5 невідомих поховань вояків І Світової війни знайшли студенти у Карпатах

12:30, 7 липня 2009

Курсанти Львівського інституту Сухопутних військ та фахівці комунального підприємства Львівської облради з питань здійснення пошуку поховань “Доля” під час археологічної розвідки в Карпатах знайшли п’ять невідомих поховань вояків часів I Світової війни. Про це ZAXID.NET повідомили у прес-службі Міністерства оброни України.

На Львівщині завершилися заходи з археологічної розвідки в районі гори Татарівка в Карпатах, де брали участь 20 курсантів факультету ракетних військ і артилерії Львівського інституту Сухопутних військ Національного університету “Львівська політехніка” спільно з працівниками комунального підприємства Львівської обласної ради з питань здійснення пошуку поховань учасників національно-визвольних змагань та жертв воєн, депортацій і політичних репресій “Доля”.

Археологічну розвідку було проведено для пошуку так званих “санітарних” поховань вояків армій Німеччини, Австро-Угорщини, Російської імперії, які загинули у районі цієї вершини в лютому-березні 1915 року під час Карпатської операції російської армії.

За словами начальника факультету ракетних військ і артилерії Львівського інституту Сухопутних військ підполковника Сергія Свідерка, який під час археологічної розвідки очолював групу курсантів, з фахівцями комунального підприємства Львівської обласної ради “Доля” військові співпрацюють вже другий рік. Так, 2008 року група курсантів виїжджала розшукувати останки радянських військовослужбовців, загиблих у боях у червні-липні 1941 року поблизу селища Лешнів Бродівського району на Львівщині.

"Для майбутніх офіцерів знання військової історії необхідне. Тому курсанти охоче беруть участь в археологічних дослідженнях, під час яких вони наочно можуть дізнатися багато цікавого про озброєння і тактику ведення бойових дій минулого. Присутній і етичний аспект, адже допомогти відшукати невпорядковані військові поховання та сприяти тому, щоби загиблі у боях солдати і офіцери минулого отримали гідну останню шану, для українських військовослужбовців - справа честі", - наголосив підполковник Сергій Свідерок.

Під час дводенних пошукових робіт на горі Татарівка було знайдено п’ять ям, у яких перебували останки військовослужбовців. Подальше дослідження цих об’єктів та ексгумація останків тіл загиблих солдатів відбудеться у серпні цього року під керівництвом кандидата історичних наук Ярослава Онищука за участі фахівців комунального підприємства “Доля” та студентів історичного факультету Львівського Національного університету імені Івана Франка.

На Львівщині роботи з пошуку невпорядкованих захоронень військовослужбовців часів Першої Світової війни та їхнього подальшого перепоховання розпочато ще 2006 року. На сьогодні на старому військовому цвинтарі у селищі Головецько з військовими почестями перепоховані понад 30 вояків російської та австро-угорської армій.

Довiдка ZAXID.NET

Карпатська операція 1915 року розпочалася з наступу російських армій Південно-Західного фронту у січні-квітні 1915 року з метою виходу на Угорську рівнину й виводу Австро-Угорщини з війни. На противагу німецьке командування “перекинуло” в Карпати на допомогу розташованим там силам 6 свіжих дивізій, що склали так звану Південну армію. 10 січня 1915 року розпочався наступ Південної (німецької), 3-ї та 5-ї австро-угорських армій, які завдавали удари у напрямку міст Самбір та Стрий (Львівська область). Майже одночасно, однак без особливих успіхів, у наступ перейшла російська 8-а армія генерала О. Брусилова.

У березні російські війська розпочали новий наступ проти Південної (німецької) і 3-ї австро-угорської армій та просунулися у напрямку Ужгорода, не дійшовши до нього приблизно 30 кілометрів. Для відбиття цього наступу противник ввів у бій новий сформований Бескидський німецький корпус. Кровопролитні бої у Карпатах тривали до квітня. Але своєї мети Карпатська операція не досягла, оскільки російські війська не були забезпечені необхідними резервами, артилерією й боєприпасами. Втрати австро-угорської та німецької армій склали 800 тисяч осіб. Росіяни ж втратили під час бойових дій у Карпатах близько 1 мільйона особового складу.