 900 тис грн. За словами Юрія Криворучка, на конкурс було подано 28 проектів, причому 8 з них – з України. Журі конкурсу, яке очолював Ярослав Грицак працювали у Вроцлаві, там же були виставлені проекти. Як інформував ZAXID.NET , 12 січня 2011 року у Львівській міській раді відбулися громадські слухання проекту містобудівного обґрунтування спорудження пам’ятника вченим Львова, розстріляних нацистами у 1941 році на Вулецьких пагорбах, а також спорудження інфраструктури для його обслуговування та влаштування благоустрою парку «Студентів» (вул. Академічній-Сахарова-Відкритій-Лукаша-Карпинця). Зазначимо, що у 2009 році проводився конкурс на кращий проект пам’ятника вченим міста Львова, розстріляним 1941 року на Вулецьких пагорбах. Конкурс проходив за спільною ініціативою міського голови Львова та президента міста Вроцлава.