5-23 коп. на лікування одного мешканця виділяє щомісяця сільська влада на Рівненщині

10:15, 21 липня 2009

Стан надання медичної допомоги в Дубровицькому та Зарічненському районах Рівненщини вивчали депутати обласної ради на виїзному засіданні постійної комісії з питань охорони здоров’я, материнства та дитинства спільно з профільними комісіями районних рад. За словами головного лікаря Дубровицького району Григорія Карпенюка, у першому півріччі 2009 року сільські ради виділяли в середньому на одного жителя на придбання медикаментів для невідкладної допомоги: ФАПам - 5 коп. на місяць, сільським лікарським амбулаторіям - 9 коп. на місяць, дільничним лікарням - 23 коп. Про це ZAXID.NET повідомили у прес-службі Рівненської облради.

У Дубровицькому районі депутати відвідали Бережницьку лікарську амбулаторію загальної практики сімейної медицини, в якій обслуговують понад 2 тисячі жителів навколишніх сіл. Тут функціонують кабінет діагностики, операційно-перев’язувальна, фізкабінет, лабораторія, 4 палати денного стаціонару на 20 ліжок. Побували депутати у ФАПі с. Орв’яниця, центральній районній лікарні.

Як зазначила голова комісії Віра Кобилянська, скрізь фігурує давно знайома галузі проблема нефінансування. Це стосується як забезпечення загальнодержавних програм, так і виконання функціональних повноважень органами місцевого самоврядування. Наприклад, за словами головного лікаря Дубровицького району Григорія Карпенюка, у першому півріччі 2009 року сільські ради виділяли в середньому на одного жителя на придбання медикаментів для невідкладної допомоги: у ФАПах - 5 коп. на місяць, у сільських лікарських амбулаторіях - 9 коп. на місяць, у дільничних лікарнях - 23 коп. Депутати розуміють обмежені можливості сільських бюджетів, проте наголошують на недопустимості перерозподілу коштів з потреб медицини на матеріальне заохочення працівників сільрад.

Невисокі зарплати, віддаленість від обласного центру, недостатня соціальна захищеність спричинили проблему кадрового голоду. За словами голови Дубровицької райдержадміністрації Леоніда Стрибулевича, лікарі не хочуть їхати працювати до села. Але й механізмів заохочення фактично немає.

Ще критичнішою є кадрова недостатність у Зарічненському районі. Навіть у ЦРЛ забезпечення лікарями всього 47%. І хоча цього року за розподілом повинні поповнити медичний колектив 8 молодих лікарів, але впевненості, що вони залишаться надовго в далекому поліському куточку немає. І це попри те, що в Зарічному, як зазначив голова райради Віталій Сарич, підготовлено для лікарів 12 квартир. Тобто питання забезпечення житлом фактично вирішено.

Болючою є й проблема санітарного транспорту. Про неї розповів депутат обласної ради Микола Назаров, який працює головним лікарем Борівської дільничної лікарні.

Озвучені гострі питання депутати узагальнили в рекомендаціях виїзного засідання. Серед них:

- управлінню охорони здоров’я ОДА передбачити придбання з централізованих державних закупівель санітарного автотранспорту для медичних закладів Дубровицького і Зарічненського районів;

- Дубровицькій районній раді звернутись до голів сільських та селищних рад з проханням збільшити фінансування ФАПів з розрахунку 50 коп. на 1 мешканця в місяць;

- управлінню охорони здоров’я забезпечити лікарським персоналом медичні заклади північних районів, а також розробити механізм вахтового методу забезпечення лікарями з медичних закладів обласного підпорядкування.